Tracyho tygr – rozbor díla k maturitě (5)

 

Kniha: Tracyho tygr

Autor: William Saroyan

Přidal(a): Verča Vodová

 

 

Autor a jeho dílo:

William Saroyan se narodil 31. srpna 1908 přistěhovalcům arménského původu v Kalifornii. V roce 1911 jemu a jeho třem sourozencům zemřel otec a matka je kvůli špatné finanční situaci dala do sirotčince, kde William zůstal pět let. Jeho jediným vzděláním byla základní škola, kterou nedokončil – namísto toho začal vydělávat, přičemž vystřídal mnoho prací. Do literatury vstoupil roku 1934 svazkem povídek Odvážný mladý muž na létající hrazdě, který byl tak úspěšný, že se Saroyan rozhodl požádat o Guggenheimovo stipendium, které ale nedostal. V roce 1939 dostal Pulitzerovu cenu za divadelní hru Čas tvého života, kterou prý ale odmítl přijmout z mnoha důvodů – například proto, že mu nepřipadala lepší než jiné knihy, které napsal již předtím. O čtyři roky později se oženil s tehdy velmi mladou Carlou Narcisovou, se kterou měl později dvě děti Arama a Lucy – o kterých také často psal. Jeho pohádkovost je zřejmá ve všech jeho dílech i divadelních hrách. Napsal více jak 100 knih (Tati, tobě přeskočilo, Říkají mi Aram, Čas tvého života, Nedělní zepelín). Impulsy k psaní byly převážně způsobené nedostatkem peněz, které z 90% utrácel za alkohol a hraní karet. V roce 1960 se rozhodl prozkoumat Evropu, přičemž navštívil i tehdejší Československo. Zemřel ve svém rodném městě Fresnu 18. května 1981. Zkrátka a dobře, jeho život byl protkat trpkými zkušenostmi, ale on si zachoval svůj optimismus a veselý humor, který je patrný v jeho dílech.

 

Přehled hlavních děl

  • Lidská komedie (1943)Román, původně psáno jako filmový scénář, film se však nerealizoval.
  • Odvážný mladý muž na létající hrazdě (1934) – svazek povídek, prvotina
  • Mami, mám Tě ráda (1956)
  • Tati, tobě přeskočilo (1957) – 360 krátkých rozhovorů otce s desetiletým synem Petrem.

 

2. Charakteristika díla:

  • a) literární forma: próza
  • aa) literární druh: epika (vypravuje o skutečnosti, mí děj, příběh je rozvíjen postavami, odehrává se v určitém čase v určitém prostředí)
  • b) literární žánr: novela (příběh soustředěný na jednu událost, epoxidu. Bez vedlejších linií. Překvapivý závěr (pointa). Tato novela je brána jako pohádka pro dospělé)
  • c) jazyk: pohádkovost (jednoduchá stavba věty, snadné porozumění textu – čtivost, nekomplikovaná výstavba celého příběhu, jazyk přímý a spisovný, stručnost, rychlý proud textu (neobsahuje moc pozastavení, dlouhých úvah,…), vtip, velké množství metafor a personifikací (už jen symbolika tygra), monology + dialogy (i vnitřní)
  • d) kompozice: chronologická, dílo je rozděleno do 15ti kapitol + dělen do odstavců
  • e) slohový postup: vyprávěcí (vypráví nám nějaký děj, událost nebo příběh. Snaha o zajímavost, upoutat čtenáře, napětí, pestrost. Pracuje se zde s dějovými prvky (zachování sledu událostí nebo retrospektiva, rámec atd.)) + znaky úvahového
  • f) vypravěč: er-forma, není vševědoucí

 

3. Téma a hlavní myšlenka díla:

‘I v obyčejném životě lze hledat neobyčejné věci + láska je pro život tolik důležitá, nelze bez ní žít.’ Velmi nevšední téma plné optimismu a naděje všudypřítomné v našich životech.

 

4. Doba a místo děje:

– 20. století
– San Francisco, NY (Warrenova ulice, kostel sv. Patrika – největší neogotická katedrála v severní Americe, léčebný ústav Bellevue – dnes nemocnice)

 

5. Charakteristika postav:

Thomas Tracy = ústřední postava novely. Mladík s imaginárním tygrem. Upřímný, odvážný a velmi citlivý.

Tracyho tygr = Tygr je černý panter, který zosobňuje vše, co člověk (Thomas) potřebuje; tvoří část Thomase; jedná se o jeho touhy a lásku; pomáhá mu proplouvat životem

Laura Luthyová = krásná žena, do které se Thomas zamiluje; je velmi citlivá, hodně labilní (po rozchodu s Tracym skončí v blázinci), také má svou tygřici

Doktor Pitzinger = Dvaasedmdesátiletý psychiatr, který „psychiatrii nenávidí a lidi miluje.“ Dobrosrdečný člověk, který neztratil naději. Upovídaný, otevřený a s obrovskou dávkou pochopení – přes ovlivnění vědou v něm nechybí lidskost.

 

6. Literárněhistorický kontext:

lit. kontext: Americká próza 1. poloviny 20. století, 60. léta 20. století:

J.D.Salinger – Kdo chytá v žitě (vydané o pár let později než Tracyho tygr)

Vladimir Nabokov – Lolita

hist. kontext: 2. září 1945 oficiální konec 2.sv války ve světě. První valné shromáždění OSN v Londýně. 1960  první rubínový laser v USA. 1970 – vstoupila platnost o nešíření atomových zbraní. V této době zemřely tisíce lidí následkem zemětřesení a vln tsunami.

 

7. Kritika díla:

Saroyan podle odborníků svůj talent později rozmělnil v nadprodukci.

 

8. Inspirace dílem:

skupina Laura a její tygři

– píseň od Radůzy, Kryštova a Vypsané fixy

– několikrát divadelně zpracován: u nás v divadle Nablízko (normální + s překladem do znakové řeči)

 

9. Děj:

Malý Thomas Tracy si usmyslí, že chce tygra – později v zoo jej i najde (je to černý panter) – který bude jeho partnerem v dobrém i ve zlém. Když vyroste, 21letý Thomas nalezne v New Yorku práci nosiče pytlů s kávou. Při své práci se setkává s krásnou černovlasou Laurou a její tygřicí. Když ho L. vezme na návštěvu domů, Thomas se neubrání její matce a podlehne – Laura se s ním okamžitě rozchází. A tak se T.  navrací do New Yorku znovu, aby nalezl svůj bývalý život. Ovšem objeví pouze svého tygra a kvůli němu se dostává do blázince, kde nachází i Lauru a svého starého přítele. Později celý příběh končí s optimismem a velkou nadějí. Thomas a Laura odchází bok po boku a nacházejí v sobě ztracenou lásku. – hodně zmatený děj, předělat.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.