Romeo a Julie – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Romeo a Julie

Autor: William Shakespeare

Přidal(a): Wendy, Hanka

 

 

William Shakespeare: zařazení autora v čase, význam

  • Přesné datum narození není známo. Jisté je pouze, že byl pokřtěn 26. 4. 1564. Zemřel 23. 4. 1616.
  • Byl to významný anglický básník a dramatik, klíčová postava evropského dramatu. Mimo to se věnoval i herectví. Je mu připisováno autorství 37 her (téměř všechny u nás přeložil Josef Václav Sládek).

 

Život autora

Shakespeare se narodil v středoanglickém Stratfordu nad Avonou. Zde se vzdělával na místní latinské škole a již v osmnácti letech se oženil. Záhy odešel do Londýna, aby se mohl věnovat divadlu. Zde hrál v různých divadelních společnostech, poté začal upravovat hry jiných autorů a nakonec se sám stal tvůrcem původních dramat. Jeho umělecká dráha byla natolik úspěšná, že se stal dokonce spolumajitelem nejslavnějšího londýnského divadla – Globe. Po dvacetileté činnosti v Londýně se Shakespeare vrátil zpět do Stratfordu, kde jako dvaapadesátiletý umírá. Již za svého života se Shakespeare stal natolik populárním, že mnozí další autoři uveřejňovali své básně pod jeho jménem.

 

Autorova tvorba

Jeho tvorbu můžeme rozdělit do třech skupin:

  • 15911600: Psal především komedie a historická dramata, často zpracovával staré náměty z anglické minulosti a z antiky.
  • 16011608: Přichází zklamání a rozčarování nad vývojem společnosti, do jeho tvorby vniká pesimismus a píše tragédie a sonety.
  • 16081612: Smiřuje se se životem a píše hry, mající charakter tzv. romance, tj. obsahující jak prvky tragédie, tak prvky komedie.

 

Historické hry:

  • Jindřich IV., Jindřich V., Jindřich VI., Jindřich VIII., Král Jan, Richard II., Richard III.

 

Komedie:

  • Jak se Vám líbí, Komedie omylů, Kupec Benátský, Mnoho povyku pro nic, Sen noci svatojánské, Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy
    • v těchto komediích se vysmívá lidské hlouposti a namyšlenosti

 

Tragédie:

  • Romeo a Julie (1595) –
  • Hamlet (1600 – 1601) – mladý princ Hamlet podezírá svého strýce, že úkladně zavraždil jeho otce, aby se sám mohl ujmout vlády a oženit s bývalou královnou. Rozhodne se pomstít. Předstírá šílenství, hledá pravdu.
  • Julius Caesar
  • Macbeth (1606) – Skotský vojevůdce Macbeth zatouží po královské koruně a moci. Král však jmenuje svým následníkem prvorozeného syna Malcolma. Z popudu své ženy Macbeth Malcolma zabije. Postupně se dopouští dalších zločinů. Nakonec proti němu vystoupí Malcolmovo vojsko a Macbetha zabije. Jeho žena zešílí a spáchá sebevraždu.
  • Othello (1603 – 1604) – téma lásky, nedůvěry a žárlivosti, které jsou zapříčiněné intrikami. Othello se tajně ožení s Desdemonou. Jeho pobočník Jago ho podezírá, že se zapletl s jeho ženou. Jago chce intrikami probudit v Othellovi žárlivost, vůči Desdemoně. To se mu podaří a Othello svou ženu uškrtí. Poté, co vy jde najevo pravda, spáchá Othello sebevraždu.
  • Král Lear (1605 – 1606) – námětem hry je zklamaná otcovská láska, zrada, kterou král pocítil od svých nejbližších – svých dcer.

 

Hry s pohádkovými motivy:

  • Cymbelín, Zimní pohádka, Bouře

 

Dále napsal asi 154 sonetů, jejichž tématem jsou rozpory a protiklady v lásce. Většina básní vypovídá o intimním životě autora.

 

ROZBOR DÍLA: Romeo a Julie

Literární druh, žánr

  • Literární druh: Drama
  • Literární žánr: Tragédie

 

Kompozice:

  • Kompozice díla je chronologická a člení se na prolog (úvodní část) a pět dějství. Celý příběh je psán Shakespearovým oblíbeným jazykovým stylem – pětistopým jambickým veršem.

 

Děj:

Příběh je o nešťastné lásky Romea a Julie. Oba jsou členy rodů, které se nemají rády-Montekové a Kapuleti. Romeo se na plese Kapuletů zamiluje do Julie a i ona do něj. Vyznává jí lásku, ona lituje jeho původu („Romeo, Romeo, proč jsi Romeo? Zavrhni otce, odhoď jméno, nebo když nechceš, přísahej mi lásku, a já se zřeknu rodu Kapuletů.“). Milují se však natolik, že se nechají tajně oddat otcem Vavřincem, který jejich lásce rád pomůže. Po svatbě se Romeo neshodne s Tybaltem, vyzve Romea na souboj, ve kterém prohraje a zemře. Kvůli této situaci je Romeo vyhoštěn ze země, ale lituje, že nemůže být s Julií („Mučení je to. Nebe je přece tam, kde žije Julie.“). I přes tuto událost ji tajně v noci navštíví a ona nechce, aby ji opouštěl (Ty už chceš jít? Vždyť ještě není ráno. To byl jen slavík, skřivan ještě ne, co vyplašil tě pronikavým zpěvem.“). Jakmile její milovaný odejde, ona se dozví, že se musí vdát za Parise, což je mladý šlechtic. Samozřejmě ho nechce, a proto uprosí Vavřince o pomoc. On jí dá nápoj, po kterém bude vypadat jako mrtvá, ale ve skutečnosti nebude. Rodina Julii pohřbí v hrobce, když se o „smrti“ své lásky dozví Romeo, spěchá do Verony, aby mohl umřít s ní. V hrobce, kde leží Julie, vypije jed a umře. Ona se ovšem probudí z dlouhého spánku a spatří jeho tělo bezvládně ležet, popadne dýku a probodne si srdce.     Nad jejich hrobem se shledají obě rodiny a nakonec se usmíří („Montek-Já tvé dceři na hrob dám z ryzího zlata ulít krásnou sochu. Kapulet-Já stejný pomník zřídím Romeovi-i on je oběť naší zhoubné zloby.“)

 

Hlavní postavy a jejich charakteristika

  • Julie – mladá naivní dívka, která propadne romantickým představám o lásce a bláznivě se zamiluje do Romea
  • Romeo – je věkově starší než Julie, ale přesto se do ní také bláznivě zamiluje, v průběhu příběhu se Romeo i Julie vlivem okolností a tvrdé reality světa mění v reálně uvažující osoby a obě postavy v příběhu mentálně dozrávají
  • Otec Vavřinec – svým smýšlením je výrazně středověkou postavou, ale postupem děje se stává svými názory a myšlenkami více renesančním člověkem, který se staví proti nesmyslnosti řádů a cítí s oběma milenci
  • Tybald – ctí své jméno, snaží se být především úctyhodným mužem, ovšem jeho horlivost v boji a pomsta ho nakonec zabijí. Nenávidí Monteky.
  • Chůva – je to pravá ruka Julie. Je pro ni skoro jako matka, může jí říct veškerá svá tajemství. Je nakloněna milencům, snad i vzpomíná na své vlastní mládí, a proto je chápe. Mnohdy je ovšem dost chladná, čímž vlastně kompenzuje horlivost mládí. Snaží se jednat jako přítelkyně, ovšem s rozumem rodiče.

 

Jazykové prostředky

  • metafora – přenesení významu na základě podobnosti
  • personifikace – neživá věc ožívá – zosobnění
  • epiteton – básnický přívlastek
  • oxymóron – vyjadřuje spojení dvou jevů, které se vzájemně vylučují

V díle je využita próza i poezie, metafory, figury a použit vytříbený a vznešený styl, který je tak typický pro Shakespearova díla. Často se objevují jmenné tvary přídavných jmen, citově zabarvené výrazy, inverze.

 

Umělecký směr a společenské podmínky za autorova života

Renesance – 14. – 16. Stol. – ve společnosti došlo k celkovému zlepšení ekonomického a společenského vývoje. Bylo tomu tak i díky četným vynálezům např.: kompas, knihtisk.

Na rozvoji obchodu se podílela námořní doprava a zámořské plavby, jimiž se do dějin zapsal např. Kryštof Kolumbus nebo Vasco de Gama.

Utvářely se základy mezinárodního a peněžního trhu. V astronomii se změnily názory na postavení Země a Slunce. (významné osoby G. Bruno, M. Koperník, G. Galilei, J. Kepler)

 

Renesance = znovuzrození, obrození – je myšlenkový směr označující snahu o obrození společnosti na základě antických ideálů. Důraz je kladen na poznání a vzdělání.

K období 14. – 16. Stol. se váže také pojem Humanismus (myšlenkový směr, který zdůrazňuje svobodný rozvoj lidské osobnosti) a Reformace = přetvářet (cílem tohoto hnutí bylo reformovat římskokatolickou církev)

10. Vliv díla na další druhy umění (např. filmové zpracování, divadelní adaptace, hudební či výtvarná díla, která byla jimi ovlivněna)

 

Filmové zpracování:

Romeo a Julie (1968) – nejslavnější filmová verze

Drama / Romantický

Velká Británie / Itálie

Režie: Franco Zeffirelli

Hrají: Leonard Whiting, Olivia Hussey, John McEnery, Milo O’Shea, Michael York, Bruce Robinson,

 

Romeo a Julie (1996)

Drama / Romantický / Krimi

USA

Režie: Baz Luhrmann

Hrají: Leonardo DiCaprio, Claire Danes, Zak Orth, Jamie Kennedy, Dash Mihok, John Leguizamo,

– tento film zachycuje, jaký by byl život Romea a Julie v dnešní přetechnizované době

 

Dále se hra Romeo a Julie hraje ve spoustě divadlech. Např.: Husa na provázku, Národní divadlo Brno, Národní divadlo Praha atd. Také byla hra přenesena do baletního podání a inspirovalo se jím i spousta dalších spisovatelů.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.