Douglas Noel Adams – životopis

literatura

 

 Jméno: Douglas Noel Adams

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Douglas Noel Adams

Douglas Noel Adams byl anglický spisovatel, který je známý zejména pro svou sci-fi sérii „Stopařův průvodce Galaxií“. Tento autor byl inteligentní a kreativní již od raného věku, začal psát ještě, když byl ve škole. Velkého povzbuzení se mu dostalo od jeho učitele Franka Halforda, který velmi ocenil jeho schopnosti psát.

 

Život

Douglas Adam se narodil 11. března 1952 v Cambridgi. Zemřel ve věku 49 let, 11. května 2001 v Santa Barbaře. Jeho rodiče se jmenoval Janet a Christopher. Kromě Douglese měli ještě holčičku, Susan. Jeho rodiče se ale rozvedli, a Douglas začal bydlet se svou matkou. Základní vzdělání absolvoval na základní škole Primrose Hill a poté na škole Brentwood. Tam absolvoval přípravnou školu od roku 1959 do roku 1964. Během svých školních dnů již začal psát. Psal zprávy a články pro svůj školní časopis Broadsheet a také vytvořil obrázku jednoho z časopisů. V roce 1965, když mu bylo 12 let, mu vyšel krátký příběh ve státním časopisu The Eagel.

Jako dobrý student získal stipendium na univerzitě v Cambridge. Miloval také hraní, ale na jevišti nemohl vystupovat kvůli své neohrabanosti. Takže se věnuje psaní komediálních skic pro společnost uměleckých děl. Po ukončení studia začal psát pro rozhlas a přišel s konceptem Stopařova průvodce Galaxií.

Na počátku 80. let Douglas Adams měl vztah s vdanou spisovatelkou Sally Emersonovou, který skončil, když se Sally vrátila ke svému manželovi. Poté začal chodit s Jane Belsonovou, se kterou se v roce 1991 také oženil. Pár spolu měl jednu dceru.

Douglas Adams zemřel v roce 2001 na infarkt ve věku nedožitých padesáti let. Na jeho památku je každoročně 25. května pořádán Ručníkový den. Příznivci Adamse v tento den otevřeně nosí ručník tak, jak je to popsáno ve Stopařově průvodci Galaxií.

 

Dílo

Díla Douglase Adamse jsou protkaná jeho zvláštním smyslem pro humor. Adams se soustředil více na komické psaní, žánr, který ho proslavil.

Stopařův průvodce Galaxií

Tato série vznikla jako rozhlasová komedie BBC předtím, než se vyvinula do fenomenálně úspěšné knižní série, ale také jako televizní seriál, divadelní hra a videohra. Román získal první místo na seznamu bestsellerů v Sunday Times roku 1979 a v roce 1984 získal také ocenění Golden Pan. Stopařův průvodce galaxií vyšel jako pentalogie, která je označována jako trilogie v pěti dílech. Název je odvozen od encyklopedie vesmíru a všeho vědění.

Děj se točí kolem oznámení o demolicích. Celkem dvou – první demolice měl a proběhnou ve sklepení stavebního úřadu jistého místa na Zemi. Druhá demolice se týkala na spádovém stavebním úřadu pro planetu Zemi. Majitel budovy protestoval, ale jeho přítel (ve skutečnosti mimozemšťan) ho ukonejšil. I přes skutečnost, že brzy zbude z planety Země jen trocha kosmického prachu.

Restaurant na konci vesmíru

Je druhým dílem Stopařova průvodce Galaxií. Hlavní hrdinové se rozhodnou navštívit nejluxusnější restauraci všech dob.

Život, vesmír a vůbec

Ve třetím dílu pentalogie se hlavní hrdinové nesnaží o nic menšího, než je záchrana vesmíru. Tento díl měl sloužit jako příprava na šest epizod seriálu Doctor Who, byl však odmítnut stanicí BBC.

Sbohem a díky za ryby

Předposlední díl pentalogie se věnuje hlavní postavě Arthuru Dentovi a jeho milostnému románku.

Převážně neškodná

Tento román uzavírá celou pentalogii. Arthur Dent hledá tichou planetu, na které by mohl strávit zbytek svého života. Skutečně se mu podaří takové místo najít, je to jako návrat do osmnáctého století na planetě Zemi. Arthur se snaží implementovat některé technologické postupy své rodné civilizace, aby svým novým spoluobčanům ulehčil život. Poklidný život ale naruší ztroskotání kosmické lodi.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.