Oliver Twist – rozbor díla k maturitě (6)

 

  Kniha: Oliver Twist

  Autor: Charles Dickens

  Přidal(a): Bobik10088

 

 

 

 

Charles Dickens (1812-1870)

–        Narodil se v Portsmouthu

–        V dětství žil v bídě a chudobě, musel si sám vydělávat peníze (továrna leštidel na boty, písař), protože jeho otec (úředník) byl na nějakou dobu zavřený kvůli dluhům.

–        V jeho 10 letech se přestěhovali do Londýna, kde se roku 1836 oženil s Catherine Hogarthovou, dcerou svého přítele George Hogartha se kterou měl později 10 dětí.

–        Stejného roku také začíná psát své díla (Kronika Pickwikova klubu), další díla např. Ponurý dům, David Copperfield, Malá Dorritka, Oliver Twist, ….

–        Často cestoval po Anglii a USA, kde pořádal turné a předčítal svá díla.

–        V roce 1870 po příjezdu domů (Kent) zemřel na mrtvici.

–        Byl považován za jednoho z nejvýznamnějších realistických autorů 19.stol.

–        Náměty do svých děl čerpal hlavně ze svého dětství a svých zkušeností (příběhy chudých chlapců)

 

Oliver Twist

Je to román napsaný v roce 1838 zasahující do doby realistických autorů. Dickens zde líčí příběh chlapce, který odmalička žil a vyrůstal v chudobinci v Londýně, protože mu matka hned po porodu zemřela.

 

Děj:

Oliver se narodí a hned po narození mu umírá matka, a tak se stává sirotkem. Nemá kde vyrůstat a proto ho obec dá do chudobince, kde vládne krutý pan Bumble, který by si nejraději přál, aby všechny děti zemřely. Trpělivě zde snáší všechny postrčky, hlad, chudobu, bití až jednoho dne požádá o trochu jídla navíc. Z chudobince je vyhozen a ujímá se ho majitel pohřebního ústavu pan Sowerberry. Oliverovi se tu ale nelíbí, protože manželka od pana Sowerberryho by nejraději viděla Olivera mrtvého. A tak se Oliver vydává na útěk do Londýna, kde se připojuje ke zločinecké bandě, jehož vedoucím je starý žid Fagin a členy jsou Ferina lišák, lupič Sikes s Nancy. Ferina lišák později zaučuje Olivera ve zlodějském řemeslu. Jednoho dne je ovšem zapleten do krádeže a Oliver se dostává k soudu. Zde prohlašuje, že je nevinen a před rozsudkem ho zachrání pan Brownlow, který se ho ujímá, bere ho domů a později si ho dokonce i adoptuje. Mezitím je Oliver unesen svou zlodějskou partou, protože v této skupině zaujímá tzv. obětního beránka. V té době už se v bandě nachází i Oliverův nevlastní bratr zvaný Monks, který se chce Olivera zbavit, protože chce získat jeho (otcovo) dědictví. Znovu se rozjíždí kolotoč krádeží. Až při jedné krádeži v domě Maylieových, kde je postřelen a ujímá se ho paní Maylieová s Rózou Maylieovou, kterou adoptovala. Zde se mu líbí a je zde šťastný. Mezitím v chudobinci, kde vyrůstal umírá žena, která vlastní přívěšek, který kdysi ukradla Oliverově matce a který dokazuje Oliverův původ. Předá ho panu Bumblovi, který ho prodá Monksovi a ten se ho zbaví. Do děje vstupuje Nancy z party zlodějíčků a odhaluje Oliverův původ. Neví co má dělat a tak se se vším svěří Róze Maylieové, která jí nabízí domov,ale ona odmítá (kvůli Sikesovi, kterého miluje). On se to vše dozvídá a nakonec Nancy zabije a uprchne. Jeho tělo bylo nalezeno mrtvé (neznámé důvody). Na konec díla navštíví pana Brownlowa, který mu vysvětluje, že jeho otec byl velmi bohatý muž a že zanechal všechny své peníze svým dvěma synům. Dědictví je rozděleno a Oliver je adoptován panem Brownlowem a společně se stěhují do blízkosti domu Maylieových, protože Róza Maylieová jak zjišťuje je jeho teta. Monks odjíždí do USA, kde je uvězněn a ve vězení taky zemře. Velitel zlodějíčků žid Fagin je také mrtev a pan Bumble je také uvězněn.

 

V tomto díle se snaží Dickens zobrazit mezilidské vztahy a vztahy a chování v tehdejší společnosti a jak tehdy vypadaly poměry v Londýnském podsvětí.

 

Můžeme zde najít prvky metafor i metonymií, ovšem jen zcela zřídka kdy. Ovšem eufemismů se zde objevuje velmi málo.

 

Žánr:

Lyrickoepický román napsaný v 19.století v Anglii. Plný citů (láska, zášť, …), ale i děj, který se vyznačuje hlavně Oliverovým neštěstím v životě. Ze začátku smrtí matky, poté otroctví v chudobinci, a nakonec banda zlodějů. Ke konci dějové linky se avšak Oliverovi poštěstilo a našel tetu, byl adoptován a získal peníze z dědictví svého otce.

 

Tehdejší poměry:

Anglii zužoval v 19.století hladomor. Střety mezi dělníky a ozbrojenými složkami, kvůli vysoké nezaměstnanosti. Bylo také zrušeno otroctví a zavedeno hnutí, které pokračovalo ve snaze o emancipaci dělníků. V tehdejší době vládla v Anglii Viktorie, podle jejího jména nazývané také období Viktoriánské. Bylo to období prosperity, průmyslových inovací a rozvoje vzdělané třídy britské společnosti. Společnost se tehdy rozdělovala do dvou skupin: bohatí (měšťané občané na vyšší úrovni)  a chudí (Londýnské podsvětí a svět zlodějů) , kteří byli většinou otroky a levnou pracovní silou.

 

Dílo:

Je to jeden z prvních sociálních románů zařaditelné do realismu. Dílo je ohlasem na chudinu a hladomor v Anglii. Jedná se také o vylíčení tehdejší společnosti, která se dělila na 2 vrstvy výše napsané. Dílo je psáno převážně ve 3.osobě a vypravěč si dovolí jen na začátku pár ironických poznámek.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.