Jana Eyrová – rozbor díla k maturitě (5)

 

Kniha: Jana Eyrová

Autor: Charlotte Brontëová

Přidal(a): Annie

 

 

O autorce:

Narodila se roku 1816 v Thorntnu v Yorkshiru. Matka jí zemřela, když byla ještě mladá. Její otec byl duchovní. Ona sama byla učitelka. Psát začala nejprve anonymně. Tato kniha patří k autorčině nejslavnějším dílům a zachycuje mnoho z jejího vlastního života.

 

Stručný děj knihy:

Jana žije u své tety a její rodiny, která se k ní nechová hezky. Jednoho dne se Jany teta rozhodne poslat jí na internátní školu, kde Jana žije osm let. Po osmi letech na internátu si podá inzerát na, který je jí odpovězeno nabídkou, aby dělala vychovatelku mladé francouzské dívce Adélce.

Jana tedy odjíždí do Thorfieldu aby vyučovala Adélku. Nikdy se však nesetkala s majitelem domu, až jednou pomůže jezdci na koni a zjistí, že je to pán domu kde žije. Pan Rochester si Janu oblíbí a ta mu o nějakou dobu později zachrání život, když v noci uhasí požár, který někdo založil u něj v pokoji. Celá tato událost je ututlaná, ale Jana už podezřívá, že se v domě něco děje.  Poté co se v domě objeví pan Mason, o kterém Jana nic neví a je za podivných okolností zraněn už má Jana o domě veliké pochybnosti.

Pan Rochester si pozve do svého domu šlechtickou společnost, a když tato společnost odjede, požádá Janu o ruku a ta jeho nabídku přijímá. Na svatbě se však ukáže pan Mason a říká, že pan Rochester je již ženatý. Jana se dozvídá, že je opravdu ženatý, že si před lety vzal ženu, která byla šílená a pokusila se ho zabít.

Jana utíká a potká kněze, o kterém se dozví, že je to její bratranec. Ten jí zběluje, že její strýc zemřel a zanechal jí bohatství.

Jana se vydá zpět za panem Rochestrem a najde ho ve zbídačeném stavu. Jeho dům vyhořel a při tomto požáru zemřela jeho šílená žena. On přitom přišel o ruku a oslepl. Jana s ním zůstává a narodí se jim potomci. Jana a pan Rochester se konečně berou a po nějaké době se panu Rochesterovi začne vracet zrak.

 

Období: Viktoriánská Anglie

 

Odezva: Kniha se dočkala okamžitého úspěchu u kritiky i čtenářů. Román inspiroval řadu dalších umělců a patří k největším klenotům klasické světové literatury. O jeho významu svědčí i vznik cca 30 filmových, televizních a muzikálových adaptací.

Román je na tehdejší poměry velice pokrokový, protože nekopíruje pouze zásady romantismu, ale objevují se v něm i nové, realistické prvky a motivy.

 

Kompozice: chronologická

Jazykové prostředky:

  • ich forma – vypravěčem je hlavní hrdinka románu.
  • V textu často najdeme expresivní výrazy, přímou řeč a někdy i vulgarismy.
  • přímá řeč
  • expresivní výrazy např. tetička
  • spisovný jazyk
  • přirovnání – připlížit jako stín
  • nadsázka, napětí

 

Žánr: Román

Hlavní témata:

  • Láska, oddanost, zklamání

Charakteristika hlavních postav:

  • Jana Eyrová je sirotek, zprvu utlačovaná, ale bojácná dívka, která si ve svém životě musela hodně vytrpět. Nakonec ji potkala veliká láska.
  • Pan Rochester – bohatý muž se smyslem pro humor, miluje Janu, ale kdysi uzavřel sňatek s bláznivou ženou Bertu.
  • paní Reedová – nespravedlivá, přísná žena, která rozmazlila svoje děti

 

Zasazení díla do doby:

  • Román Jana Eyrová byl napsán v 19. století – v období vrcholného realismu, rozvoje vědy a techniky.
  • Dílo je obrazem tehdejší společnosti.
  • Současně s Charlotte Bronteovou tvořili v Česku tito spisovatelé: B.Němcová, K.J.Erben, Mácha apod. V zahraničí to byli např. Hugo, Dumass, Gogol apod.
  • Aktuálnost díla: Myslím si, že nejaktuálnější je vztah pana Rochestera a Jany. V dnešní době je naprosto běžné, že si muž dělá z ženy legraci a je drzí, ale samozřejmě v hezkém slova smyslu.

 

Ukázka:

„Je to skutečně Jana Eyrová? A to jdete z Millcote pěšky? Samozřejmě –  takové kousky si dovedete vymyslet jen vy! Neposlat si pro kočár a plahočit se ulicemi a po silnici jako obyčejný smrtelník, jen abyste se mohla k domu připlížit v soumraku jako stín nebo zjevení ze snu! Co jste, k ďasu, celý ten měsíc dělala?“

„Byla jsem u tetičky, pane Rochestere – je mrtvá.“

„Takovou odpověď mi může dát jen Jana! Chraňte mě všichni andělé! Přichází z jiného světa – z říše mrtvých! A klidně mi to oznámí, ačkoli jsem docela sám a málem se už smráká! Kdybych měl odvahu, sáhl bych si na vás, abych se přesvědčil, jste-li z masa a krve, či pouhý stín, vy skřítku! – Ale to bych snad spíš chytil do náručí bludičku v močálech! Vy jste pěkná tulačka! Celý měsíc zůstanete pryč – vsadil bych se, že jste na mne docela zapomněla!“

 

– Tento úryvek se nachází zhruba uprostřed knihy.

 

Interpretace:

Jana se vrací od své tety, která zemřela. Šla pěšky za soumraku až na Thornfield. Pan Rochester je rozhořčen, že byla Jana tak dlouho pryč a zároveň si z ní dělá legraci.

 

Charakteristika hlavních postav:

  • Jana Eyrová je sirotek, zprvu utlačovaná, ale bojácná dívka, která si ve svém životě musela hodně vytrpět. Nakonec ji potkala veliká láska.
  • Pan Rochester – bohatý muž se smyslem pro humor, miluje Janu, ale kdysi uzavřel sňatek s bláznivou ženou Bertu.
  • paní Reedová – nespravedlivá, přísná žena, která rozmazlila svoje děti

 

Typické rysy textu:

Dílo obsahuje realistické, romantické a autobiografické prvky

realistické (sociální poměry, vztahy mezi lidmi)

romantické (velká osudová láska z části i nešťastná)

autobiografické (nešťastné dětství, povolání vychovatelky atd.…)

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.