Povídky – Ernest Hemingway – rozbor díla (2)

 

Kniha: Povídky

Autor: Ernest Hemingway

Přidal(a): xxxjaroki7

 

 

 

 

 

Povídky

  1. Epika, soubor povídek

2. 

 

Krátké štěstí Francise Macombera

 

–          Francis Macomber jede se svou ženou Margot do Afriky na safari, kde loví zvířata. Pomáhá mu zkušený lovec Robert Wilson. Když Francis na lovu zranil lva a měl ho dorazit, lev zaúročil a Francis zpanikařil a uprchl. Naštěstí zasáhl Wilson. Margot se manželovi vysmívá za jeho zbabělost a pořád mu připomíná jeho neúspěch. Vyspí se s Wilsonem, ve kterém vidí opravdového muže. Druhý den jdou na lov buvolů. Macomberovi se daří, sám jednoho buvola zabije. Úspěch mu vlije sebevědomí do žil, najednou je šťastný, silný a cítí se jako chlap. Druhý z buvolů však utekl a je zraněný. Když se lovci vydávají ho najít a zabít, buvol zaútočí. Francis po něm střílí, ale nemůže ho trefit. Pomáhá mu i Wilson, ale i on nemůže zamířit správně. Střílet začne i Margot, ale místo buvola střílí Francise, který padá mrtvý k zemi. Margot pláče nad jeho mrtvolou.

–          Francis: bohatý Američan, který je zbabělý a neumí ovládat svůj strach. Musí snášet nevěru manželky, která ho nemiluje. Když zastřelí buvola, stává se z něj opravdový muž. Jeho manželka je zmatená, není zvyklá, že Francis je najednou sebevědomý.

–          Margot: Vdala se pro peníze, hezká žena. Ve Wilsonovi vidí skutečného chlapa. Francis je jí pro smích. Na konci střílí po buvolovi, aby ochránila manžela, ale zabije ho.

–          Wilson: zdatný lovec a skvělý střelec. Nepustí si Margot k tělu, často pomahá bohatým při lovu a svádí jejich ženy.

–          Témata: Hemingway vychází z vlastních zážitků v Africe. Podstatou příběhu je odvaha a statečnost. Ukazuje také, že skutečné štěstí je velice krátké a pomíjivé.

 

Kočka v dešti:

–          Američtí manželé jsou na dovolené v italském hotelu. Manželka se dívá z okna, venku strašně prší, a uvidí kočku. Je jí kočky líto a chce ji přinést do tepla. Výjde ven, ale nenajde ji. Vrací se do pokoje, kde vypráví muži, jak by se chtěla usadit, mít svůj vlastní dům, jak by chtěla mít dlouhé vlasy, nebo aspoň kočku. Muž ji neposlouchá, čte si a je mu jedno, co říká. Na konci přichází služebná, které nese ženě kočku. Na tento nápad přišel hostinský, kterému se žena zalíbila.

–          Žena: nemá jméno, je osamělá, manžel ji neposlouchá. Chtěla by se usadit a mít klid. Touží po rodině. Nejspíš nemají děti, tak by chtěla aspoň kočku. Je místy až dětinská, když přemýšlí o tom, co by chtěla. Touží po lásce.

–          Muž-George: je mu jedno, co žena chce. Odmítá ji poslouchat a chce, aby si četla a dala mu pokoj.

–          Témata: osamělost v manželství, sobeckost lidí – George ženu neposlouchá a ona si sobecky stěžuje, co by chtěla. Chybějící komunikace v manželství.

 

Velice krátká povídka:

–          Voják je zraněn během první světové války a poslán do nemocnice, kde se zamiluje do zdravotní sestry Luz. Slíbí si, že se vezmou, až on odjede do Ameriky a najde si práci. Luz se později zamiluje do italského majora a příteli napíše, že je mezi nimi konec. Nakonec si ji major nevezme a ona znovu píše do Ameriky. Vojáka už nezajímá, nakazil se kapavkou od nějaké prodavačky.

–          Témata: Hemigwayovy vlastní zkušenosti z války, i on miloval sestřičku. Válka ničí vztahy – Luz píše příteli dopisy a jemu nedojdou. Nestálost lásky ve válce – italský major zjevně často střídá dívky. Pocity ztracené generace – voják v Americe si neví rady se životem, hledá útěchu v náručí pochybných žen.

 

Vojákův návrat:

–          Americký voják Harold Krebs se po válce vrací domů. Zjišťuje, že se nedokáže zapojit do místního života, najít si práci nebo dívku. Jenom tak přežívá. Nikdo mu nerozumí.

–          Krebs: lhostejný a apatický, je mu jedno, co se děje. Chtěl by dívku, ale nechce pro to nic udělat. Má pocit osamělosti, opuštěnosti, nikdo nechápe, že po tom, co zažil ve válce, mu připadají starostí lidí směšné. Neumí projevit city, když viděl tolik utrpení.

–          Jeho matka: nábožensky založená žena, která mu chce pomoct. Nechápe, že on se o nic nesnaží a je mu všechno jedno.

–          Helena: jeho sestra, které k němu vzhlíží. Hraje baseball.

–          Témata: pocit ztracené generace – vojáky nikdo nechápe, oni nedokáží znovu fungovat v normálním životě, často končí sebevraždou nebo jako alkoholici.

 

Můj táta:

–          Příběh mladého chlapce Joea a jeho otce. Otec měl sklony k tloustnutí, ale snažil se si hlídat váhu, aby se mohl živit jako žokej. Také sázel na dostihy. Jednou vyhrál větší částku peněz a pomalu přestal pracovat. Začal pít, tloustnout a ztrácel zájem. Jeho život znovu dostal smysl, když uviděl krásného koně, kterého koupil a znovu se snažil získat kondici a jezdit na koních. Při jednom závodu však jeho kůň spadl a otec se zabil. Koně museli zastřelit, aby netrpěl.

–          Témata: o vztazích otců a synů, Joe má svého otce velmi rád a snaží se mu pomoci. Mají spolu velmi kamarádský vztah. Příběh je popisován pohledem Joea, které zatím o světě mnoho neví. Na konci, kdy lituje otcovy smrti a vzpomíná na něj jako na skvělého člověka, ostatní žokejové jej berou jako podvodníka a mizeru. Chlapec je zmaten, neví, co si má myslet. V díle je ukázaná zmatenost mladého muže, který postupně dospívá

 

Jedná se cyklus povídek na různá témata, které se odehrávají v jiných zemích za různé doby. Kniha je členěna na jednotlivé kratší povídky, které už kapitoly nemají. Na kapitoly je členěna jenom jedna delší. Členění na odstavce, dílo je ucelené, věty na sebe dobře navazují. Něco není řečeno, je ponechán prostor pro čtenářovu fantasii – zabila Margot Francise úmyslně nebo ne? Začne si Američanka něco s italským hostinským? Nic není popsáno jako vyloženě špatné nebo dobré. Záleží na čtenáři. Použití metody ledovce. Díla jsou psána v er formě. Vypravěč je nezaujatý (kromě Můj táta).

 

Jazyk je většinou jednodušší, věty jsou krátké a jednoduché. Text je velmi přehledný, neobsahuje téměř žádné metafory ani obrazná vyjádření. Důležitý je obsah povídek, ne forma, jakou jsou napsány. Některé obsahují věty v cizích jazycích – Kočka v dešti (italština). Někdy hovorové a nespisovné výrazy  – v Mém tátovi – muži nakonec otci po jeho smrti nadávají, samotný Joe mluví nespisovně.

 

Ernest Hemingway:

americký spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu (za dílo Stařec a moře)

– novinář, vycházel z vlastních zážitků

– spáchal sebevraždu

 

Díla:

–          Fiesta – I slunce vychází: život handicapovaného hrdiny z první světové války

–          Stařec a moře: novela o vztazích rybářů a ryb, o síle a nezničitelnosti lidského ducha. Děj se odehrává na Kubě.

–          Sbohem, armádo!: protiválečný román, inspirován jeho vlastním životem, válka ničí lidem jejich životy

–          Komu zvoní hrana: román podle básně Johna Donnea (anglické baroko). Odehrává se během občanské války ve Španělsku (generál Franco).

Použití metody ledovce: náznaky na domyšlení pro čtenáře, podstatou díla je obsah a ne jazyk.

Častá témata: dobrodružství z lovu zvířat v Africe, občanský válka ve Španělsku, toreadorské zápasy, protiválečné, náměty z vlastního života.

 

 

Hemingway je jedním z amerických představitelů Ztracené generace.

– původní označení pro americké vojáky, kteří nemohli najít po válce cestu zpátky do normálního života

– neumějí navazovat vztahy s lidmi, starosti ostatních jim připadají banální

– problémy najít si práci, partnera, častý alkoholismus

 

Francie: Henri Barbusse:

–          Oheň: sled událostí v životě jedné vojenské jednotky

 

Romain Rolland:

 

–          Petr a Lucie: protiválečná novela

–          Jan Kryštof: 10 dílů, život hudebního skladatele, román-řeka

–          Život Michelnagelův, Život Tolstého: životopisy

 

Německo: Erich Maria Remarque:

–          Témata politiky, důležitosti přátelství, lásky

–          Emigroval do Švýcarska po rozmachu fašismu

–          Kritizován za podobnost děl

–          Na západní frontě klid

–          Vítězný oblouk

–          Tři kamarádi

–          Nebe nezná vyvolených

 

Rusko: Michail Alexandrovič Šolochov

–          Osud člověka: hlavní hrdina Andrej Sokolov ztratil rodinu, přežil válku i koncentrační tábory, smysl života najde v malém chlapci

–          Tichý Don: o osudech kozáků za občanské války, Grigorij Melechov neví, ke komu se přidat, motiv lásky k Axiňji

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.