Deník Anny Frankové – rozbor díla k maturitě (5)

 

  Kniha: Deník Anny Frankové

  Autor: Anne Franková

  Přidal(a): jakub

 

 

Anne Franková (*1929 Frankfurt – †1945 tyfus, koncentrační tábor Bergen-Belsen)

– válečná literatura

– z německé židovské rodiny, skrývali se před nacisty v Amsterdamu za 2.sv.v. – od 13ti let psala deník (záznamy od 6/1942 – 8/1944); později odhaleni a deportováni do koncentračního táboru (její otec jako jediný přežil a po návratu našel její deník a vydal ho, protože Anne vždy chtěla být spisovatelkou, deník byl přeložen do mnoha jazyků a proslavil ji po celém světě)

 

Dílo:

Deník Anny Frankové – kniha psaná jako deník, popsáno spoustu rozporů mezi obyvateli zadního domu,

  • originál psaný v holandském jazyce
  • jazyk spisovný (hovorový i knižní)
  • psáno v ich formě, deníkovými záznamy
  • kompozice a charakteristika: oblast beletrie, autobiografický román a dokument období 2. sv.v., složeno z dopisů fiktivní kamarádce Kitty; kniha řazena do válečné literatury 2.sv.v.; není členěna do kapitol, psáno den za dnem; v knize vloženy autentické Anniny ilustrace
  • doba a místo děje: 14.6.1942 – 1.8.1944, Amsterdam, hlavně budova kanceláře Annina otce, v utajeném Zadním traktu mezi lety 1942 a 1944
  • kniha poprvé vydána 1974
  • Hitler vyhrál ve Frankfurtu komunální volby, Frankovi odešli do Cách, otec zůstal, poté přešel do Amsterdamu a založil společnost – pro práci a ubytování pro svou rodinu

 

Hlavní postavy:

Anne Franková – třináctiletá židovská dívka se spousty přítelkyn a tajných ctitelů; cítí se sama, nikdo jí nerozumí, svěřuje se smyšlené kamarádce Kitty na papír (deník)

Margot Franková – starší sestra Anne

Otto Frank – Annin otec

Edith – Aninna matka, nevěnovala se ji dostatečně

Peter – šestnáctiletý ctitel Anne

 

Obsah:

Anne dostala zápisník ke 13. narozeninám, který ukazovala otci přes výlohu, rozhodla se ho použít jako deník. Margot dostala roku 1942 předvolání od Ústředny pro židovské vystěhovalectví, aby se přihlásila k přesídlení do pracovního tábora. Celá rodina se přesunula na místo úkrytu. Jako Židé nesměli použít veřejnou dopravu, šli pěšky a bez zavazadel (několik vrstev oblečení na sobě). Victor Kugler, Johannes Kleiman, Miep Giesová a Bep Voskuijlová byli jedinými zaměstnanci, kteří o ukrytých věděli a zajišťovali jim všechny potřeby. K Frankovým se do úkrytu připojila rodina van Dannových s Peterem, a později Dussel (zubař a přítel rodiny). Anne měla radost z nových lidí, se kterými si může povídat. Napětí se ale díky podmínkám stupňovalo. Citově nejblíže měla Anne k otci, ale silné pouto vzniklo i se sestrou Margot. Našla spřízněnou duši v Peterovi. Anne píše o událostech, ale také o svých pocitech, plánech. 1.8.1944 byli odvezeni do tranzitního tábora Westerbork, deník zůstal na místě, spolu s fotoalby se ho ujala se Miep Giesová a chtěla rodině vrátit po návratu. 2.9. byli odvezeni do Osvětimi a rozděleni (podle pohlaví). V březnu 1945 vypukla v táboře epidemie tyfu (umřelo asi 17 tisíc vězňů). Margot i Anne zemřely (nejspíše několik týdnů před osvobozením tábora britskou armádou). Jediný otec Otto Frank přežil a vrátil se do Amstru.

 

V knize popisovaé obyčejné situace, ale i strach z prozrazení, zmíněn výčet věcí, co Židé smí dělat a co nesmí, popisuje vztah k chlapcům, porovnává jem duševní splynutí s Peterem van Daanem, v knize je znát vývoj samotné Anne ale také celé společnosti v zadním traktu, popis odcizování vůči matce. Učí se samostudiem těsnopis, matiku, francouzštinu, doufá že každé příští září se vrátí zase do školy. V úkrytumusí být stále potichu, ani nesplachovat záchod. Poslouchají rádio a očekávají invazi. Ta přijde, ale v Holandsku se nic neděje. Sepisuje přání co chce, až se dostanou ven.

 

Další autoři spojeni s 2.sv.válkou:

E. M. Remarque – (Německo), Jiskra života (o hrůzách 2.sv.v., o koncenrač.táborech, obtížném návratu do normálního života), Vítězný oblouk (z Paříže těsně před vypuknutím 2.sv.v.)

William Styron – (USA), Sophiina volba (román, zaměření na psychiku lidí, kteří přežili válku)

Günter Grass – (Německo), Plechový bubínek (poválečné dílo, obraz předválečného, hitlerovského a poválečného Německa)

 

Tématem literatury v době 2.sv.v. byla válka, koncentrační tábory, protiválečná témata, atomová bomba

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.