Dobrodružství Toma Sawyera – rozbor díla

 

Kniha: Dobrodružství Toma Sawyera

Autor: Mark Twain

Přidal(a): Tomáš Vondrák

 

Charakteristika doby

Druhá polovina 19.stol v USA

  • Od poloviny 18. století – rozvoj demokracie, příliv přistěhovalců, vytlačování Indiánů
  • Válka vypukla v důsledku nerovnoměrného vývoje v USA jako konflikt průmyslového severu a otrokářského jihu v letech 1861 – 1865.
  • Konfederace Jihu se osamostatnila. Jejím prezidentem byl zvolen Jefferson Davis, hlavní město Richmond. Boje propukly u pevnosti Unie – Severu Fort Sumter. Přes počáteční úspěchy Jihu se ukázala technická a morální převaha Severu. Prezident USA (Severu) Abraham Lincoln motivoval obyvatele slibem bezplatného záboru půdy na Západě (160 akrů) a černochy Jihu slibem zrušení otroctví.
  • Rozhodující bitva se odehrála u Gettysburku 1863.
  • Zvítězila Unie, bylo zrušeno otroctví, na jihu však přetrvávala rasová diskriminace (vznik rasistické organizace KU-KLUX-KLAN). Prezident Lincoln byl záhy zavražděn fanatickým Jižanem.
  • Po válce nastal obrovský rozmach hospodářství. Pokračovala kolonizace divokého Západu (nezbytné atributy = revolvery Colt, pušky Winchestrovky, bandita Jessie James, vytlačování Indiánů do rezervací, krvavá bitva u Little Big Hornu a porážka Custerova oddílu Siouxy atd.)
  • Silné přistěhovalectví z Evropy i Asie. Vznikly první odbory (1881), které vedly stávky za sociální reformy (např. krvavý 1. máj 1886, slaví se jako svátek práce od r. 1890). Mnoho reforem pak uvedl v život prezident Theodor Rooswelt (čistota potravin, léků, bezpečnost ve městech). Boj žen za rovnoprávnost (hnutí sufražetek). USA se pomalu stávají nejsilnější světovou velmocí s koloniálními plány: zisk Kuby, Havajských ostrovů, Filipín.

 

Mark Twain

Americký kriticko-realistický autor, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens. Narodil se roku 1835 ve Floridě (stát Missouri). Byl jedním ze zakladatelů moderní americké prózy a iniciátorů regionální literatury (local color school) v 19. století. Byl to nejen spisovatel satirických a humoristických románů, povídek, ale i autor pamfletů a novinář. Již po svém prvním spisovatelském úspěchu se plně zaměřil na dráhu literáta. Ve své tvorbě hojně využíval bohatství lidového jazyka.

Mládí prožité na řece Mississippi, kde se Twain živil jako lodivod (odtud pochází jeho pseudonym, “značka dvě” při měření hloubky vody) ovlivnilo hlavní linii jeho tvorby, představovanou tzv. mississippskou trilogií: autobiografickou prózou Život na Mississippi, která položila základy americké regionální literatury, a dvěma romány o dětech, Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Zejména poslední jmenovaný román přerostl rámec dětské četby a stal se působivým vyprávěním o Američanech, akcentujícím hlavní společenské problémy (rasovou otázku, násilí atd.) a stavějícím nově téma úniku ze stísňujících provinciálních poměrů. Toto téma se objevilo u Marka Twaina již dříve, při jeho pouti na Divoký západ, do Nevady a Kalifornie v době tzv. zlaté horečky (Jak jsem se protloukal). Zde leží i kořeny jeho vypravěčského umění, které uplatnil v lidových historkách (absurdní a groteskní tall story) ze zlatokopských táborů (Proslulý skákavý žabák z okresu Calaveras).

Další významnou oblastí jeho literární činnosti byla publicistika; proslul jako novinář v San Francisku (ve 2. pol. 60. let.) a jako autor cestopisů (Našinci na cestách). V 70. letech se stal satirikem americké společnosti (román Pozlacený věk, spolu s Ch. D. Warnerem, a fantastická próza Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše). Mnohé satirické prózy vyšly až posmrtně koncem 30. nebo i v 60. letech 20. stol. (česky vyšel výbor Dopisy z planety Země). Tón těchto próz je patrný i v pozdních dílech, zejména v novele Muž, který zkorumpoval Hadleyburg a v pesimistickém alegorickém románu Záhadný cizinec o lidské neschopnosti vzdorovat zlu.

Poslední roky jeho života ovlivnily osobní tragédie (přišel o ženu i o obě dvě dcery). Mark Twain zemřel ve věku nedožitých pětasedmdesátin v Reddingu (stát Connecticut).

 

Díla:
Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras a jiné prózy (The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County, 1867)

Našinci na cestách (The Innocents Abroad, 1869)

(Autobiography and First Romance, 1871)

Jak jsem se protloukal (Roughing It, 1872)

Pozlacený věk (The Gilded Age: A Tale of Today, 1873)

(Sketches New and Old, 1875)

(Old Times on the Mississippi, 1876)

Dobrodružství Toma Sawyera, 1954 (The Adventures of Tom Sawyer  1876)

(A True Story and the Recent Carnival of Crime, 1877)

(Punch, Brothers, Punch! and other Sketches, 1878)

Tulák v cizině (A Tramp Abroad, 1880)

(1601: Conversation, as it was by the Social Fireside, in the Time of the Tudors, 1880)

Princ a chuďas (The Prince and the Pauper, 1882)

Život na Mississippi (Life on the Mississippi, 1883)

Dobrodružství Huckleberryho Finna, (Adventures of Huckleberry Finn 1884)

Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše (A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court, 1889)

Americký nápadník (The American Claimant, 1892)

(Merry Tales, 1892)

Miliónová bankovka a další povídky (The $1,000,000 Bank Note and Other New Stories, 1893)

Tom Sawyer na cestách a jiné prózy (Tom Sawyer Abroad, 1894)

(Pudd’n’head Wilson/The Tragedy Of Pudd’n’head Wilson, 1894)

Tom Sawyer detektivem a jiné povídky (Tom Sawyer Detective, 1896)

Osobní vzpomínky Jany z Arku (Personal Recollections of Joan of Arc, 1896)

(How to Tell a Story and other Essays, 1897)

Podél rovníku (Following the Equator, 1897)

Člověk, který zkorumpoval Hadleyburg (The Man That Corrupted Hadleyburg, 1900)

(Edmund Burke on Croker and Tammany, 1901)

Člověku sedícímu ve tmě (To The Person Sitting In Darkness), 1901

(A Double Barrelled Detective Story‘, 1902)

Obrana generála Funstona (A Defence Of General Funston), 1902

(A Dog’s Tale, 1904)

Carův monolog (Czar’s Soliloquy, 1905)

Monolog krále Leopolda (King Leopold’s Soliloquy, 1905)

(The War Prayer, 1905)

(The $30,000 Bequest and Other Stories, 1906)

Co je člověk? (What Is Man?, 1906)

(Christian Science, 1907)

Nejlepší příběhy o koních, 1998 (A Horse’s Tale, 1907)

(Is Shakespeare Dead?, 1907)

(Captain Stormfield’s Visit to Heaven, 1909)

Dopisy z planety Země (Letters from the Earth, 1909)

Tajemný cizinec (The Mysterious Stranger, 1916)

Autobiografie (Mark Twain’s Autobiography, 1924)

 

Současníci

Stephen Crane- Maggie, dítě ulice

Jack London- Bílý tesák

Walt Whitman- Rány na buben

 

Rozbor díla

Autor: Mark Twain(USA)

Dílo: Dobrodružství Toma Sawyera(1876)

 

Mak Twain .: Dobrodružství Toma Sawyera  MLADÁ FRONTA 1964, 209 s.    

 

Hlavní postava:

Tom Sawyer – dvanáctiletý chlapec, sirotek, rebel a uličník

 

Další postavy:

Huckleberry Finn – syn alkoholika, otrhaný chlapec s hlavou plnou uličnických nápadů

Teta Polly – Tomova teta a pěstounka, dobrosrdečná

Becky Thatcherova – Tomovo “děvče”

Sid – Tomův bratr, vzorný a užalovaný

 

Děj

Tom si rád hraje, vymýšlí různé lumpárny a nenávidí školu a kostel. Za to, že se šel místo školy koupat a ušpinil se, musí natírat plot. Tom má nejdříve strach, že se mu za to ostatní kluci budou smát. Nakonec ale chytře přesvědčí kluky o tom, že natírat plot je úžasná zábava a příležitost a umožní klukům tuto zábavu zkusit výměnou za různé věci, například jablko nebo lístky do nedělní školy, které dostává žák za to, když se něco naučí z Bible. V nedělní škole šokuje učitele počtem svých nasbíraných lístků a získává Bibli. Brzy ale ztratí zase na slávě, protože je otázán na jména prvních dvou apoštolů a jeho odpovědí je: David a Goliáš.

Tom se seznamuje s děvčetem Becky, se kterou se “zasnoubí”. Jejich vztah ale skončí na tom, když se Becky dozví, že Tom už jednou zasnoubený byl s Amy. Tom s Huckleberrym Finnem se vydají v noci na hřbitov, kde jsou svědky toho, když Indián Joe zavraždí doktora Robinsona. Indián Joe svede vraždu na opilce Muffa Pottera, který byl v té době opilý a nepamatuje si, že vraždu nespáchal. Muff Potter je zadržen. Toma hryže svědomí a veřejně před soudem prohlásí, co viděl. Indián Joe se dá na útěk a Tom má strach, že se mu bude chtít pomstít.

Tom, Huck a Tomův spolužák Joe Harper, všichni tři rozhořčení na nespravedlivé chování společnosti vůči nim, se rozhodnou stát piráty. Utečou z domu a ponechají své příbuzné v nevědomosti a strachu o ně. Nejdříve si užívají svobody, potom se jim ale zasteskne po domově. Když se obyvatelé městečka smířili se smrtí chlapců, uspořádali pohřeb. Chlapci se objevují na svém vlastním pohřbu a všichni jsou šťastní, že je vidí. Navíc získávají obdiv u svých spolužáků.

Becky se tím zase zamiluje do Toma a snaží se, aby na ni žárlil. Její lest jí ale nevyjde, protože Tom ma podobný nápad a schválně se před ní ukazuje s Amy. Becky s Tomem se na sebe zlobí, ale všechna zlost přestane, když Tom na sebe vezme vinu za roztrženou knihu, za kterou je zodpovědná Becky. V létě se Tom s Huckem vydávají hledat poklad. Žádný sice nevykopou, zato ale zaslechnou Indiána Joea, který se několikrát objevil v městečku jako “hluchoněmý Španěl” a jeho kumpána. Mají svůj poklad v podobě mnoha peněz a snaží se ho ukrýt. Během toho úplnou náhodou objeví skříňku plnou zlata. Kdyz spatří poblíž Tomovy a Huckovy nástroje, leknou se, že je někdo mohl vidět, a místo skrývání pokladu ho raději odnesou s sebou do jiné skrýše.

Huck zaslechne Indiána Joea, jak plánuje přepadnout vdovu Douglesovou. Ihned přivolá pomoc a vdovu zachrání. Tím se stane hrdinou. Ten samý den se Tom účastní pikniku u Becky a výletu do McDougalovy jeskyně spolu se spolužáky. Tom s Becky se ale ztratí a zůstanou sami v jeskyni. Tomovi se podaří po několika dnech najít cestu ven. Během toho zpozoruje v jeskyni Indiána Joea. Otec Becky nechá uzavřít vchod do jeskyně. Indián Joe, který se tam ukrýval, umře hladem. Tom s Huckem se ještě jednou do jeskyně vydávají, protože tuší, že tam Indián Joe ukryl poklad. A měli pravdu, poklad našli a rázem se z nich stali boháči.

Vdova Douglesová adoptuje svého zachránce Hucka a postará se o jeho peníze. Dává Hucka do školy a učí ho správnému vychování. Pro Huckleberryho ale takový život není – umývat se, spát v posteli, mluvit zdvořile a spisovně, a proto utíká. Tom ho ale přesvědčí, aby se ke vdově vrátil. Plánuje totiž, že se stane loupežníkem, a protože loupežníci jsou většinou honosní muži a ne žádní otrhanci, Huck se musí nechat vychovat, aby mohl mezi loupežníky dobře zapadnout.

 

Tématický plán

Celkové téma: život v malém městečku v 19.stol v USA

Hlavní téma:   dobrodružné výpravy Toma Sawyera

 

Kompoziční plán

Děj je uspořádán chronologicky.

 

Jazykový plán

Er-forma. Vypráví sám Tom. Jazyk tohoto díla je přizpůsoben čtrnáctiletému chlapci. Autor v knize používá mnoho slangových a nespisovných výrazů. Autor užívá dlouhých popisů a málo přímých řečí. Místy graduje do velkého napětí.

Napsat komentář

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.