John Irving – životopis

literatura

 

Jméno: John Irving

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Pavla

 

 

John Irving (*1942)

Současný americký spisovatel, jenž se proslavil svou čtvrtou knihou „Svět podle Garpa“. Člen Americké akademie pro umění a literaturu, držitel Oscara za scénář k filmu natočenému podle jeho knihy „Pravidla moštárny“. Dlouho působil jako trenér zápasu, který je jeho velkým  koníčkem.

 

John Irving se narodil 2. března 1942 v městečku Exeter v americkém státě New Hampshire jako John Wallace Blunt. Byl nemanželským dítětem a jeho matka Helen si nepřála, aby syn znal svého biologického otce. Záhy mu proto změnila jméno. Příjmení dostal po jejím novém manželovi, kterým se stal učitel z Exeter Academy, Collin Irving. John Irving až do roku 1981 nevěděl, že jeho biologický otec sloužil za druhé světové války jako pilot, byl v Barmě sestřelen, ale zachránil se. Tento příběh později Irving použil v jedné ze svých nejslavnějších knih „Pravidla moštárny“.

Irving chodil nejprve na uznávanou Exeter Academy, kde se krom jiného věnoval aktivně zápasnictví. Tomu propadl na celý život a patří mezi charakteristické prvky, které se objevují v jeho knihách. Studium mu nešlo příliš hladce, protože mu ho ztěžovala dyslexie. Přesto obstál a pokračoval ve studiích na univerzitě v Pittsburgu a ve Vídni. Bakalářský titul získal na univerzitě v New Hampshire. Magisterské studium angličtiny dokončil v Iowě, kde absolvoval prestižní kurz tvůrčího psaní. Od roku 1967 působil na mnoha univerzitách jako vyučující.

V roce 1968 vydal Irving svůj první román „Svobodu medvědům“, v němž používá kulisy nedávno navštívené Vídně. Tehdy mu bylo šestadvacet let a už byl ženatý se svou první manželkou Shylou, se kterou se seznámil právě ve Vídni a ona záhy otěhotněla. Nezměrnou popularitu nejen v USA, ale i mezi zahraničními čtenáři, přinesla Irvingovi jeho čtvrtá kniha „Svět podle Garpa“, kterou publikoval v roce 1978. Na motivy knihy plné jedinečných postav, groteskních, avšak zároveň tragických situací i bizarních dějových zvratů, vznikl o čtyři roky později film s Robinem Williamsem v hlavní roli.

Také další Irvingův román „Hotel New Hampshire“, který autor věnoval své ženě Shyle, sklidil kladné ohlasy. Jeho knihy se staly velmi vděčným materiálem pro filmaře, a rovněž na motivy tohoto románu vznikl film. Opravdovou senzací se ovšem stala zejména další Irvingova kniha „Pravidla moštárny“(1985), která pojednává o citlivém tématu potratu. Irving získal Oscara za scénář k filmu, který byl podle jeho knihy natočen v roce 1999. V současné době žije John Irving v kanadském Torontu se svou druhou manželkou Janet Turnbullovou, která je zároveň jeho agentkou. Má dva syny z předchozího manželství a jednoho se svou současnou ženou.

 

Výběrově z díla:

„Svět podle Garpa“ (1978) – Garp se narodí energické zdravotní sestře, která je zavilou feministkou. Již Garpovo početí je značně nestandardní – jeho otcem je umírající voják. Stejně svérázná je i Garpova výchova. Když spolu s matkou odjede dospívající Garp do Vídně, oba se zde věnují literární činnosti. A zatímco matčin životopis jde posléze na dračku, Garp se spokojí s jednou povídkou, kterou napíše jen proto, aby oslnil Helenu, do níž se zamiloval. Helena totiž pevně prohlásila, že se vdá jedině za spisovatele. S Garpem se vezmou a mají dva syny, o které Garp až příliš úzkostlivě pečuje. Po Helenině milostné avantýře dojde k tragédii, která rodinu navždy poznamená.

„Hotel New Hampshire“ (1981) – Dosti neobvyklá rodina Berryových, ve které je každý zcela unikátní svým typicky bizarním způsobem, podniká v hotelové branži.

„Pravidla moštárny“ (1985) – Hlavní postavou příběhu je Homer Wells. Dětství prožívá v sirotčinci v zapadlém městečku St. Clouds v Maine, všechny pokusy o jeho adopci selhaly, a tak ho ředitel sirotčince, lékař Wilbur Larch, již bere jako stálého obyvatele. Rozhodne se z Homera udělat svého nástupce a zasvěcuje ho do tajů medicíny. Homer se ale s Larchem neshodne ohledně potratů, které lékař nelegálně provádí. Larch pošle Homera ze sirotčince s mladou dvojicí – s Candy a Wallym. Ti doktora vyhledali právě kvůli provedení potratu. Homer se s nimi spřátelí, s Candy později naváže milostný vztah a mají spolu dítě. Mezitím se však vrací na scénu Wally, o kterém se domnívali, že zahynul ve válce. A tak Homer a Candy musí improvizovat…

„Modlitba za Owena Meanyho“ (1989) – Owen Meany je zakrslý a navíc má hrozný hlas. Není divu, že se stal jako dítě zdrojem krutého posměchu. Rodiče mu napovídali, že je synem božím. V dospělosti zachrání sirotky z Vietnamu a sám přitom zahyne, přesně jak mu to bylo zjeveno ve snu.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.