Jonathan Swift – životopis

literatura

 

 Jméno: Jonathan Swift

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Jonathan Swift je známý především jako autor knihy Guliverovy cesty z roku 1726. Tento autor je známý také jako satirik, duchovní a politický pamfletář

 

Život

Jonathan Swift se narodil v Irsku dne 30. listopadu 1667, sedm měsíců po smrti svého otce. Rodina byla velmi chudá a musela se spoléhat na pomoc příbuzných, aby vůbec přežili. Jonathan již od dětství trpěl Menierovou chorobou, která způsobuje závratě, nevolnosti a ztrátu sluchu (postihuje vnitřní ucho). Již v raném věku se setkal se svým strýcem Godwinem Swiftem, který ho podporoval a dal mu nejlepší možnou výchovu.

Swift navštěvoval gymnázium v Kilkenny od roku 1674 do roku 1682 a později se zapsal na Trinity College v Dublinu, kde získal bakalářský titul. Přestože chtěl Swift pokračovat ve studiu na magisterském stupni, nedokázal tak učinit kvůli politickým nepokojům během slavné revoluce v roce 1688. Po přestěhování do Leicesteru v Anglii převzal Swift práci jako asistent Sira Williama Templeho, což byl vysloužilý diplomat.

Právě v domě tohoto diplomata se Jonathan Swift mohl seznámit s celou řadou politicky vlivných lidí. Zde se také setkal se Stellou, dcerou zaměstnance v Moore Parku, která tehdy měla jen 6 let. Vytvořil si s ní přátelský vztah a stal se jejím učitelem a mentorem. Sir William Temple pomohl Swiftovi získat přístup do Oxfordské univerzity pomocí svých vlivných spojení. V roce 1692 zde Swift získal magisterský titul.

Po návratu z Irska, kde sloužil celý rok jako kněz, Sir Temple ho požádal, aby mu pomohl napsat jeho paměti, třídil a vydával jeho práci po jeho smrti. V této době vznikla také Switfova první kniha – Bitva knih.

V roce 1728 umírá jeho milovaná Stella. Jonathana Swifta tato zpráva hluboce zasáhla. To podlomilo jeho zdraví, což mohlo urychlit průběh Alzheimerovy choroby, na kterou 19. října 1745 umírá. Je pohřben vedle Stelly v katedrále sv. Patrika v Dublinu.

 

Dílo

Bitva knih

Kniha pochází z roku 1704. Jedná se o satiru, v níž bojují klasické knihy proti moderním. Ačkoli není spor rozhodnut, z knihy jsou jasné autorovy sympatie ke klasickým knihám.

Pohádka o kádi

Také tato satira pochází z roku 1704 a za kritiku církve byla zařazena do indexu zakázaných knih, kde zůstala až do konce 19. století.

Chování spojenců v současné válce

Swift se stal aktivní postavou společnosti a politiky v Dublinu kolem roku 1710. Kritizuje a usiluje o zlepšení postavení Irska. V roce 1710 vstoupil do řady konzervativců. V této době napsal řadu politických brožur, jako je například Chování spojenců v současné válce z roku 1711.

Deník psaný Stelle

Jedná se o dopisy, které psal Jonathan Switf v roce 1710-1713 své milované přítelkyni Stelle.

Guliverovy cesty

Tento román z roku 1724 byl napsán pod pseudonymem M.B. Draper a s hlavním hrdinou, který dostal jméno Lemuel Gulliver. Kniha se inspirovala mnoha divadelními a filmovými adaptacemi. Román představuje vyvrcholení Swiftových let strávených v politice a také se zabývá společensko-politickými otázkami skrytými mezi řádky. Guliverovy cesty jsou nejslavnějším Swiftovým dílem, které bylo napsáno jako fantastický cestopis. Dobrodružné příběhy psané jako parodie jsou zde sepsány ve formě satiry na lidskou společnost. V knize se objevují trpaslíci, ale také obři, moudří koně a další.

Jaká byla Stella

Jedná se o další knihu, která byla věnována Stelle. V originálu byla vydána pod názvem On the death of Mrs. Johnson. Jedná se o vzpomínky na milovanou přítelkyni.

Verše na vlastní smrt

V roce 1731 napsal Jonathan Swift verše inspirované svou vlastní smrtí. Nejedná se ale o tragické verše, jsou to verše protkané humorem.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.