Lucerna – rozbor díla k maturitě (3)

 

Kniha: Lucerna

Autor: Alois Jirásek

Přidal(a): Teryk94

 

 

 

Téma: ukázka venkovského života

Hl. myšlenka: snaha o zrušení roboty, odvaha vesnických lidí

Čas: druhá pol. 19. století na venkovském panství

 

Prostor:

  1. Mlýn – Mušketýr přišel za mlynářem s rozkazem říci řeč u příležitosti příjezdu kněžny, mlynář odmítá a nenechá se zastrašit.
  2. Sál – Vrchní si zkouší uvítací řeč, když přijde Zajíček a ostatní šumaři a chtějí požádat Vrchního zda by mohli Kněžně zahrát, ale než stačí dopovědět Vrchní jim to zatrhne a začnou se ozívat signály že kněžna přijíždí.
  3. Les – Mlynář spěchá od zámečku u jezírka kam dovedl podle své povinnosti Kněžnu ke staré lípě, Klásková mu totiž řekla že vrchnost chce lípu pokácet a že Hanička utekla ze mlýna za ním. Když doběhne k lípě vidí jen Zajíčka jak brání lípu před vrchností.

 

Kompozice: příběh o 4 dějstvích

LD: dramamonolog/dialog

LŽ: dramatická báchorka – pohádková hra se zpěvy, pevná dějová stavba, ke šťastnému konci přispívají nadpřirozené postavy

Vypravěč: není

 

Postavy:

Mlynář Libor – udatný, nebojácný, bojuje za svobodu, za svoje práva

Hanička – sirota, milé děvče,  miluje mlynáře Libora

Babička – milá, moudrá, strachuje se

Braha – podobný mlynáři, bydlí ve mlýně společně s Mlynářem, Haničkou a babičkou

Zajíček – snaživý, pracovitý, milý, ochotný, zklamaný z pozice na škole, učitelský mládenec

Kněžna – milá, vlídná, ohleduplná, zidealizovaná, znuděná

Dvořan – ješitný, nadřazený, kněžnina pravá ruka

Vrchní – velmi podobný dvořanu, má strach a respekt z kněžny

Vodník Michal – mladší vodník, povrchní, miluje Haničku, chce děti

Vodník Ivan – starší vodník, chce klid, ticho, samotu

Zima, Sejtko, Klásek – šumaři, kamarádi, muzikanti, občas se pošťuchují, ale mají se rádi

Klásková – žena Kláska, nebojácná, odvážná, věrná, tuší manželovu nevěru, věří kartám

 

Děj:

Ve mlýně mlynář píše kroniku a požádá babičku aby mu řekla proroctví od Sibilly. Do mlýna přichází mušketýr  a nařizuje mlynáři a Haničce, aby jeli uvítat novou kněžnu, která má přijet. Mlynář odmítá a mušketýr mu připomíná jeho povinnost svít lucernou šlechtě od mlýna až k zámku u jezírka. Mušketýr odchází s nepořízenou a tak se Vrchní rozhodne navštívit mlynáře sám, ten odmítá, Vrchní vyhrožuje že odvede Haničku, která je sirotek  a tudíž patří panstvu. Mlynář se nedá a Vrchní naštvaně odchází s výhružkou že pokácí  starou lípu, která patří mlynářově rodině. Hanička jde na půdu uschovat bylinky které natrhala a najde tam starou lucernu. Když babička uvidí lucernu řekne Haničce aby ji rychle uklidila a mlynář ji neviděl. Hanička je zmatená a neví proč, tak jí babička vypráví že mlynář má povinnost pokud bude šlechta chtít vzít lucernu a dovést je až k zámku v lese. Nemá na výběr a udělat to musí. Mezitím na zámku ve vesnici ťuká učitelský mládenec a ostatní šumaři na dveře Vrchního a chtějí povolení aby mohly zahrát kněžně „kasací“(píseň na uvítanou) kde by nenápadně kněžnu prosil o  to aby se stal kantorem. Vrchní mu to zatrhne a chce mu ještě něco říct když uslyší signál že kněžna přijíždí. Je celý zmatený, kněžna přijela dřív než měla. V kočáře Kněžna říká Dvořanovi jak je znuděná a že chce jít jinam. Na zámku se dozvídá o mlynáři a jeho vzpurnosti a to ji zaujme, rozhodne se za mlynářem zajít. U mlýna se potkává s Haničkou a mlynářem kterému nařídí aby ji doprovodil k zámku v lese. Ten souhlasí a říká Haničce aby zůstala ve mlýně a Braha aby jí hlídal jak před vodníkem Michalem který je do Haničky zamilovaný tak před Vrchním a Dvořanem. Ta ale neposlechne a uteče za mlynářem do lesa. Kněžna nabízí mlynáři aby s ní odjel do města že bude mít titul, ale mlynář odmítá. Během toho je doběhne Klásková aby  řekla mlynáři co se dozvěděla od vodníka kterého zajala. Dvořan si přišel do mlýna pro Haničku ale ta tam už nebyla a Vrchní šel s posilou pokácet lípu. Haničku ukryla lípa do sebe aby jí ochránila. Mlynář dobíhá k lípě a vidí Zajíčka jak jí brání, pomůže mu a postupně všichni šumaři a Klásková. Koruna lípy se rozzáří a z lípy vystoupí Hanička. Kněžna která se cítí Dvořanem zrazení a tím že jí mlynář nevěřil že s tím nemá nic společného rozbije lucernu a zbavuje mlynáře povinnosti, ze Zajíčka udělá kantora a zakáže pokácet starou lípu.

 

Autor: Alois Jirásek

Kritický realismus – historická věrnost, pravdivost, nutnost respektovat fakta, autor není součást díla, kritizuje

– spisovatel

– dramatik

– vystudoval KU obor historie

– 14 let profesorem gymnázia v Litomyšli

– napsal cca 50 knih z toho jsou některé trilogie

– výtvarný talent

Díla: Otec, Jan Hus, Samota

 

Další autoři: K.V. Rais – Zapadlí vlastenci, Kalibův zločin, Západ

Tereza Nováková – Úlomky žuly, Rosné perly, Drašan

Zikmund WinterPanečnice, V pasti, Mistr Kampaneus

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.