Anna Karenina – rozbor díla k maturitě (4)

rozbor-díla

 

  Kniha: Anna Kareninová

  Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj

  Přidal(a): Kateřina Novotná

 

 

Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj

Lev Nikolajevič Tolstoj je vrcholným představitelem ruského realismu. Zobrazuje skutečnost bez iluzí a zcela přesně. Místo individuálních odlišností si všímá typickými vlastnosti společnosti. Autoři v Rusku poukazují na bídu a zaostalost tehdejšího venkova. Ruský kritický realismu je předznamenám dílem A. S. Puškyna a N. V. Gogola. Po svém návratu z krymské války založil Tolstoj školu pro rolnické děti. Vedl také rozsáhlou osvětovou a vzdělávací činnost. Zastával názor, že zlo ve společnosti může být odstraněno pouze morálním přerodem člověka. Jeho učení a myšlenky nazýváme tolstovství.

Jeho současníci jsou Fjodor Michajlovič Dostojevskij nebo Emil Zola a Honoré de Balzac.

 

Rozbor díla: Anna Karenina

Anna Kareninová je společenský realistický román z 19. století. Patří do epiky velké. Jsou zde zastoupeny obě složky, jak řeč autorskou, tak promluvy jednotlivých postav. Děj je doplněn i o časté popisy prostředí a také o filosofické úvahy o životě.

V druhé polovině devatenáctého století docházelo k sjednocování Itálie a Německa a u řady národů vzrůstalo národní uvědomění. Docházelo také k rozmachu přírodních a technických věd. Lidé důvěřují rozumu a smyslovému poznání. Vyvíjí se positivismus a sociologie.

Prudký rozvoje techniky se také projevil v architektuře. Na konci 19. Století v Paříži postavena Eiffelova věž, která se stala symbolem technického pokroku. Naturalismus se objevil i v malířství. Umělci na plátnech zachycovali velkoměsto a interiéry průmyslových staveb s cílem zachytit co nejpřesnější skutečnost. K nejvýznamnějším malířům patřil Gustav Courbet, který ovlivnil pozdější impresionismus nebo ruský Ivan Ivanovič Šiškina a jeho psychologicky propracované portréty.

Hlavní myšlenkou díla je neustálí boj ženy proti společnosti. Muži se to může povést, ale žena bude odpuzena. Tolstoj zachytil psychický rozklad člověka, který způsobil tlak společnosti.

Tostoj používá květnatý spisovný jazyk. Často promluvy postav doplňuje o francouzské, anglické nebo německé výrazy. Časté jsou přirovnání, katecheze, eufemismus a ironie. Celé dílo má jemný humor. Kapitoly jsou vůči sobě v kontrastu. Užívá er formu a děj je řazen chronologicky.

 

Postavy:

  • Anna Arkadějevna Kareninová je ve společnosti uznávaná manželka Karenina. Ke svému osmiletému synovi má silnou citovou vazbu.
    • ‚Anna nevypadala jako dáma velkého světa ani jako matka osmiletého syna, ale při svých pružných pohybech, svěžesti a stálé živosti v obličeji, živosti, která vybíjela v úsměvu nebo v pohledu, byla spíše jako dvacetiletá dívka, nevýt vážného, někdy smutného výrazu očí.‘
    • Žije zdánlivě spokojeně, dokud se nesetkává s Vronským.
    • Anna patří k bovarismu. Utíká od společnosti k iluzím, ale na rozdíl od Emy Bovaryové, je její útěk je ctnostnější něž Emin.
  • Alexej Alexadrovič Karenin pracuje na vysokém postu na ministerstvu. ,,Nespěchat a nelenošit‘‘ je jeho heslem. Citově je spíše chladný, ale dohání to snahou o morální postoje a svou pracovitostí. Řešení jeho problému hledá v náboženských vizích.
  • Alexej Kirillovič Vronský je synem zámožné hraběnky a důstojník v carských službách se slibnou kariérou. Žije nespoutaně a lehkovážně. Anna mu otočí svět naruby. Přesto je, a byl, krutě a sebestředně naivní. Svým nevědomím ostatních ubližuje.
    • Vronskij byl menší statný brunet hezkého, dobromyslného, nesmírně klidného obličeje a pevného výrazu. Na jeho tváři i postavě od černých, krátce ostříhaných vlasů a čerstvě oholené brady až po volnou, zbrusu novou uniformu bylo vše jednoduché a přitom půvabné.‘
  • Darja Alexandrovna Oblonská (Dolly) je manželkou Oblonského, přítelkyní Anny a matkou mnoha dětí, pro které se obětovala. Se svým manželstvím není spokojená, ale nedovolí si vzpouru. Anně dílem závidí, ale vzbouřit jako ona si nedovolí.
  • Stěpan Arkadjič Oblonský (Stiva) je Annin bratr. Své manželce je několikrát nevěrný, ale vůbec toho nelituje. Je stále veselý a oplývající vtipem. Jeho vztahy jsou plytké a vedené jen snahou ‚mít se dobře‘. Jako muž ve společnosti si může dovolit vše.
  • Kateřina Alexandrovna Levinová (Kitty) je sestra Dolly. Původně miluje Vronského, který si s ní pouze pohrává. Nakonec si bere Levina, kterého hluboce miluje. Snaží se žít jako Dolly, ale zároveň pravdivě. Je velice naivní a stále dětská.
  • Konstantin Dmitrič Levin je vážný, filosofující a upřímný. Věnuje se vizím o budoucnost ruského venkovana, kterého má rád a kterého si váží.

 

Děj:

Román má dvě dějové roviny, a to vztah Anny a hraběte Vronského a vznikající manželství Kitty a Levina. Obě tyto roviny jsou proti sobě v kontrastu: Annino manželství se přeměňuje ve vztah, který ji ničí a Kitty, která dospěje a je s Levinem velice šťastná a sama se v něm realizuje.

Děj se odehrává v Moskvě, v Petrohradu a na ruském venkově, ale i v cizině.

Román začíná u manželů Oblonských, kdy Stiva je odhalen při nevěře. Dolly zuří a cítí se velmi zrazená a raněná. Otonský si z toho moc nedělá a potkává se s Levinem, kterého doprovází k Sčerbaským. Levin se zde chce požádat mladou Kitty o ruku. Kitty však miluje hraběte Vronskýho, proto Levina odmítá. Vronskij si s ní však pouze pohrává, ale nedomýšlí následky, takže jakmile se Levin vyslovuje, Kitty jej odmítá.

Mezitím přijíždí Anna, aby pomohla bratrovi napravit pochroumané manželství. Na nádraží, kde ji má Stiva čekat, potkává Vronského, ale žádná jiskra zatím nepřeskakuje. Na moskevském plese se však opět setkávají a zde začíná jejich platonický vztah. Zanedlouho se Anna vrací zpět do Petrohradu a uvědomuje si mdlost své domácnosti. Začíná toužit po něčem jiném, hlavně po někom jiném.

Kitty je odmítnuta Vronským a z tohoto odmítnutí se zhroutí a onemocní. Odjíždí do evropských lázní, kde se potkává s Levinovým bratrem. Zde si uvědomuje svou nevyzrálost a dětskou naivitu, od které se snaží oprostit prostřednictvím charitativní práce a péče o pacienty. Stále také myslí na Levina.

Anna a Vronský se zatím potkávají jen ve společnosti. Prostředníka k setkávání jim poskytuje Betsy, Alexandrova sestřenice. Anny však, navzdory svým citům, podněcuje pouze přátelství. Karenin ze začátku zaslepený nepostřehne změny v citu, ale pouze nevhodné chování manželky a varuje ji. Svým výstupem však protrhává hráz potlačovaných citů. Od této chvíle Anna s Vroským nezažívají milostné poblouznění, ale vášnivou přitažlivost.

Mezitím Levin odjíždí domů na venkov, kde utápí utrženou ránu z odmítnutí. Přemýšlí o svém životě, o práci na poli a sám se ji oddává a tím relaxuje. Venkov poskytuje odpočinek a útěk od společnostu jeho bratrovi, Oblonskému i Dolly.

Milostný vztah v Petrohradě se vyhrocuje spolu s dostihy. Anna není schopna zakrýt svou úzkost z nebezpečného pádu Alexeje, a tak se jejich poměr stává veřejným tajemstvím. I Karenin je znepokojen a opět svou manželku varuje, ať se chová slušně a opět se jeho výstup setkává a pravým opakem.

Anna odjíždí na letní byt i se synem a Karenin se vrací do Mosky. Válka Kareninových začína. Anna se stále lehkovážně schází s Vronským a Karenin hledá způsob zadosti učinění a možnost jak vztah ukončit. Chvíli spolu s manželkou obývají jednu domácnost, ale jsou si zcela cizí. Další problém nastává, když si Anna uvědomí, že je těhotná. Karenin hrozí rozvodem a odebráním syna. Je pro něj však zcela nepřípustné vzít vinu při rozvodu na sebe.

V Moskvě se obnovuje vztah Kitty s Levinem a Levin již na nic nečeká a žádá Kitty po druhé o ruky. Ta ji již přijímá.

Anna po porodu dcerky vážně onemocní. Se svou možnou smrtí je smířená a omlouvá se manželovi za vše, co mu způsobila a kaje se. Vronského k sobě nepouští a ten to velice těžce nese. Je zcela zoufalí a pokouší se o sebevraždu.

Kitty a Levin chystají svatbu. Jsou šťastní, spokojení a spolu. Po obřadu odjíždí na venkov, do Levinova domu.

Po zotavení Anny i Vroského společně odjíždí na cesty po Evropě. Po dlouhé době jsou oba také šťastní.

Novomanželé Levinovi tráví první chvíle spolu a objevují, jak moc se k sobě hodí a na kolik se velmi milují. Kitty se stává opravdovou paní domu a také otěhotní. Společně také ošetřují umírajícího Levinova bratra.

Karenin ve svém skrytém smutku soustředí na práci a na nově nalezenou víru. Petrohradská společnost s ním soucítí a Annu odsuzuje. Také zakazuje Anně jakékoli setkání se synem.

Dolly opět navštěvuje Levina na venkově a také navštěvuje Annu s Vroským, kteří si užívají jeden druhého mimo město. Má po dlouhé době chvíli sama pro sebe, a tak přemýšlí o svém životě. Lehce závidí volnost a nevázanost Anina nového života. Závist však vyprchává s jejich prvním setkáním. Anna se snaží udržet dekorum dokonalého vztahu, který se pomalu hroutí.

Levinovi se na dobu blízkou Kittina porodu přesouvají do Moskvy, stejně tak jako Anna a Vronský. V Petrohradu je připravován rozvod.

Anna si uvědomuje jak je Vronský sobecký a naivní. Po setkání i odmítnutí od společnosti si také uvědomuje neúnosnost celé situace a uchyluje se k zoufalému kroku, a to sebevraždě.

Kniha končí u Levinových, kteří stále prožívají nádherné manželství plné lásky a teď plné i malého syna.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.