Henry Fielding – životopis

literatura

 

Jméno: Henry Fielding

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Henry Fielding (1707 – 1754)

Život

Henry Fielding byl anglickým spisovatelem a jedním z typických představitelů realismu. Narodil se 22. dubna roku 1707. Pocházel sice z aristokratické rodiny, která však byla chudší, což mělo vliv na jeho možnosti v osobním a studijním životě. Jeho otec byl Edmund Fielding. Narodil se v místě Sharpham Park, ale v době jeho útlého dětství se celá rodina přestěhovala do Dorsetu. Bylo to v období zhruba okolo jeho tří let věku.

I přes chudé poměry se mu nakonec povedlo založit si celkem slibnou kariéru. Ta začala na Eton College, což je chlapecká internátní před-univerzitní škola, která sídlila v Etonu. Později se však věnoval i oblasti práva, což mu vyneslo pozici smírčího soudce. Nešlo však o jeho jediné angažování v oblasti spravedlnosti. Zapomínat nelze také na to, že spolu s bratrem Johnem založili první policejní sbor v Londýně, který nesl název Bow Street Runners. Ta se stala velkou inspirací jak pro okolní města, tak byla zmíněna třeba v tuzemském seriálu Dobrodružství kriminalistiky, a to hned v jeho úplně prvním díle s názvem První detektivní sbor.

Ani jeho umělecký život rozhodně nebyl nijak nezajímavý. Právě naopak. Začínal především jako dramatik, který se věnoval primárně psaní satir. A to pro známá a navštěvovaná divadla v Drury Lane a Haymarketu. Zaměřoval se především na tvorbu takových děl, která lze charakterizovat jako parodie na současnou dobu a kavárenský život. Byla spojena s celkem velkým úspěchem.

Zlom v jeho kariéře přinesla až třicátá léta, kdy se postupně odkláněl od oblasti dramatu a začal se mnohem více zajímat o oblast prozaickou. Především konec třicátých let byl spojený s tím, že už se naplno věnoval právě psaní románů. A to celkem rozsáhlých. Jehož život byl však i přes jeho celkem zajímavé kariérní úspěchy poměrně krátký, jelikož se dožil pouze 47 let. Zemřel dne 8. října roku 1754 a důvodem jeho smrti byla nemoc. Konkrétně potom jaterní cirhóza.

 

Dílo

Dílo je možné rozdělit do dvou hlavních skupin. Tou první je satirická tvorba, která byla spojena především s autorovými začátky. Sem patří například díla jako Paleček, stejně jako díla Kavárenský podnik. Byly spojeny právě s dramatickým zaměřením autora a jednalo se o nejúspěšnější tvorbu, která se objevovala v divadlech v Drury Lane a Haymarketu. Druhou oblastí profesního života jsou romány.

Tom Jones – Rozhodně jeden z nejznámějších a také i nejslavnějších románů tohoto autora. Tom Jones je zajímavým humoristickým románem, který nezaujme jenom škálou a také charakterem postav, ale dokáže velmi dobře zaujmout také množstvím různých zápletek, které samotný příběh přináší. Někdy je toto dílo charakterizováno i jako první moderní román v Anglii.

Amelie – I toto dílo je možné charakterizovat jako poměrně významný román. Jedná se o dílo, které bylo posledním autorovým počinem. Jeho charakteristikou jsou vylíčené příhody kapitána Bootha a hlavně potom jeho obětavé ženy Amelie. Jejich rodinný život je velmi často spojený s problémy, které způsobuje jak nedostatek financí, tak i lehkovážnost hlavního hrdiny.

Cudný lokaj a Slavný mizera – Hned dvojice děl, které vyšly jako jedna kniha. Jedná se o kombinaci humoristického díla, a přitom také velmi realistického románu, který dokázal velmi věrně a také velmi zajímavě popsat konkrétní dobu svého vzniku.

Essay o vkusu při výběru knih – Dílo sice kratší, ale rozhodně zajímavé. Jak už plyne ze samotného názvu daného díla, jedná se o esej, která má za cíl popsat téma soudobé literatury. Tu charakterizuje a také se zamýšlí nad vkusem čtenáře i na to, jak ho může vhodně zvolená literatura v budoucnu ovlivnit.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.