Jsme finančně gramotní? Je lepší půjčka od rodiny nebo z banky? – úvaha

 

Jméno práce:  Jsme finančně gramotní? Je lepší půjčka od rodiny nebo z banky?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Ájík

 

 

 

Jsme finančně gramotní? Je lepší půjčka od rodiny nebo z banky?

 

Mladí lidé většinou nemají ještě dostatečné prostředky na to, aby se mohli postavit na vlastní nohy bez zadlužení a tak nastupuje otázka, kde si půjčím. Je lepší půjčka od rodiny nebo z banky?

Četla jsem již spoustu článků, kde se píše, že půjčování peněz v rodině je nejčastějším důvodem rodinných hádek. A to je důvod, proč téměř všichni si půjčují peníze od bank. Platí vysoké úroky a poplatky bankám, zatímco jejich rodiče a prarodiče mají své úspory uloženy též v bankách, ale na nízkých úrocích a paradoxně též za to platí poplatky. Je opravdu nemožné vyhnout se bankám a zrealizovat svoje potřeby v rámci rodiny?

Pojďme se podívat, jak to dneska na trhu vypadá. Představme si například běžnou rodinu, kde babička s dědečkem stále ještě pracují, děti jim už z hnízda dávno vylétly, bydlení mají zajištěné a případné půjčky mají splacené. Vydělané peníze ukládají na různé spořící účty s vidinou je co nejlépe zhodnotit. Jenže víme, že úroky na vkladech jsou dnes velmi nízké a poplatky dost vysoké. Oproti tomu mají mladí opačný problém, vydělávají, ale vzhledem k tomu, že si teprve svůj život zařizují, mají často větší výdaje než příjmy a proto jdou do banky pro půjčku. I tady však víme, že například u neúčelových spotřebitelských úvěrů jsou úroky dosti vysoké a tak i oni platí zbytečně bance.

Nabízí se tady otázka, zda by skutečně nebylo možné zvládnout alespoň menší půjčky v rámci rodiny a tedy s nižší ztrátou pro obě strany. Stranou zde musí jít ostych rodičů a prarodičů, říci si mladým o úrok, o písemnou smlouvu, ale konec konců pořádek dělá přátele a zde je to navíc pro obě strany výhodné. Předpokládám, že vztahy v této rodině fungují a mladí mají samozřejmě zájem půjčku splatit a přistupují k ní svědomitě. Základem je dohoda, kdy si obě strany řeknou svá očekávání a nakonec mezi sebou všechno sepíší a podepíší. Zde je bezpodmínečně nutné, aby byl přesně uveden termín, do kdy bude půjčka splacena, jaká bude výše pravidelných měsíčních splátek, nebo zda bude vše splaceno jednorázově k určitému datu. Musím však připomenout, že je nutné, aby půjčka byla výhodná pro obě strany, což znamená, že bude navýšena o úrok, který pro prarodiče bude vyšší než v bance a pro mladé bude zase nižší než v bance, což je reálné. A navíc, vše je bez poplatků.

Je to skutečně tak riskantní? Určitě zde záleží na výchově a vztazích v rodině. Možná si říkáte, co když mladí přijdou o práci a nebudou moci splácet. Ano, tato skutečnost může nastat i při půjčce z banky, ale zde je vždy důležitá komunikace a nastavení přechodného řešení na určitou dobu. Při zodpovědném přístupu to určitě není neřešitelný problém.

Myslíte si, že jsem naivní, že to nemůže fungovat? Nevím, ale možná stojí za to, se nad tím zamyslet.

 

 

Známka: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.