Ken Kesey – životopis

literatura

 

Jméno: Ken Kesey

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Pavla

 

Ken Kesey (1935 – 2001)

Americký spisovatel postmoderní éry, jeden z prozaiků řazených k tzv. beat generation, jenž byl v 60. letech součástí legendárního hnutí hippies. Se školním autobusem jménem „Further“ podnikl se skupinou přátel svéráznou cestu napříč USA, která způsobila všeobecný rozruch. Jeho díla se vyznačují revoltou hlavního hrdiny proti odosobněné společnosti moderní doby.

 

Ken Elton Kesey se narodil 17. září 1935 v americkém státě Colorado. V mládí se úspěšně věnoval fotbalu a zápasnictví. Studoval divadelní umění na oregonské univerzitě. V roce 1956 se oženil se svou školní láskou Normou Faye Haxbyovou, se kterou měl později tři děti. Kesey určitou dobu uvažoval o herecké kariéře, ale když získal stipendium na Stanfordově univerzitě, využil této příležitosti a vydal se do slunné Kalifornie studovat tvůrčí psaní.

Během studií se Kesey stal dobrovolníkem v placeném experimentálním projektu americké armády, který zrovna probíhal v nemocnici v Menlo Parku. Výzkum se týkal účinků halucinogenních látek na lidský organismus. Kromě toho pracoval jako pomocná síla během nočních směn na psychiatrickém oddělení. Svoje zážitky z účasti na experimentu i zkušenosti z psychiatrie zúročil ve své prvotině, která v češtině vyšla pod názvem „Vyhoďme ho z kola ven“ (1962). Tato kniha se stala jeho nepopulárnějším dílem. Miloš Forman podle ní natočil dnes již legendární film s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Kesey byl osobně více spokojený se svojí další knihou „Tak mě někdy napadá“ (1964) o drsných dřevařích, kterou psal stejně jako svou prvotinu i pod vlivem LSD. Následně se Kesey na dlouho spisovatelsky odmlčel. Místo psaní knih zakoupil školní autobus a vydal se se skupinou přátel, kteří si říkali „Marry Pranksters“ – veselí šprýmaři – na divokou cestu do New Yorku na Světovou výstavu. Jedním z účastníků výpravy byl beatník Neal Cassady, který byl znám svým nespoutaným způsobem života a inspiroval pravděpodobně Jacka Kerouaca. Cestu do New Yorku plnou LSD popsal další její účastník, Tom Wolfe, v knize „Kyselinovej test“ (1995).

Později byl Kesey obžalován kvůli držení marihuany, načež napsal falešný vzkaz, který měl vypovídat o jeho sebevraždě, a odjel do Mexika, aby nemusel do vězení. Krátce nato se však vrátil zpět do USA. Po odpykání trestu se Kesey odstěhoval s rodinou na farmu svého otce v Oregonu. Psal povídky a eseje, učil na univerzitě, trénoval na škole zápas a dokonce vydal knížku pro děti. V roce 1992 vydal svůj další román „Námořníkova píseň“. Zemřel po operaci nádoru 10. listopadu 2001.

 

Výběrově z díla:

„Vyhoďme ho z kola ven“ (1962) – V anglickém originále vyšla kniha pod názvem „Přelet nad kukaččím hnízdem“ („One Flew Over the Cuckoo´s Nest“). Román odehrávající se v prostředí psychiatrického oddělení, kam přichází nový pacient, McMurphy. Předstírá psychickou chorobu, aby se vyhnul lopotné práci. Děj je vyprávěn z perspektivy jednoho ze zdejších pacientů, Náčelníka Bromdena, urostlého schizofrenika, o kterém si všichni myslí, že je hluchoněmý. Celému oddělení pevně vládne despotická vrchní sestra, slečna Ratchedová. Věčně rebelující a spontánní McMurphy se zákonitě dostává se škrobenou Ratchedovou do konfliktu. Vše vyústí v dramatické události, které mají fatální dopad v podstatě na všechny zúčastněné. Film natočený Milošem Formanem v roce 1975 na motivy adaptace této knihy získal několik Oscarů a sklidil obrovský úspěch u obecenstva. Kesey ho ale údajně nikdy neviděl, protože nesouhlasil s tím, že ve filmu není hlavním vypravěčem Bromden, a také kvůli nedostatečnému ocenění svých autorských práv.

„Tak mě někdy napadá“ (1964) – V pořadí druhý román autora, který vypráví příběh Stamperových, dřevorubecké rodiny z Oregonu, v níž vládnou dosti komplikované poměry. Když vypukne stávka místních dřevařů, svéhlaví Stamperovi se nepřipojí, protože chtějí pokračovat v práci na zadané objednávce. Coby stávkokazi se dostávají do hledáčku stávkujících a musí čelit jejich útokům. Na motivy knihy vznikl stejnojmenný film, který režíroval Paul Newman, jenž se zároveň zhostil hlavní role spolu s Henry Fondou.

„Skříňka s démonem“ (1986) – Soubor povídek, deníkových záznamů, rozhovorů a básní, které jsou zaměřeny na 60. léta.

„Námořníkova píseň“ (1992) – Vtipný román, odehrávající se v roce 2017, je zároveň varováním před neutěšenou budoucností. Jeho hlavním hrdinou je někdejší ekologický terorista Izák Sallas, který se rozhodne bojovat proti Levertovi. Ten totiž korumpuje město, kde se Izák chystal prožít klidné stáří.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.