Pán prstenů: Společenstvo prstenu – rozbor díla (7)

 

Kniha: Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Autor: John Ronald Reuel Tolkien

Přidal(a): Jedimik

 

 

 

 

John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973)

1) Řadíme ho k první a přelom 1-2 poloviny 20.století

 

2) Zakladatel Beletristického žánru fantasy -novodobá epika a romance, vycházející z mýtů – Anglie.  Světová próza 1.poloviny 20.století
Fantasy – umělecký žánr, v literatuře a filmu. Užívání magie, nadpřirozena, svět jako alternativní realita, něco co nejde, příbuzné s horrory a science-fiction

 

3)Historické sovislosti:  1900 – 1914 – napjaté vztahy v Evropě, mezi velmocemi; rivalita Francie a Německa – vzník 3spolku(Německo, RU, Turecko) a Dohody( Francie, VB, Rusko); Koloniální expanze – soupeření v Africe (imperialismus);  zaostalost carského Ruska – rusko-japonská válka;  Habs. Říše 1908 anexe Bosny a Hercegoviny;  28.7. 1914 atentát Gavrielem Princim na Františka Ferdinanda d’Este  počátek 1SV konec až 11.11.1918 v Compeigne.Protikladem politiky= kultura – krásná epocha Zlatá 20. Léta.= rozvoj kultury a hospodářství;  1929 hospodářská krize= 30. Léta podhoubí pro nástup totalit (fašismus,nacismus,komunismus)Nárůst agrese států – 30.9.1938 Mnichovská konference, Sudety;14.3. 1945 odtržení Slovenského štátu;   16.3 1939 Protektorát ČaM 1942 Heydrichiáda + Lidice 10.6.1942 (II. Republika)         vyhlášení 2SV 1.9. 1939 – 8.5. 1945 v Tichomoří až po Hirošimě a Nagasaki 6,9.8 1945 konec války v tichomoří – 2.9.1945)Holocaust Vznik BIPOLARITY – Pád železné opony 1946 projev ve Fultonu Churchill, Studená válka) v ČSR 25.2. 1948 Komunistický puč, únorový převrat .           1949 * NSR & NDR;1961 stavba Berlínské zdi,         XX. KS sjezd – projev o kultu Stalina (Chruščov) – 1962 Karibská krize ; válka v Koreji 1950-1953 ; ve Vietnamu 1965-1975 – Hippies – AIDS 1957- Sputnik, 1961 Gagarin, 1969 – Neil Armstrong na Měsíci – antibiotika (Fleming,očkování)

 

4) John Ronald Reuel Tolkien byl anglický prozaik, filolog a literární kritik. Znalec jazyka -lingvista. který se narodil v jižní Africe v Bloemfontienu, pak se přestěhoval do Británie, kde již zůstal. Stal se na Oxfordu profesorem v oboru staroanglického jazyka a literatury.  Měl už některé historické romance, ale nejvíce se proslavil právě Hobitem a LOTR + epos Silmarilion. Byl také v 1. světové válce.Zemřel v 82 letech.
Považován za otce moderní hrdinské fantasy.
Zakladatel Elfského jazyka, nové rasy, a Středozem

 

5)Další díla:  Epos – Silmarilion 1977 (douspořádal to jeho syn Christopher)
Hobit, aneb Cesta tam a zpátky
Pán prstenů (trilogie) – Společenstvo prstenu 1954, Dvě věžě 1954, Návrat Krále 1955
Perla – náboženská alegorie
Fantasy: Joanne Kathleen Rowlingová – Harry Potter
Terry Pratchett – Úžasná Zeměplocha

 

6)Kdo psal v této době:George Orwell –  Ag -Farma zvířat, Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes, Agata Christie – vražda Orion expres.  Fr- Romain Rolland – Petr a Lucie, Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ. Něm- Erich Maria Remarque -Na západní frontě klid, Jiskra života.  + Ztracená generace (Hemingway, Steinbeck…)

 

7) Čím byl ovlivněn:Vychází z jeho vlastní vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie. Motivem je svět fantazie a boj dobra vs. zlo.
V jeho 12ti letech se o něj staral již jen jeho otec a přestěhovali se, z místa kde bydlel, měl výhled na Victoriánskou věž a vysoká věž Perrott’s Folly. Tyto 2 věže, nejspíše ovlivnily jeho představy o temných věží.

 

8) Jak je jeho dílo přijímáno:Tolkien oslovil všechny po celém světě, jak děti, tak dospělé.

 

Společenstvo prstenu

Dílo: Je psáno ve 2 knihách, přičemž první má 12 kapitol a druhá  10

 

Postavy – Členi společenstva prstenu
Frodo:
Hlavní postava, Hobit, který je, jak už to u hobitů bývá, překvapivě odolný, nebojácný, s dobrodružnou povahou uvnitř srdíčka. Vzhlíží k Bilbovi, svému strýci a bez jeho  cesty z minulosti, o které Frodovi vyprávěl, by náš Frodík asi nikam nešel. Nedopustí na své kamarády, pro které by udělal vše, je citlivý a poslouchá všemu, co Gandalf mu říká. Snaží se být trochu jako on. Dostal velké břímě a záleží na něm osud středozemě, musí totiž odnést prsten do Hory osudu v Mordoru a zničit ho.

 

Sam: Velmi rád vypráví příběhy, má to po svém otci. Je hodný a starostlivý. Od Gandalfa dostal poručeno, že má dělat Frodovi společnost a to také plní. Má velmi rád Elfy a dobré jídlo. Stará se o zásoby a vybavení.

 

Pipin: Hobit, který je ne moc zodpovědný, Jede s Frodem a Samem do Rádovska. Gandalf si nebyl jist, zda je vhodným členem. Je nemotorný. Miluje zpěv a pivo.

 

Smíšek: Hobit, který na ně s Cvaldou na začátku díla čeká v Rádovsku v novém sídle Froda, pak s nimi cestuje dále a je statečný. Moudřejší než smišek. Miluje zpěv a pivo.

 

Aragorn: Hraničář, Chodec, Dúnadan z rodu Nůmenorejců. Poprvé je o něm zmíňka v Hostinci U skákavého poníka, dávno již ví o Frodovi, jelikož je přítelem Gandalfa. Pomáhá skupině se dostat dál, je zdatný bojovník, umí číst stopy a má prochozenou Středozem. Je na něj spolehnutí, vždy jedná podle nejlepšího uvážění, zohledňuje potřeby ostatních a snaží se vyjít vstříc. Po Gandalfovi největší tahoun.

 

Gimli: trpaslík, syn Gloinův (Gloin byl jeden z členů výpravy čítající 12 trpaslíků + Bilba) Udatný, nebojí se, je zábavný a nemá ze začátku rád Elfy, později se stane s Legolasem nerozlučnou dvojkou. Vzpomíná na skutky svých předků. Dobrý bojovník, používá sekyru.

 

Legolas: Vysoký krásný elf, pochází z větve lesních elvů, syn krále Thranduila. Další ze členů Společenstva prstenu, umí skvěle zacházet s lukem, chodí tiše a je skvělým bojovníkem. Zastává se později Gimliho, ze začátku se totiž moc nemuseli, ale to bylo navzájem.

 

Gandalf Šedý (sýček): Kouzelník, který byl znám v Kraji spíše jako kouzelník.  Moudrý čaroděj, který je vždy krok napřed před ostatními, vede celou výpravu a je hlavním tahounem. Má sílu, o které ani ostatní nevědí. Snaží se dosáhnout konce temných dnů a zbavit Středozem stínu. Má svůj SWAG.

 

Boromir:  Syn krále Denethora, krále Gondoru. Je hodný, ale jako člověka ho velmi ovlivňuje prsten, nejvíce ze všech ostatních členů společenstva. Chce ho použít pro dobro a pro dobro Gondoru, jelikož patří dědicům Isildura. Neuvědomuje si, že s prstenem by dosáhl jedině zla. Svojí povahu si později uvědomuje.

 

Vedlejší postavy:
Bilbo Pytlík: Chrabrý hobit, který zažil více než ledajaký jiný. Zažil bitvu pěti armád a byl členem Thorinova tažení na osamělou horu – viz. Hobit Cesta tam a zase zpátky. Nyní je již starý, moudrý ale přesto je velmi ovlivněn prstenem – který si zamiloval, a který mu dopřává jeho dlouhověkost. Chystá se na odpočinek a provést poslední výpravu. Adoptoval Froda, svého synovce a s ním žil ve Dně pytle v Hobitíně.

 

Tom Bombadil: Pán lesů na svém území, hodný a pohostinný, stará se o své hobitky, kterým 2x zachránil život. Je velmi silný a už skoro jak duch – velmi starý

 

Starý Máselník: Prostořece – primitivní, ač je hodný a starostlivý. Jenže udrží v hlavě těch starostí minimum a novými se ty staré přebíjí. Hodně zapomíná, ale snaží se vyhovět všem. Je to přítel gandalfa Šedého

 

Potměchuť:  Obyvatel Hůrky,vypočítavý hajzlík, který práská. Prodá Vilíka (knoíčka) 3x dráž, a je moc vyhublý.

 

Gildor:  Elf, kterého potkají při cestě do Rádovska. Sam poprvé vidí Elfy. Frodo si s ním popovídá o svém břemenu.

 

Červík: Hospodář, co má velký pozemek a spoustu zlých psů. Ubytuje hobity, kteří se vydávají na cestu. Je hodný. Vzpomíná na příhodu, kdy mu Frodo kradl houby.

 

Elrond:  Půlelf, hlavním v Roklince, je velmi moudrý a silný, požehnává Společenstvu.

 

Haldir: Milý elf z Lorienu, který si oblíbil a staral se o členy Společenstva.

 

Paní Galadriel:  Vedoucí s Lorienu, dala všem dary. Chtěla prsten, ale zničil by ji. Je hodná, moudrá a promlouvá lidem do hlavy.

 

Celeborn: Společník Galadriel z Lorienu.

 

Prostředí:
Kraj
Starý hvozd
Rádovsko
Hůrka
Roklinka
Morie
Lorien

 

Děj:
Předmluva
O tom, jak Tolkien psal knížky, začal od 1936 – 1949. Všechny knížky Pána prstenů

 

Prolog
Seznámení s Hobity, O dýmkovém kouření (nejkvalitnější je z jižní čtvrtky), O uspořádání kraje do 4 čtvrtek, O nalezení prstenu – Získal ho Isildur, useknutím ruky Sauronovi,ztrácí jej v řece, nalézá ho Smeagol -Glum, ztrácí ho a posléze ho ve skřetí jeskyni pod Mlžnými horami nalezne Bilbo, od něj pak ke Frodovi

 

Kniha první
Dlouho očekávaný dýchánek
Bilbo pytlík slaví své 111 narozeniny a Frodo své 33 narozeniny, hodlá  tedy uspořádat obrovskou oslavu. Do Dna pytle za Bilbem přichází Gandalf a konzultuje s ním samotný průběh oslavy a zjišťuje, že má překvapení. Na Oslavě pouští Gandalf spoustu ohňostrojů, i svého velkého draka (ve filmu pouští Pipin se Smíškem). O Bilbovi se mluví v Hobitíně jako o potrhlém hobitovi.  Bylo pozváno 144 hostů (součet věku obou oslavenců) najedli se a pili co jen šlo, v závěrečném proslovu Bilbo pozdravil všechny, oznámil, že 111let není dlouhý čas proto, aby poznal pořádně všechny tak úžasné Hobity, oznámil, že tímto dnem je konec a nasadil prsten. Poté je rozmluva ve Dně pytle mezi Bilbem a Gandalfem, který hoi po několika pokusech nakonec přesvědčí o tom, že by měl prsten nechat za sebou a předat jej Frodovi, nakonec tak udělá a dává ho do obálky. Bilbo si plánuje cestu k Osamělé hoře a chce znovu dát hold všem místům, které při svém dobrodružství za mlada, navštívil.
Přichází Frodo a ptá se na Bilba. Gandalf mu předá dopis a prstenem a říká mu, aby ho schoval pořádně a Gandalf odchází. Frodo má dopis ve kterém některé věci rozdává konkrétním lidem, Frodo je z toho celý hotový.

 

Stíny minulosti
Frodo je celý nesvůj, že v Hobitíně kolují pomluvy a vymyšlené historky vztahující se k Bilbově zmizení. Několik let se nic nedělo, dokonce každým rokem dělal oslavu dalších Bilbovo narozenin.
Po 9ti (asi) letech Froda opět navštěvuje Gandalf, hází prsten do ohně a ptá se, zda jsou na něm znaky, ke svému znepokojení zjišťuje, že prsten je právě TEN prsten zla, moci. Říká Frodovi, že se musí co nejdříve dostat z Kraje a ať za pár měsíců dojde do Hůrky, kde na něj bude Gandalf čekat, nebo že si ho najde. Při této rozmluvě slyší Gandalf ( a v knize je několikrát popsáno, jak je slyšet zvuk střihajících nůžek) střihání na zahradě pod okny, vytahuje Sama Křepelku, kterého za trest, jelikož znal tajemství o prstenu, určuje Frodovým společníkem, který mu bude na blízku při jeho dobrodružstvích.
Je spousta povídaček všude kolem a spousta vypravování.

 

Tři dělají společnost
Frodo prodává Dno pytle a má zajištěný domek v Rádovsku na cestu s ním vyráží Sam a Pipin, cestou naráží na Gildorda – první zkušenost s Elfy, radí jim a do rána jim připraví jídlo a pití. Cestují krajinou – zde krásné popisy.  Mají od začátku rady nepřibližovat se na cestu, ale již v této kapitole se hned 2x setkávají s černými jezdci.

 

Zkratkou na houby
Poznávají Červíčka, jeden farmář (Hobit) který bydlí ve svém statku, má spoustu psům kteří jsou agresivní, ale poslechnou Červíčka na slovo. Frodo se bojí k němu jít, nebo s ním vůbec mluvit, protože jako malý mu kradl houby, pro které měl slabost. Červíček je ale pozve k sobě a na Froda si vzpomene, pohostí je ve svém domě a na cestu jim dá košík plný hub. Poté je dováží k Rádovskému přívozu, aby se dostali na druhou stranu, mají strach z Černých jezdců, kteří  hlídají cesty, Červíček je veze a pak na cestě potkávají někoho na koni, k jejich štěstí je to Smíšek, který je právě očekává a přebírá si je na cestě.

 

Odhalené spiknutí
Frodo se dostává do Rádovska, do svého nového bydliště, kde si záslužně odpočinou, mají sprchu a Frodovi poté vypráví o svém spiknutí, že ví téměř o všech jeho budoucích plánech a že to zjišťovali postupem času od Sama, který měl úkol poslouchat.
Nakonec jim tedy povolí jít s ním a něco jim o cestě poví.

 

Starý Hvozd
Cvalimír s nimi v cestě nepokračoval a raději střežil nový Frodův příbytek, s ostatními sew vydali do Starého hvozdu o kterém byly jen povídačky, neměly sejít z cesty, protože by ji pak nemuseli už najít. Cesta byla dlouhá, Hvozd byl temný a chvílemi uspával, až zaklimbaly a Smíška s Pipinem držel starý dědek Vrbák, Sam s Frodem volali o pomoc, až nakonec přišel Tom Bombadil, zazpíval Vrbákovi píseň, po které naše malé hobity pustil, bere je s sebou do svého domu, kde má krásnou ženu Zlatěnku.

 

V domě Toma Bombadila
Hobiti se rozplývají and krásou Zlatěnky, Tom se o ně pořádně stará, povídá si s nimi, dává jim dosyta najíst a poskytuje jim možnost k jejich hygieně, hodně si u něj odpočívají a povídají si. Tom má ve svém popisu práce hodně zpívat a tančit u toho.  Zpívá jim písničku, kteoru mají zazpívat, kdyby měli trable a potřebovali by pomoc. Dává jim rady před vstupem do Mohylových vrchů.

 

Mlha padá na Mohylové vrchy
Froda s dalšíma hobitama vyprovází Tom Bombadil, vyprovází je také Zlatěnka, která jim mává a zpívá písničku. Naši malí hobiti putují, když v tom dojdou k Mohylovým vrchům, o kterých se jen hemží pověsti o duchách. Po cestě se však Frodo ztrácí, je kolem něj pouze stín  a neslyší ani své společníky, pak ho něco odtáhne do skály, kde je naprostá tma a pomalu neví o světě. Vzpomene si na písničku, kterou je Bombadil naučil, pro případ, kdyby  byly v nesnázích. Frodo neváhal ji zazpívat. Tom přijel a zachránil je, byly uvězněny Mohylovým duchem. Vydali se na cestu do Hůrky.

 

U Skákavého poníka
Frodo se dostává s hobity do Hůrky. Jsou sem sledování někým, kdo zůstává nepozorován. Přichází do Hostince, kde je starý Máselník seznámen o jejich příchodu. Představuje se jako pan Podhorský. V hospodě jsou uvítáni a každý se ptá na to, jaké je to tam u nich. Frodo se seznamuje s černým mužem v kápii v rohu temní místnosti, prý bude potřebovat jeho pomoc. Poté zpívá písničku na stole, tancuje a pohrává si s prstenem v kapse, zaškobrtne a omylem si prsten nasadí. Zmizí a ostatní jsou v údivu. Doplazí se k černému muži a zjišťuje, že je to Hraničář a říká se mu Chodec. Ten ho pak bere do pokoje a mluví s ním i s jeho hobitky, přesvědčuje je o tom, že je na jejich straně a chce jim pomoct.

 

Chodec
Seznámení s Aragornem, říká jim, že Potměchuť určo už oznámil všem, že je tu něco nekalého, navrhne jim přestěhovat se do jiného bytečku v hostinci a udělá dobře. Hledání Smíška, který se šel projít a viděl černého jezdce.Máselník jim je po ruce.

 

Nůž ve tmě
Původní pokoj, kde měli hobitci spát, byl rozcupovaný a všude nepořádek. Ráno vyrazili k Brodu, putovali dlouho, zastavili se u jednoho kamenného kruhu na kopci, prý to bylo místo, kde se střežívala země. Tam se utáboří a chodec se šel projít. K večeru přišli Černí jezdci, Frodo ve strachu nasadil prsten a viděl, jak vypadají pod rouškou tmy. Probodly ho do pravého ramena Morgulským nožem, jehož čepel se pak rozpadla jako prach. Přihnal se Aragorn a zahnal je.

 

Útěk k Brodu
Jakmile se Frodo probral, šli dál na cestu, ale věděli, že je to s ním vážné, protože byl otráven,  Potkali na cestě Glorfindela, který se o ně staral, a že vezme Froda s sebou rychleji, aby ho zachránili – vypadal už příšerně. Posadil ho na Stínovlasa, který bych nejrychlejším koněm. začali je honit Černí jezdci a Frodo ležel na Stínovlasovi, který utíkal do před nimi. Pak u Roklinky, řeka smetla černé jezdce a Frodo byl nehybný na Stínovlasu.

 

Kniha druhá

Mnohá Setkání
Frodo se probouzí v Roklince, zjišťuje, že je tam už 4 dny a zachránil ho sám velký Elrond. Měl totiž v rameni střep ještě. Probouzí se a vedle něho gandalf, který mu vypráví mnohé. Vidí i jeho kamarády na živu a spokojené 🙂 Mají velkou hostinu a vidí Bilba, je to dojemné setkání.

 

Elrondova rada
Sešla se rada moudrých, Gandalf vyprávěl o Sarumanovi, který stranu dobra zradil a spřáhl se se Sarumanem. O prstenu, který je ničivý, dokáže produkovat pouze zlo.O Glumovi, kterého Lesní Elfové ztratili. O tom, že musí být zničen. Elrond se rozhodl, že bude dobré když ho zničí v Hoře osudu v Mordoru a nakonec se přihlásil sám Frodo, že by chtěl jít, i když chtěl i Bilbo. Na Frodovu stranu šli společníci -> Udáno společenstvo prstenu a byl to: Gandalf Šedý, Gimli syn Gloinův, Aragorn syn Arathorna, Frodo, Legolas syn Thranduila, Boromir syn Denethora, Sam, Pipin a nakonec i Smíšek, který po krátké rozmluvě chtěl pokračovat.

 

Prsten putuje k jihu
Den po uspořádání Společenstva se rozhodli vyjít, odešli z Roklinky a šli směrem k Jihu. Po cestě se dostávají k ohromným horám, ke Caradhrasu, který jim přichystal spoustu sněhu a měly s touto horou obrovský trápení, nejspíše i Saruman tomu napomohl. Nakonec prošli a naplánovali cestu po Morii.

 

Cesta Tmou
Rozhodli se, že půjdou Morii. Boromirovi se sice nápad nezdá, ale budiž. Nejnadšenější je však Gimli. Putovali a našli konečně potůček, kde by měly být ve skále dveře, ty našly ale neuměly je otevřít, stálo tam: Řekni přítel a vstup, Gandalf se bezmocně snažil přijít na heslo, dokud Froda nešťouchlo, co takhle to říct Elfsky Přítel. Pak se dostali dovnitř a předtím froda ještě napadla obrovská černá chobotnice, putovali tmou, Gandalf si tedy mnohé chodby pamatoval a pak vybíral podle čichu, kde je méně zkažený vzduch, dostali se do obrovských síní Morie, kde přespali. Druhý den ráno šli, jenže v jedné komnatě Pipin omylem strčil do kamene, který spadl do studny a udělal ohlušující ránu. Pak začalo hluboké: Jdu, Jdu Jdu. A utíkali do jiné komnaty, kde našli Balinův náhrobek.

 

Můstek v Khazad-důmu
Stáli u Balinova náhrobku a do komnaty chtěli jít skřeti, zabednili se, ale nevydrželi dlouho a museli bojovat, statečně bojovali.. když v tom obrovský velký jeskynní trol propíchl Froda opět do stejného místa. Jenže k údivu všech měl Mithrillovou košilku od Bilba, co mu dal Thorin. Utíkali doly a obrovskými síněmi, skřeti je pronásledovali. Před můstkem je přepadl Ballrog, oborvské mohutné ohnivé stvoření z hlubin. Na můstku ho Gandalf zastavil, ale sám se obětoval, všichni utekli z Morie. Doznívalo Jdu, Jdu.

 

Lothlorien
Neví kam jít, ale rozhodnou se jít do Lothlorienu, protože je to bezpečné místo střežené Elfy a Legolas to tam zná, vypráví jak je to tam krásné v různém ročním období. Skřeti je pronásledovali, až když se dostaly na hranice, tak je vytáhly elfové do korun stromů, Haldir se jmenoval. Zachránili je a jejich tlupa zbytek skřetů pobila, oznámil společenstvu, že se za nimi táhne něco, co není skřet, ani člověk (Glum) – ale to ještě nevěděli. Mohou vstoupit do Lotrienu, ale trpaslík se zavázanýma očima, protože je to trpaslík, nakonec si je zaváží všichni.

 

Zrcadlo Galadriel
Postupovali k Lorienu až tam došli a po točitých schodech došli k paní Galadriel a Celeborn. Postarali se o ně, dali jim najíst a povídali si s nimi, jakoby jim paní Galadriel mluvila do hlavy :). Večer šel Frodo ke studánce kde byl i Sam a pak paní Galadriel. Říkala, že je to zrcadlo, kde člověk vidí co se stalo, děje nebo může dít, když selžou nebo když se něco povede. Frodo si všímá prstenu Galadriel na ruce, je to jeden z Elfských. Frodo nahlédne do zrcadla a vidí zničený Hobitín a oko. Nabízí prsten Galadriel, ta se změní ve špinavou čůzu a má hlas jak po 10ti pivech. Pak se uklidní, řekne, že prošla zkouškou a prsten nechá Frodovi, který ji prsten nabízel.

 

Loučení z Lorienem
Nechtělo se jim, ale přeci museli odejít, dostali loďky, které se nepotopí a do každé elfské lano, dostali Lembas v listech (pochoutka jako chléb, která nasytí žaludek na celý den) a všichni dostali jejich pláště, které se nerozepnou a budou je skrývat. A vyrazili po velké řece, po pár km. je dostihla loď ve tvaru labutě a naposledy povečeřeli s paní Galadriel a Celebornem, dostali všichni věčné dary: Gimli zlatý vlas, z její hlavy, Pipin a Smíšek stříbrné opasky, Legolas dostal nový luk a tětiva byla z elfských vlasů, Frodo dostal světlo z jejich hvězdy, Sam dostal krabičku ve které bylo spousta semínek, aby si je vysadil.

 

Velká řeka
Teď už jeli samy a po cestě se museli rozhodnout, kam vlastně půjdou, protože Boromir chtěl do Gondoru a ostatní jinou cestu. Plula za nimi kláda, velké bílé oči na ní. Už slyšeli skřety a čepel Žihadla začala svítit, hodně mlhavě. Museli loďky i přenášet.

 

Rozbití Společenstva
Stanovali u řeky, ráno se vzbudili a přemýšleli co dál, Frodo řekl, že si vezme hodinu a šel se projít, potkal Boromira, kterýho popadlo zlo prstenu a chtěl ho Frodovi vzít. Frodo si ho nasadil a utekl, dokud se Boromir nepraštil do hlavy, tak mu to nedošlo. Pak přicházeli skřeti a Frodo řekl Aragornovi, že musí odejít sám, tak mu řekl ať jde, ale ať si vezme loďku na břehu, tam vidí Sama jak k němu jde, že ho neopustí a začne se ve vodě topit. Frodo ho vytáhne poznamená, že by ho stejně asi nenechal jít a rozhodnou se, že plují spolu.

 

Myšlenka díla: reakce na 2.Světovou. Fantasy

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.