Hobit aneb cesta tam a zase zpátky – rozbor díla

 

Kniha: Hobit aneb cesta tam a zase zpátky

Autor: John Ronald Reuel Tolkien

Přidal(a): Lucahr

 

O autorovi (1892 – 1973)

~        anglický prozaik, filosof a literární kritik; narodil se v Jižní Africe, v 3 letech se ale vrátil do UK

~        ve 3 letech mu zemřel otec a ve 12 matka

~        profesor staroanglického jazyka a literatury na Oxfordu

~        čerpal ze starogermánské, keltské a severské mytologie

~        miloval anglický venkov, podle nějž vytvořil domov hobitů Kraj

~        je považován za otce žánru fantasy

~        spolu s C. S. Lewisem a spol tvořili skupinu Inklings, kde si četli ze svých současných prací

~        zamřel na dovolené na následky zánětu žaludečního vředu (v 81 letech)

 

Další díla

– Pán prstenů (1954 – 55), Simarillion (1977), Příhody Toma Bombadila (1962)

 

Doba vzniku

– 1937. po roce 1945 nastal velký rozmach fantasy a scifi literatury – vize člověka a společnosti. Autor je otcem fantasy = typický spíše pro 20. a 21. století, děj se odehrává v imaginárním světě nebo minulosti a čerpá z bájí, mytologie, hrdinského eposu. Autor buduje imaginární snový svět jako alternativu světa skutečného. Základem je často nadpřirozený úkaz nebo projev magie. Souboj mezi dobrem a zlem. Prostředí je inspirováno reálnými historickými epochami, většinou středověkem. Někdy je příběh zasazen i do dnešní doby, s výskytem magie a nadpřirozena. Hl. postavy jsou většinou hrdinové nebo se jimi postupem času stávají.

 

Další autoři

– Terry Pratchett, Neil Gaiman, J. K. Rowling, Christopher Paolini, Douglas Adams, George R. R. Martin, Andrzej Sapkowski (Zaklínač)

 

Děj

– Kniha Hobit vypráví o maličkém Bilbu Pytlíkovi, který žije pohodlným a usedlým životem, jako ostatní hobiti. Až do jednoho osudného dne, kdy se na jeho cestě objeví čaroděj Gandalf. Znal Bilbova příbuzného z Bralovské strany s dobrodružnou krví a rozhodne se, že vezme Bilba na dobrodružnou výpravu. Nic netušící Bilbo pozve Gandalfa druhý den na svačinu, místo něj se mu ale na prahu postupně objeví 13 trpaslíků a nakonec Gandalf sám. Trpaslíci považují Bilba za lupiče a najmou si ho na svojí výpravu za znovu-získáním zlata, které ukradl drak Šmak jejich předkům. Bilbo a trpaslíci přemohou zlobry, posléze putují mlžnými horami, kde je přepadnou skřeti a oni přijdou o všechny své zásoby. Na druhou stranu ale Bilbo v horách získá prsten, který mu umožní být neviditelný. Na útěku před skřety je přepadnou s nimi spolčení vrrci a když už mají na kahánku, zachrání je orli. Od orlů se dostanou až k Meddědovi, kde nějakou dobu přebývají, načež se vydají na cestu Temným hvozdem. Nedbají na rady Medděda, ani Gandalfa, který je před vstupem do Temného hvozdu opouští a sejdou ze stezky. Tady Bilbo šikovně zachrání trpaslíky a pobije smečku velkých pavouků. Vyhládlí a unavení se dostanou k lesním elfům, kteří se k nim nechovají dvakrát přátelsky. Odtamtud uprchnou ukryti v sudech a dostanou se až do jezerního města Esgarot.  Poté se vypraví ke Šmakovi a Osamělé hoře. Dozví se o nich, a když je nemůže najít, zaměří svůj hněv na jezerní lidi. Zničí město a v poslední chvíli se Bardovi podaří trefit se šípem do lysiny v drakově hrudi. Drak padne, ale spolu s ním i město. Lidé a elfové vyžadují na trpaslících kompenzaci – chamtivý Thorin se však nechce vzdát ani kousku zlata. Osamělá hora se tedy stává obleženou a Bilbo se na to nemůže dívat. Dá jim svůj podíl, Thorinův milovaný Arcikam a Thorin zuří. Zavolá si na pomoc trpaslíky z Morie, společně s nimi dorazí skřeti s vrrky, připravení pomstít Velkého skřeta, který byl zabit v horách a ovládnout sever. Tato krvavá řež vstoupila do dějin jako bitva 5 armád. Kdoví, co by se stalo, kdyby v pravou chvíli nezasáhli orli. Několik trpaslíků, včetně Thorina padlo. Bilbo s Gandalfem se konečně mohli vydat na cestu domů. Když se Bilbo vrátil do Hobitína, zjistil, že už ho dávno pokládali za mrtvého a začali rozebírat jeho věci. Všechno odkoupil zpět a byl rád, že se může konečně usadit do své lenošky.

 

Postavy

Bilbo – netypický hobit, má základní hobití vlastnosti (pohodlnost, pravidelnost, jídlo a luxus), které se v něm mísí s touhou po dobrodružství, vynalézavostí. Je dobrosrdečný, přátelský a pohybuje se tiše.

Trpaslíci – jsou uctiví, nadevše milují svoje zlato, ale v jádru jsou hodní

Elfové – moudří, veselí, milují tanec, hudbu a hostiny, cení si drahých a vzácných věcí

Medděd – naoko morous, ale v jádru hodný člověk, nesnáší skřety

Gandalf – inteligentní, vždycky si ví rady, je tam, kde se něco děje a pomáhá

Čas a místo – čas není blíže určen, odehrává se zejména v severní části Středozemě

 

Okolnosti vzniku díla

– Tolkienův příběh je inspirován 1. Světovou válkou, starověkem a středověkem (Artušovská legenda a jiné hrdinské příběhy). Germánskou a anglosaskou mytologií.

 

Jazyk a kompozice

jazyk – spisovný jazyk, autorovy vlastní výrazy (vrrci, Esgarot), vlastní jazyky (elfština, trpasličí runy), objevují se archaismy (hvozd), proloženo básněmi a písněmi,

kompozice – slohový postup – kombinace vyprávějícího a popisného; chronologický, chvílemi retrospektivní (když se vypráví, co se stalo), kniha je rozdělena na 19 kapitol.

druhepika, žánrromán

 

Téma a hlavní myšlenka díla

V knize jsou jasně vykreslené postavy dobra a postavy zla – Tolkiena určitě ovlivnilo, že žil během světových válek a skřeti, kteří neměli jednou kladnou vlastnost, byli vlastně ztělesněním války.

Hlavním motivem je touha po majetku, která kazí lidi a všechny je ovlivňuje. Jediný hobit Bilbo (dobrodružství jednoho zdržuje od oběda) si nenechal úplně zlákat pokladem.
V Každém z nás dřímá taková brašovská stránka, jako v Bilbovi, jen je potřeba sehnat někde kouzelníka, který by nás vzal za dobrodružstvím

 

Vliv díla

– Tolkienovo dílo ovlivnilo mnoho generací mladých lidí, vznikaly kulty, pořádají se bitvy ve stylu Středozemě, comicony atd.

Momentálně se chystá film (Petr Jackson), vyjde 14. prosince 2012, USA


Ukázka

– Byli to samozřejmě elfové. Bilbo je brzy rozpoznával v houstnoucí tmě. Miloval elfy, třebaže se s nimi málokdy setkával, ale zároveň z nich měl tak trošku strach. Trpaslíci s nimi dobře nevycházejí. I docela slušní trpaslíci jako Thorin a jeho přátelé je považují za pošetilé (což je samo o sobě velká pošetilost), nebo jsou z nich otrávení. Někteří elfové si totiž trpaslíky dobírají a posmívají se jim, nejvíc ze všeho pro jejich plnovousy (kapitola třetí, str. 42).

 

Vlastní názor

– Jeden z největších pokladů anglické literatury, Tolkien píše roztomile. Strašně obdivuji, že si někdo dokáže vymyslet svůj svět a do detailů ho popsat. Inspiroval se sice v severské literatuře, ale i tak mi Hobit společně s pánem prstenů připadá jako jedno z nejlepších děl vůbec. Nechápu ohlasy lidí, kteří tvrdí, že se dílo špatně čte – to je jako by někdo řekl, že se mu špatně čtou pohádky.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.