Je počítačové pirátství zločin? – úvaha

 

Jméno práce:  Je počítačové pirátství zločin?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Vilém

 

 

 

Internet v dnešní době používá snad každý, konkrétně přes dva a půl miliardy lidí. Většina uživatelů se už někdy dopustila počítačového pirátství. Co to vlastně znamená? Nelegální používání či sdílení souborů a dat nebo jejich další šíření za účelem zisku. Při tom jednáme v rozporu se zákonem o duševním vlastnictví, porušujeme tedy autorská práva.

Můžeme ze serverů stahovat? V České republice platí, že download audiovizuálních děl z internetu pro vlastní potřebu není protizákonný. Avšak nesmíme stažený film či hudbu šířit dál, například půjčit je kamarádům nebo uploadovat na internet. Stahovat je ovšem nemůžeme ze všech stránek, zakázané je to z peer-to-peer sítí. U softwaru, tedy programů a počítačových her, je používání v rozporu se zákonem. Výjimkou jsou programy s licencemi, které povolují bezplatné používání (například freeware nebo public domain).

Autorům stahovaných děl jistě vadí, že přicházejí o zisky. Ale nemělo by je spíše těšit, že jejich výtvor ostatní zaujal? Navíc mnoho lidí nechce kupovat zajíce v pytli a radši si nejprve vyzkouší, jestli má cenu pořídit placený originál. Pro umělce může být nechání svého díla volně ke stažení příležitost, jak se proslavit a udělat si dobrou reklamu. Po následném získání fanoušků peníze neprodělají, ale naopak vydělají. Toho už v minulosti využilo spoustu osob proslavených na internetu.

Podle mého názoru by počítačové pirátství nemělo být považováno za zločin.  Lidé by si nestahovali soubory, kdyby byly nabízeny za přiměřenou cenu. Spokojený zákazník určitě rád zaplatí a podpoří autora. Jak už to tak v marketingu bývá, jde o to skloubit nabídku a poptávku.

 

 

Známka: 2 = chvalitebně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.