Tajný deník Adriana Molea – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Tajný deník Adriana Molea

Autor: Sue Townsendová

Přidal(a): barbraroyss

 

 

The Secret Diary of Adrian Mole, Aged 13¾

Rok vydání: 1982 v angličtině; 1988 v češtině (Mladá fronta)

 

TEMATIKA

Celková charakteristika díla

Celá kniha je psána jako deník, do kterého skoro každý den přispívá třináct a tři čtvrtě roku starý kluk jménem Adrian Mole. Na začátku knihy mu je 13 a ¾, na konci pak 15 let. Adrian si deník píše do diáře s předtištěnými údaji, jako jsou například fáze měsíce a státní svátky – pochopitelně britské, protože děj se odehrává ve Velké Británii, a to v 80. letech minulého století. Kromě Adrianova osobního života jsou v knize zmíněny také problémy a události britské společnosti, jež se v té době řešily (např. vláda premiérky Margaret Thatcherové, svatba princezny Diany s princem Charlesem). Mluví se tu o vážných věcech – avšak mluví se o nich se skvělým anglickým humorem, s rafinovaným kouzlem svérázného klukovského pohledu na lidi a svět.

 

Literární druhepikaLiterární žánrhumoristický román, forma deníku

Literární období / směr

–        světová literatura 2. poloviny 20. Století

–        humoristická literatura

 

Děj

Děj knihy se odehrává kdesi v anglickém městě (Leicester?) v 80. letech 20. století. Čtenáři je podáván formou deníkových záznamů třináctiletého Adriana Molea, což je běžný chlapec v pubertě, který se musí vyrovnávat s nejrůznějšími problémy typickými pro jeho věk. Adrian se cítí být nepochopen okolním světem, nedostatečně uznáván (považuje se za intelektuála), ke svému okolí se staví velmi kriticky. Musí se vyrovnat s rozpadajícím se vztahem svých rodičů, zjišťuje, že matka podvádí jeho otce. Adrian prožívá také první lásku, snaží se zaujmout svou vysněnou dívku, kterou se mu nakonec podaří získat.

 

Adrian je po celé dva roky zamilovaný do Pandory, oblíbené dívky ve třídě. Adrian se o sebe začíná víc starat. Řeší každý uher a myslí si, že ho matka zanedbává. Čte hodně knih, píše básně a posílá je do BBC (Malcolm Muggeridge), poslouchá skupinu ABBA a každé ráno si musí přivstat, aby mohl v sousedních ulicích roznášet noviny, a vydělat si tak peníze nejen na vánoční dárky. Také chodí pomáhat staříkovi panu Bertu Baxterovi, protože se ve škole přidal k Milosrdným samaritánům. Finanční situace Adrianovy rodiny není moc dobrá, zvláště když otec přijde o práci a matka rodinu opustí kvůli panu Lucasovi.

Když Pandora začne chodit s Adrianem, začne mu pomáhat s jeho psem, Bertem i nesnesitelným ředitelem školy. Když ale Pandora odjede na prázdniny do ciziny, naroste Adrianovi velký dluh za telefonické hovory.

Matka se nakonec vrací domů a otec si najde práci jako dozorce nad obnovou svahu u kanálu. Oba přestali kouřit.

Do Adriana se zamilovala další dívka, Alžběta Sally Broadwayová. Poprala se s Pandorou na hřišti. Ale Adrian ji nechce. Zato s Barbarou Boyerovou měl krátkou milostnou aféru, kterou ale kvůli Pandoře Barbara ukončila.

 

Hlavní témata

–        problémy britské společnosti – kritika třídní společnosti, rozdílné společenské poměry

–        první láska, problémy s rodiči, touha prosadit se, být v něčem úspěšný (škola, literární kariéra

–        autobiografické prvky – autorka přiznala, že v mnoha ohledech její hrdina zrcadlí její vlastní zkušenosti

 

* Thomas Malcolm Muggeridge byl anglický novinář, autor, mediální osobnost a satirik. Za druhé světové války byl voják a špion. Popularizoval Matku Terezu a ve svých pozdějších letech se stal křesťanem a velkým obráncem víry.

 

Postavy

Ústřední postavou je hrdina Adrian, který je zároveň vypravěčem příběhu, pisatelem deníku. Adrian řeší problémy typické pro svůj věk (puberta). Přehnaně sleduje svůj vzhled, považuje se za intelektuála, z malých potíží dělá nepřekonatelné problémy a naopak.

Ostatní postavy jsou líčeny z Adrianova pohledu, proto si nemůžeme být jisti, zda jsou skutečně takoví, jak nám je Adrian představuje, například rodiče se o něj podle jeho názoru téměř nezajímají, nevnímají jeho potřeby, neocení jeho talent. Čtenářům může být blízká také Adrianova první láska Pandora. Ostatní postavy spíše dokreslují Adrianův svět. Jedná se o běžné lidi, kteří řeší obvyklé problémy.

 

Seznam postav

–        Adrian – velmi kritický k celému svému okolí, ke své rodině (přesto má své rodiče rád)

–        matka – podle Adriana málo všímavá, málo starostlivá

–        otec – podle Adriana líný, nečistotný, opilec

–        pes – nemotorný, neposlušný

–        babička (otcova matka) – starostlivá, snaží se zachránit situaci rozpadající se rodiny

–        Pandora (Adrianova první láska) – chytrá, všímavá, pozorná, podle Adriana dokonalá

–        Nigel (Adrianův nejlepší kamarád)

–        Barry Kent (Adrianův úhlavní nepřítel) –

–        důchodce Bert Baxter (o kterého se Adrian stará v rámci školního programu Milordní samaritáni) zpočátku nepříjemný a mrzutý, postupně k sobě ale s Adrianem nacházejí cestu

–        matčin milenec pan Lucas (Bimbo, had Lucas) – přecitlivělý, zpočátku ho Adrian litoval, ale po zjištění, že je matčiným milencem k němu zaujímá negativní postoj

–        paní Lucasová

–        otcova přítelkyně Doreen (šídlo)

–        slečna učitelka Fossingtonová

–        slečna učitelka Elfová

 

Prostředí

–        náznakově, skutečné, neurčité

 

Celková atmosféra díla

–        kombinace ponuré a veselé atmosféry

–        převážně ponurá, ale díky autorčině humornému vyprávění se zdá být atmosféra spíše veselá

 

KOMPOZICE

Výstavba děje

–        akční, jedna hlavní dějová linie

 

Kompoziční postup (v rámci časových vazeb)

–        děj je vyprávěn chronologicky – den po dni

–        80. léta 20. století

 

JAZYK

Autorův styl

–        záměr – snaha autorky poukázat na problémy tehdejší britské společnosti a na to, jak se tyto problémy mohou odrážet v životě obyčejných lidí

–        jinak je text pro čtenáře snadno pochopitelný

–        text nevyžaduje ani žádné široké všeobecné znalosti – v textu se sice objevují některé historicky zakotvené informace spojené s dobou, ve které byla kniha napsána, nejsou však zásadní pro pochopení příběhu

 

Jazyk

–        jazyk spisovný, hovorová čeština

–        literární jazyk není složitý a čtenáři mu snadno porozumí

 

Slovní zásoba z hlediska stylistického – převažují slova stylově neutrální

–        autorka používá běžnou slovní zásobu, neužívá žádné neobvyklé výrazy, ani archaické nebo nářeční varianty, slovní zásoba by čtenáři neměla činit žádné obtíže

 

Jazykové prostředky

–        žádné neobvyklé výrazy, běžná slovní zásoba

–        objevuje se ironie

 

Převažující slohové postupy

–        vyprávěcí – průběh děje, den za dnem

–        popisný – popis situací, postav

–        úvahový – úvahy hlavního hrdiny

 

Slovosled

–        přirozený

 

Promluvy

–        řeč autora – v 1. osobě, ich-forma – hlavní postava je vypravěčem příběhu, pisatelem deníku

–        postavy – neobjevují se žádné dialogy, pouze nepřímá řeč nebo polopřímá řeč

–        občas se Adrian obrací ke čtenáři, respektive k deníku

 

 

OKOLNOSTI VZNIKU DÍLA

Společensko-historický kontext

V textu se objevují některé historicky zakotvené informace spojené s dobou, ve které byla kniha napsána.

Tyto informace však nejsou zásadní pro pochopení příběhu, ale s knihou bezpochyby souvisí.

Královská svatba princezny Diany s princem Charlesem (21. 7. 1981), kterou sledovalo celé Spojené království.

Vláda premiérky Margaret Thatcherové.

Byla premiérkou jedenáct let. Země, kterou dostala do rukou v roce 1979 se ale výrazně lišila od té, kterou za sebou zanechala, když se v roce 1990 vzdala funkce. Když nastupovala, Británie byla zadlužená, byla v bankrotovém režimu.

Situace Velké Británie sedmdesátých let Thatcherové pomohla k úspěchu. Britové v ní viděli šanci, jak se dostat z problémů. Vztah k odborům se v souvislosti s baronkou Thatcherovou často zmiňuje. V zemi, kde měli odboráři obrovský vliv, změnila legislativu, a jejich pravomoci tak výrazně omezila. Zemi definitivně změnila také vlna privatizací. Thatcherová nastavila proces privatizací, tak jak ho známe. Jednalo se o privatizace státních podniků, hornictví, které měl do té doby pod kontrolou britský stát.

 

Sue Townsendová (1946-2014)

Susan Lillian Townsendová, britská humoristická spisovatelka, se narodila v roce 1946 jako nejstarší z pěti dětí v anglickém Leicesteru. Nedokončila střední školu a pracovala jako tovární dělnice, v osmnácti letech se provdala a měla tři děti, ale po pěti letech ji muž opustil. Později pracovala jako instruktorka kanoistiky, kde se seznámila se svým druhým manželem, s nímž má dceru. Začínala jako novinářka a dramatička.

Koncem sedmdesátých let začala psát hry pro leicesterské divadlo Phoenix.

Úspěch a věhlas doma i v cizině jí přinesl až Tajný deník Adriana Molea publikovaný v Británii roku 1982. Po tomto úspěchu napsala dalších sedm pokračování, která nepraktického podivína provází až do dospělosti a středních let. Díla vyšla i v češtině.

Trpěla silnou cukrovkou, kterou jí diagnostikovali v 80. letech. Kvůli tomu i oslepla a svůj poslední román proto diktovala manželovi. V roce 2009 musela na transplantaci ledviny. V prosinci 2012 prodělala mrtvici. Pár měsíců poté prozradila, že kvůli mrtvici nevyjde další pokračování příběhů Adriana Molea, které plánovala napsat. Zemřela v dubnu roku 2014 ve svém domě ve věku 68 let na následky prodělané mrtvice.

 

Další díla

Její tvorba osciluje (ubírá se směry) mezi nevázaným smíchem a sžíravou kritikou společnosti, ve svých dílech stále spojuje komediální a vážné prvky.

Feminismus a politický názor ji vedou k hledání nových forem, v nichž se často dotýká ženské otázky a zatracuje britskou třídní společnost.

Tajný deník Adriana Molea 1982

7 na sebe navazujících pokračování

–        Hořké zrání Adriana Molea 1984

–        Pravdivá zpověď Adriana Molea 1989

–        Adrian Mole – Léta v divočině 1993

–        Adrian Mole – Léta u kapučína 1999

–        Adrian Mole a zbraně hromadného ničení 2004

–        Ztracené deníky Adriana Molea 1999 – 2001 2008

–        Adrian Mole – léta prostoty 2009

 

Další deníky, provázející tohoto nepraktického podivína až do dospělosti a středních let: Adrian utíká z domova, neúspěšně bombarduje nakladatele svými literárními pokusy, na dovolené v Moskvě se stane nedobrovolným účastníkem státního převratu, vychovává dva nemanželské syny a stane se televizní celebritou jako komicky nešikovný šéfkuchař. Zároveň stále glosuje aktuální politiku i pop kulturu. Stihne také zabřednout do dluhů a musí opustit svůj loft a usadit se v bývalém prasečáku. Pak jej čeká boj s rakovinou…

 

–        Coventry na útěku – příběh ženy, která se skrývá před spravedlností poté, co neúmyslně zabila násilnického souseda, pozná život smetánky i bezdomovců

–        Dětské přízraky

–        Královna a já – satirický obraz britské královské rodiny, která se po zrušení monarchie musí začít starat sama o sebe

–        Inkognito – britský ministerský předseda se v převleku za ženu vydává poznat, jak se žije prostému lidu

–        Pravdivá zpověď ženy ve středních letech – sbírka fejetonů

–        Královna Camilla – navazuje na Královna a já,

–        Žena , která šla na rok do postele – příběh ženy, kterou náhle přestalo bavit dělat služku svému okolí

 

Ukázka

Pátek, 2.dubna

Je mi patnáct, ale oficiálně jsem ještě dítě. Dneska nemůžu dělat
nic, co bych nemohl udělat už večer. Ach jo!
Dostal jsem sedm gratulací od příbuzných a tři od přátel. Jako
obvykle jsem dostal spoustu japonských šmejdů. Bert mi dal
stavebnici letadla, která je ze západního Německa.
Pandora moje narozeniny ignorovala. Nemám jí to za zlé. Zradil
jsem její důvěru.
Boz, Baz, Daz, Maz, Kev a Melv mi cestou z kanálu přišli dát
hobla. Boz mi přidal k té stavebnici tubu lepidla.

 

VLIV DÍLA (inspirace literárním dílem)

Kniha byla úspěšná od okamžiku prvního vydání a stala se bestsellerem. Byla přeložena do více než třiceti jazyků (stejně tak i další deníky). Kritici knihu označovali za „nejhumornější knihu roku“ a v Česku byla vyhlášena nejhumornější anglickou knihou desetiletí.

V Británii byly deníky čteny na pokračování v rozhlase a staly se podkladem divadelního muzikálu a televizního seriálu.

 

Televizní adaptace

–        Velká Británie, 1985

–        režie: Peter Sasdy

–        hrají: Julie Walters, Steven Mackintosh, Freddie Jones, Gian Sammarco

–        hodnocení ČSFD: 76%

 

Audio kniha – mluvené slovo – vypráví Vojta Kotek

 

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

–        název knihy: Tajný deník Adriana Molea

–        z anglického originálu The Secret Diary of Adrian Mole, Aged 13¾ přeložila Helena Císařová

–        rok a číslo vydání: 1988, vydání první

–        nakladatelství: Mladá fronta

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.