Hobit – rozbor díla k maturitě (3)

sloh

 

  Kniha: Hobit

  Autor: John Ronald Reuel Tolkien

  Přidal(a): alexisska, Santakoi

 

 

John Ronald Reuel Tolkien

  • spisovatel, filolog, od 12 let sirotek
  • znalosti botaniky a jazyků, studium mytologie,  studium jazyka na univerzitě
  • válka přerušila jeho studia, sám se jí zúčastnil
  • měl čtyři děti

 

Historický kontext

  • Vědecko-fantastická literatura – rozmach po roce 1945, science fiction, čerpá z poznatků moderní vědy a techniky, dopad rozmachů, fantasy imaginární světy, minulost, čerpá z báji mytologie, hrdinského eposu, projevy magie, nadpřirozené jevy.

 

Vztah jiným autorům

  • Andy Weir – Martan-hl hrdina Mark Watney, ztroskotá na měsíci, snaží se přežít, příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti.
  • J. K. Rowlingová Harry Potter-kniha má 7 dílu, mladý chlapec zjistí, že je kouzelník a nastoupí do Bradavic, tam zažívá plno dobrodružství se svými přáteli (Hermiona a Ron), poté zjistí, že jeho rodiče zabil mocný kouzelník (Lord Woldemort), nakonec Harry v závěrečné bitvě pána zla porazí a Woldemort zemře jako normální smrtelník.
  • A. Sapkowski – Zaklínač-soubor první, Poslední přání – soubor druhý, Boží bojovníci

 

Rozbor díla: Hobit

Forma: próza

Literární druh: epika

Literární žánr: fantasy román (snová novoromantická fantazie, pohádka)

Téma díla: boj dobra a zla, příčina zla je touha po majetku.

Motivy: příroda, prsten, odvaha, elfové, Osamělá hora, lesní elfové…..

Souvislost s jinými díly: Pán prstenů – volné pokračování Hobita

 

Časoprostor:

  • 3. tisíciletí v Hobitíně (dále ještě třeba-roklinka, Středozem a Osamělá hora)

 

Kompozice:

  • knížka má 19 kapitol, děj je chronologický (plyne za sebou)

 

Jazykové prostředky

  • Spisovná čeština, archaismy (knižní výrazy), věty jsou jednoduché, objevují se i souvětí, cizí slova, dále se tam nachází vyprávěcí způsob, popisný způsob a výkladový způsob.
  • Vytvořen nový jazyk – elfština (Tolkien obdivoval finštinu, proto se jí elfština hodně podobá).

 

Charakteristika postav:

Bilbo:

  • Hobit (= bytost menší než lidé, nenosí boty, má totiž nohy s teplým kožíškem, rád kouří dýmku) v nejlepších letech. Bydlí ve své krásně zařízené noře, libuje si v pořádku, dobrém jídle. Má rád klid a pohodu, je přátelský a uznávaný svými přáteli i rodinou.
  • Během putování se z něj stává nebojácný hobit, který se umí postavit nebezpečí a nepříteli (boj s pavouky, záchrana trpaslíků z domu elfů). Z trošku sobeckého hobita se tak stává opravdová osobnost, nemyslí jen na sebe, ale i na dobro ostatních. Po návratu domů sice ztrácí obdiv ostatních hobitů, klesá v jejich očích, ale on sám je spokojený, protože má spoustu nových dobrých přátel.

Gandalf:

  • Kouzelník, je vysoké postavy, má na hlavě čarodějnický špičatý klobouk, má dlouhý bílý vous a nikdo přesně neví, kolik má vlastně roků. Putuje s trpaslíky a hobitem na jejich výpravě za získáním ztraceného pokladu. Často se stane, že zmizí a nikdo kdy, kam, ani jak. Je velmi laskavý, pomáhá všem členům výpravy, je veselý a rád se směje.

 

Obsah díla:

Příběh začíná popisem nory hobita Bilba Pytlíka, váženého hobita v kraji hobitů – Hobitíně. Navštíví ho Gandalf, kouzelník. Další den na návštěvu k Bilbovi přichází třináct trpaslíků i s Gandalfem. Vykládají mu o výpravě, na kterou se chystají a zamýšlí ho přibrat s sebou, protože je prý velkým lupičem. Bilbo se zprvu zdráhá, ale nakonec se i s trpaslíky a Gandalfem vydává na dobrodružnou cestu. Na cestě je čekají různé zážitky. Jsou zajmuti zlobry, ale Gandalf je zachraňuje. Setkávají se také s elfy, ktří je uhostí ve svém sídle. V temných horách jsou přepadení skřety, ale nakonec se jim pomocí mečů Vrahomlatu a Bojce podaří uniknout. Bilbo se ve skřetích chodbách ztrácí a potkává skřeta Gluma. Shodou okolností nachází také jeho prsten, který po nasazení člověka, nebo i hobita dělá naviditelným. Pomocí tohoto prstenu Bilbo uniká. Setkává se s přáteli a putují dál. Jdou Temným hvozdem, kde jsou napadeni pavouky, jen Bilbo se zachrání a zachrání i trpaslíky. Zajmou je však elfové a oni tráví několik týdnů ve vězení. Bilbo je však osvobodí (je neviditelný), naloží je do prázdných sudů a nechá je splavit až k Jezernímu městu, kde jsou několik dní. Poté se vydají k hoře, kde je ukryt jejich poklad, který jim ukradl drak Šmak. Drakovi ukradnou jeden předmět z pokladu, on je tím velice rozlícen a vyletí ven z hory. Zaútočí na Jezerní město a je skolen jedním jeho obyvatelem. Jezerní lidé a elfové, kteří jim přišli na pomoc, žádají trpaslíky, aby jim vydali část pokladu, ale Thorin, vůdce trpaslíků odmítá. Poté se Bilbo rozhodne děj změnit, a donese Jezerním lidem Arcikam, nejdražší drahokam z pokladu. Na základě jeho vlastnictví, pak lidé vymáhají i další část pokladu. Do této bezvýchodné situace ale na všechny zaútočí skřeti. V bitvě nakonec, za pomoci orlů, Medděda (statný muž, kterýs se může změnit na medvěda) a sousedních trpaslíků zvítězí lidé, elfové a trpaslíci. Poklad je spravedlivě rozdělen, Bilbo se vrací domů, kde je v dražbě jeho dům. Přichází právě v čas, aby mu ještě větší část majetku zůstala. Je šťastný a žije poklidným životem.

 

Ohlas díla

  • Ze začátku lidé moc nechápali, o čem to vlastně píše Tolkien, jeho knihy neměli takový úspěch, ale postupem času si lidé začali zvykat a začali číst jeho knihy. Dnes je jeho kniha i filmová podoba známá po celém světě, je překládaná do mnoha jazyků.

 

Hodnocení:

  • Kniha se mi velice líbila. Dobře se četla, měla poutavý děj. Líbily se mi proměny, které nastávaly v průběhu díla u hlavní postavy hobita Bilba (nebyl tak pohodlný, nemyslel jen na sebe a jídlo, byl odvážný). Také komiksové zpracování bylo velice podařené, mohla jsem se i díky obrázkům vžít více do děje a byl to pro mě zase trošku jiný styl četby.

 

Úryvek a jeho rozbor:

Teprve teď si všimli, že s nimi není Gandalf. Až dosud je celou cestu provázel, i když nikdy neřekl, jestli se také zúčastní dobrodružné výpravy, nebo jestli jim dělá společníka jen dočasně. Nejvíc ze všech jedl, nejvíc mluvil a nejvíc se smál. Ale teď najednou prostě zmizel.

„A zrovna teď, když by takový čaroděj byl nejužitečnější!“ naříkali Dori a Nori, (kteří sdíleli hobitův názor o pravidelném jídle, hojném a častém). Nakonec se rozhodli, že se budou muset utábořit tam, kde právě jsou. Až dosud na své pouti netábořili, a třebaže věděli, že brzy budou muset tábořit pravidelně, až se octnou v Mlžných horách a daleko od krajů se solidními obyvateli, tenhle mokrý večer jim připadal pro začátek zvlášť špatný.

– Úryvek pochází téměř ze začátku knihy.

– Trpaslíci a hobit Bilbo jsou několik dní na cestě k hoře, ve které sídlí zlý drak Šmak, který jim kdysi ukradl zlato.

– Děj úryvku je situován do lesa, kde nakonec najdou poutníci na noc útočiště.

– V úryvku je zmiňované, že s nimi není čaroděj Gandalf. Toto se stalo v díle ještě několikrát. Gandalf zkrátka někdy zmizel, nikdo nevěděl kdy, ani kam, ani proč. Vždy se ale ke skupině dobrodruhů vrátil.

– V úryvku jsou jmenováni také Dori a Nori, jsou to dva ze třinácti trpaslíků, kteří se vydali na tuto výpravu. Mají podobná jména, ale každý je jiný. Zprvu je Bilbo moc nemá rád, a ani oni jeho zrovna moc nemusí, ale postupem času si začnou rozumět a mají se vzájemné úctě.

– Je zde zmíněn název hor (Mlžné hory). Jedná se o krajinu, kterou výprava procházela.

– Z úryvku je patrný také jeden hobitův znak, láska k jídlu.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.