Báječná léta pod psa – rozbor díla [12]

 

Kniha: Báječná léta pod psa

Autor: Michal Viewegh

Přidal(a): Ivet

 

 

 

Michal Viewegh patří v současnosti k nejčtenějším českým autorům. Je velice literárně plodný, neboť téměř každý rok vydává novou knihu. Viewegh vystudoval češtinu a pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlově a prakticky již od počátků svých studií publikoval.

 

Krátce po dokončení studia učil na základní škole, avšak brzy opouští tuto profesi a stal se redaktorem v nakladatelství Český spisovatel. Vzhledem k prodejnosti svých děl je nyní profesionálním spisovatelem. Jeho kritikové mu ovšem vyčítají absenci zápletek, povrchní příběhy, jednoduché dialogy. Vieweghovi knihy je tak možné označit jako beletrii pro masy, neboť nejsou příliš intelektuálně náročné. Mně osobně Vieweghova tvorba vůbec neoslovila.

 

Báječná léta pod psa z roku 1992 jsou autobiografickým románem, který zachycuje atmosféru v Československu od období normalizace až po pád komunismu. Volným pokračováním tohoto románu se pak stala kniha Báječná léta s Klausem z roku 2002. Báječná léta pod psa patří k nejoblíbenějším Vieweghovým dílům a byly dokonce v roce 1997 i zfilmovány.

 

Báječná léta pod psa jsou napsána retrospektivně z pohledu Kvida, který předčítá příběh své rodiny sepsaný v er-formě nakladateli, po němž chce, aby mu knihu vydal. Děj je často přerušován rozhovory Kvida s nakladatelem.

 

Kvido začíná s vyprávěním od okamžiku seznámení jeho rodičů. Matka jako amatérská herečka a budoucí právnička si vzala za manžela Kvidova otce, který byl ekonomem. Matka předčasně po napadení psem porodí Kvida, o jehož přízeň usilují obě jeho babičky. Proto je Kvido poněkud obéznější. První zlom v rodině Kvida nastává příjezdem sovětských vojsk v roce 1968, kdy Kvidovi rodiče dostávají strach a raději se z Prahy stěhují na romantickou Sázavu.

 

Zde Kvidovi rodiče nastupují do skláren a aby se měli lépe, Kvidův otec se snaží více společensky angažovat. Když byl Kvidův otec konečně povýšen, je náhle jeho slibně se rozvíjející kariéra ukončena, neboť Kvidovi rodiče byli přistiženi se odpůrci režimu. Kvidův otec se stává vrátným a aby nemohl dopadnout ještě hůře, stává se politickým fanatikem, který si sice ve volných chvílích staví rakev, ale zároveň podporuje režim, aby se ve společenském žebříčku nemohl propadnout ještě níže.

 

Kvidův otec začíná být psychicky nemocný a nepomůže mu ani to, že se Kvido ožení a narodí se mu dítě. Teprve sametová revoluce vše vyřešila. Kvido může vydat svou první knihu a jeho rodiče dostali znovu taková místa, jež odpovídala jejich kvalifikaci a zkušenostem.

 

Báječná léta pod psa jsou psána hovorovým jazykem, což je činí věrohodnější. Přestože nepatří Michal Viewegh mezi mé oblíbené spisovatele, domnívám se, že právě Báječná léta pod psa jsou jeho nejlepším dílem. Báječná léta pod psa vtipně a ironicky zaznamenala osud jedné socialistické rodiny. Kromě této výpovědi však Báječná léta pod psa přinášejí rovněž zajímavou výpověď o době normalizace a o tom, jaký život v socialistickém Československu byl.

 

Tím, že se jedná o autobiografický román, je zřejmé, že Kvidem byl právě sám Michal Viewegh, který tak poodhalil, jak vlastně začal literárně tvořit a jak žil a vyrůstal.

Další podobné materiály na webu: