Lolita – rozbor díla k maturitě (6)

rozbor-díla

 

Kniha: Lolita

Autor: Vladimir Nabokov

Přidal(a): HMasa

 

Vladimir Nabokov

  • Pocházel z dobře situované šlechtické rodiny (jeho otec byl právník a člen Prozatímní vlády Vladimir Dmitrijevič Nabokov), což mu umožnilo získat kvalitní vzdělání.
  • Vladimir Vladimirovič Nabokov začal studovat v Petrohradě na elitní Těniševově škole, kde se naučil dobře anglicky a francouzsky.
  • V roce 1919 z Ruska s celou rodinou emigroval. Ve studiu pokračoval i v emigraci, roku 1923 ukončil studium francouzské a ruské literatury na univerzitě v Cambridgi.
  • Po říjnové revoluci žil v emigraci v Berlíně, kde působil jako překladatel a spisovatel v rámci tzv. ruského Berlína. V roce 1924 se Nabokov oženil a od roku 1937 žil v Paříži a živil se jako učitel jazyků, překladatel a instruktor tenisu.
  • Roku 1940 se Nabokov uchýlil před německou okupací do USA, kde překládal, působil na Wellesley College a jako entomolog dostal Harvard Research Fellowship. Nabokov byl velmi uznávaným znalcem motýlů.
  • V letech 1945 – 1959 působil na Cornellově univerzitě jako profesor ruské literatury. Roku 1960 se odstěhoval do švýcarského Montreux, kde prožil posledních 17 let života.

 

Další díla:

    • Lužinova obrana
    • Pozvání na popravu
    • Smích ve tmě
    • Ve znamení levobočka
    • Nezvratný důkaz
    • Bledý oheň

 

Literárně-historický kontext

  • Z postmodernismu, je z něj i dílo U. Eca Jméno růže
  • Ve stejné době vzniklo i několik dalších směrů
  • Odraz války v lit.: G. Grass – Plechový bubínek, R. Rigby – Pahorek, J. Heller – Hlava XXII., W. Styron – Sophiina volba, M. Šolochov – Osud člověka
  • Existencialismus – důraz na svobodu a autentický život člověka; člověk je za svůj život zodpovědný; J. P. Sartre – Nevolnost, A. Camus – Cizinec, Mor
  • Neorealismus – IT. Film, A. Moravia – Římanka, Horalka
  • Angry young men – 50. – 60. léta Anglie, kritika anglické společnosti, nový žánr Campus novel (univerzitní román), J. Osbourne – Ohlédni se v ohni, D. Lodge – Hostující profesoři, Kingsley Amis – Šťastný Jim, M. Bradbury – Jíst lidi je neslušné
  • Beatníci – A. Ginsberg – Kvílení, J. Kerouac – Na cestě, Bukowský + Kessey
  • Absurdní drama – nedává smysl, S. Beckett – Čekání na Godota, E. Ionesco – Plešatá zpěvačka
  • Nový román – fr., odmítání tradičního románu, slabá dějovost, situace jsou pouze popisné, ne vysvětlovací, postupy jsou nekonkrétní, A. Robbe-Grillet – Gumy, M. Butor – Proměna
  • Magický realismus – moderní próza 2. pol. 20. st. V Jižní Americe, vliv mytologie a ústní lidové slovesnosti, G. G. Marqueze – Sto roků samoty, J. L. Borges – Obecné dějiny hanebnosti
  • Postmodernismus – označuje filosofii umění, ale i životní styl, odmítá koncepci jediné pravdy, kterou se vyznačovalo moderní umění a předcházející filosofické směry, usiluje o alternativnost různých přístupů ke světu, odmítá nadřazenost euroamerické civilizace, pluralita názorů a jejich zrovnoprávnění.

 

Rozbor díla: Lolita

Postavy:

  • Hlavní postavou je Humbert Hubert trpící zvláštní úchylkou, který podlehne kouzlu malé Dolores (Lolity) Hazeové. Je majetnický a žárlivý člověk toužící po tom, aby mu Lolita bezvýhradně patřila, aby ji mohl vlastnit jako věc. Humber je literární vědec, narozený v Paříži, líčí svůj osud poznamenaný vášní pro nezletilá děvčátka, domnívá se, jeho posedlost děvčátky byla způsobena předčasnou smrtí jeho dětské lásky, Annabel Leighové. V roce 1947 se Humbert po neúspěšném manželství stěhuje do Ramsdale, malého města v Nové Anglii, aby mohl psát svou literárně teoretickou práci. Pronajme si pokoj v domě ovdovělé Charlotty Hazeové seznámí s dvanáctiletou dcerou paní domácí, Dolores (které říká také Dolly, Lolita, Lola, Lo, nebo L), do níž se ihned zamiluje.
  • Mimo Humberta je v knize pochopitelně důležitá i postava Dolores Hazeové – Lolity. V době, kdy se s ní seznamujeme je ještě dítětem (12let), kterému vztah s Hubertem přináší pouze rozptýlení a zábavu. Jak ale Lolita stárne, stává se cyničtější, znuděnější a nespokojenější. Humbert už ji nezajímá, a tak za něj začne hledat náhradu.

 

Okolnosti vzniku díla

  • Lolita (1955) je román Vladimira Nabokova. Poprvé byl vydán v Paříži roku 1955 v anglickém jazyce, později byl autorem přeložen doruštiny a v roce 1967 vydán v New Yorku. Román je mezinárodně uznáván díky inovativnímu slohu. Kvůli svému obsahu je považován za velmi kontroverzní, jeho protagonista Humbert Humbert je totiž sexuálně přitahován dvanáctiletou dívkou jménem Dolores Haze. Dočeštiny byl román přeložen Pavlem Dominikem.
  • Po svém vydání se toto dílo stalo klasikou, je jedním z nejznámějších a nejkontroverznějších románů literatury 20. století. Jméno Lolita se stalo součástí jazyka jako označení sexuálně přitažlivé mladé dívky. Román byl dvakrát zfilmován, poprvé v roce 1962 (Lolita), režisérem Stanley Kubrickem. Hlavního hrdinu hrál James Mason. Druhý film byl natočen v roce 1997 (Lolita), režíroval jej Adrian Lyne a hlavního hrdinu ztvárnil Jeremy Irons.

 

Jazyk a styl díla, jazykové prostředky užité v textu

  • Nabokovův tragikomický román je vyprávěn nespolehlivým vypravěčem Humbertem, jehož styl je typický slovními hříčkami a všudypřítomnou jízlivou kritikou americké společnosti. Humbertův humor tvoří působivý protipól tragické zápletky. Nápaditý styl románu je charakteristický zejména dvojsmysly, vícejazyčnými slovními hříčkami, přesmyčkami a neologismy. Například slovo nymfička již dnes žije vlastním životem a našlo si cestu do mnoha slovníků. Jméno jedné z postav knihy, Vivian Darkbloom, je přesmyčkou jména autorova.

 

Kniha:

  • Poprvé byl vydán v Paříži roku 1955 v anglickém jazyce, později byl autorem přeložen do ruštiny a v roce 1967 vydán v New Yorku. Román je mezinárodně uznáván díky inovativnímu slohu. Kvůli svému obsahu je považován za velmi kontroverzní, odmítlo ho 5 vydavatelství,jeho hlavní hrdina a nespolehlivý vypravěč Humbert Humbert je totiž sexuálně přitahován dvanáctiletou dívkou jménem Dolores Haze.
  • Autor sleduje několik let v životě čtyřicátníka Humberta Humberta, který má zvláštní úchylku – sexuálně ho přitahují 12-ti až 13- ti leté dívky, které on sám označuje jako „nymfičky“. Když se Humbert po nevydařeném manželství vrací z Francie do Spojených států, pochopitelně shání bydlení – a naskytne se mu příležitost bydlet u paní Hazeové, která má 12-ti letou dceru Dolores – Lolitu. Humbert se do Lolity okamžitě zamiluje a chce s ní uprchnout. Musí ale jednat rychle, protože její „nejlepší“ léta brzy pominou. Když se ale Lolitina matka dozví, co má Humbert v úmyslu, rozhodne se okamžitě jednat – chce s Lolitou odjet. Ovšem v důsledku jejího rozčilení a neopatrnosti ji cestou na poštu porazí auto a umírá. Humbert neváhá a využije své šance – „unese“ Lolitu a společně začnou putovat po celých Spojených státech. Humbert má celou dobu obavy, aby je neobjevila policie, a tak se nemůžeme divit, že když se na pomyslné scéně celého příběhu objevuje Quilty, Humbert ho pokládá za detektiva. Jenomže všechno je úplně jinak. Lolita, které už se „omrzel“ Humbert se do Quiltyho, který trpí stejnou „úchylkou“ jako Humbert, zamiluje. Utečou spolu a Humbert je dlouho cestu pronásleduje. Zdá se však, že Quilty je prohnanější, něž si Humbert myslel, a tak dvojici po nějaké době ztratí z dohledu. Až po několika letech Humbertovi od Lolity přijde dopis – žádá ho o peníze. Humbert ji navštíví a zjišťuje, s kým kdysi utekla. Lolita je zbědovaná, chudá, těhotná. H .vyhledá Quiltyho a zastřelí ho.
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.