Kritika na film Kytice

 

     

Jméno práce: Kritika na film Kytice

Slohový útvar: Kritika

Přidal(a): eliska.11

 

 

 

Kritika na film Kytice

Kytice byla režírovaná kameramanem F. A. Brabcem. Na filmu je to poměrně často dost poznat, protože se několikrát opakují zpomalené záběry některých scén. To se mi na tomto zpracování nelíbilo např. u balady Zlatý kolovrat. Pan Brabec si z celé sbírky od Karla Jaromíra Erbena vybral sedm balad.

Film jsem poprvé viděla asi před třemi lety na základní škole, kdy nám ho pouštěla naše učitelka z českého jazyka. Nejvíc mi za tu doby, co jsem ho viděla podruhé, utkvěly balady Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Svatební košile.
Ty ostatní, mezi které patří Holoubátko, Štědrý den a Kytice, jsem si nezapamatovala a přišly mi méně zajímavé.

Celý film začíná úvodní baladou Kytice. Už v této baladě se vyskytuje klučík s flétnou, který nás pak provází celým filmem. Podle mého názoru ho do filmu umístil jako něco, co bude balady spojovat. Stejnou funkci mají i sedm hořících svíček. Po skončení každé balady postupně jedna svíčka zhasne, po shoření poslední film končí…

Nejméně z balad se mi líbil Štědrý den, kde jsem vůbec nepochopila, o co tam vlastně jde. Děj je prakticky jednoduchý, jen to nejde poznat. Myslím se, že nejlépe zpracovanou baladou je Svatební košile. I přes hororový smích Karla Rodena, coby mrtvoly poletující ve vzduchu a roli umrlce v márnici Jiřího Schmitzera. Tady byl dokonale napodobený zvuk praskání a skřípění jeho těla. Tahle balada mi přišla z celého filmu nejpovedenější.

Jak už jsem zmínila, nejvíce mi vadily několikrát opakované záběry scén ve Zlatém kolovratu a smích krále, který neustále popíjel víno, tudíž mu vůbec nedošlo, že si nevzal Doru, ale její sestru. Ale to byl pravděpodobně úmysl pana Brabce. Dále mi vadily scény ve vodě u Vodníka. Pořád ticho, jen tam občas řekli nějakou větu. Balada Polednice byla geniálně zpracovaná, tomu nelze nic vytknout. Od momentu, kdy polednice natahuje po brečícím dítěti ruku, až po scénu, kde leží dítě mrtvé zahalené plátnem na stole, mi běhal mráz po zádech.

Na závěr film proběhl masopust, ve kterém se objevily všechny zesnulé osoby. Účel tohoto masopustu jsem nepochopila, snad jen, že se jedná o další spojovací článek mezi baladami. Film bych určitě doporučila každému, koho nebaví číst jeho knižní předlohu. Stále si však myslím, že psané formě se film nevyrovná.

 

Známka: neuvedeno

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.