Lewis Carroll – životopis

literatura

 

 Jméno: Lewis Carroll

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Lewis Carroll je známý zejména pro své dílo Alenčina dobrodružství v říši divů. Jeho pravé jméno je Charles Lutwidge Dodgson. Ačkoli je tento spisovatel, matematik, logik, učenec a fotograf jako člověk plachý, nechal svou fantazii volně proudit ve svých příbězích pro děti.

 

Život

Narodil se 27. ledna 1832 v Daresbury v Cheshire v Anglii a zemřel ve věku 65 let na zápal plic. Stalo se tak 14. ledna 1898 v Guidfordu v Surrey. Pocházel z velké rodiny – z jedenácti dětí, kdy sám autor byl nejstarší ze synů (před ním se ale narodily ještě dvě jeho sestry, takže byl až třetím dítětem). Jejich otec byl duchovní, a tak i se svou rodinou žil na faře. Už jako chlapec vynikal Carrol v matematice a získal mnoho akademických cen. Když mu bylo 20 let, získal stipendium na vysoké škole.

Kromě toho, že působil jako lektor matematiky, byl vášnivým fotografem a psal eseje, politické brožury a poezii. Lovení Snárka zobrazuje jeho úžasné schopnosti v žánru literárního nesmyslu.

Carroll trpěl koktáním. Říkalo se, že když mluvil s dětmi, mluvil plynně, ale jakmile mluvil s dospělými, koktal. Pro toto tvrzení ale není dostatek důkazů, protože některé děti si ho pamatují, jak koktal, zatímco někteří dospělí si jeho koktání nevšimli. Každopádně ale šlo o problém, který ho velmi trápil. Vztahy, které měl s mladými lidmi, jsou velmi zajímavé, neboť nepochybně inspirovaly jeho nejznámější spisy. Malé děti miloval.

Kromě psaní vytvořil řadu kvalitních fotografií. Mezi jeho významné portréty patří herečka Ellen Terry a básník Alfred Tennyson. Samozřejmě také fotografoval děti v každém možném kostýmu a situaci, nakonec dělal jejich nahé studie. Navzdory domněnce lze proti němu podat jen málo skutečných důkazů o zneužívání dětí.

Krátce před jeho 66. narozeninami chytil těžký případ chřipky, který vedl k pneumonii. Zemřel 14. ledna 1898 na tuto chorobu.

 

Dílo

Osamělost

Jedná se o první dílo autora – je to romantická báseň, která vyšla roku 1856 v časopisu The Train. Vyšla již pod pseudonymem Lewis Carroll. Tento pseudonym je hříčkou jeho pravého jména – poangličtěná forma Ludovicus (latinská verze jména Lutwidge) a Carroll je poangličtěná verze jména Carolus (latinská verze Charles).

Alenčina dobrodružství v říši divů

Miloval děti a byla to Alice (Alenka), dcera Henryho George Lidella, která ho inspirovala k sepsání jeho nejznámějšího díla. Sama Alice vzpomíná, že s Carrolem strávila spoustu času, kdy seděli na gauči a on jí vyprávěl své vymyšlené příběhy. Během odpoledního pikniku, kterého se účastnila Alice a její dvě sestry, Carroll řekl první iteraci toho, co je dnes známé jako Alenčina dobrodružství v říši divů. A Alice ho požádala, aby pro ni napsal příběh. Carroll její přání splnil. Přes sérii náhod se příběh dostal do rukou romanopisce Henryho Kingsleyho, který naléhal, aby ho Carroll publikoval.

Kniha vyšla roku 1865 a získala si téměř okamžitě popularitu a jako výsledek napsal pokračování.

Za zrcadlem a co tam Alenka našla

Jedná se o pokračování úspěšných dobrodružství Alenky v říši divů. Toto pokračování vyšlo v roce 1872. Příběhy Alenky jsou v poněkud temnější atmosféře – v době psaní prožíval autor těžké období – zapříčiněné například smrtí otce (1868).

Lovení Snárka

Tato alegorická báseň je hned po Alence jeho nejznámějším dílem. Pochází z roku 1876. Tuto knihu věnoval své dětské přítelkyni Gertrude Chatawayové. Je to „nesmyslná“ báseň, která je plná fantazie. Různorodí tvorové, kteří se v ní vyskytují, a bobr se vyrazili najít Snárka. Do češtiny byla tato báseň přeložena až roku 2005.

Sylvie and Bruno

Je to poslední román tohoto autora, který vyšel roku 1889.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.