Máj – rozbor díla k maturitě [10]

 

Kniha: Máj

Autor: Karel Hynek Mácha

Přidal(a): misulka.re<>seznam.cz

 

 

 

Centrem Máchova zájmu je charakteristika jedince jak ve vnější podobě, tak v podobě vnitřní. Nahlíží do lidského nitra a pokládá otázky dotýkající se smyslu lidské existence a marné vzpoury jedince proti osudu. Kritizuje tehdejší společnost a v kontrastu k ní obdivuje krásy přírody.

Dílo:  Máj bylo napsáno na přelomu roku 1835 a 1836, vydán roku 1836. Je to lyrickoepická báseň, která obsahuje lyriku milostnou a přírodní. Děj je prostý s historickým základem, odehrává se v krajině kolem Bezdězu. Inspirací byly byronské povídky.

Výňatek- Vilém ve vězení přemýšlí nad existencí a podobou posmrtného života, kdy následuje představa prázdnoty. Žalářní zvuky a zvuk padajících kapek symbolizují plynoucí čas. Obklopuje ho tma, prázdno, ticho a při tom ho napadá spousta myšlenek. Jsou zde líčeny jeho pocity. Je psán ve verších a v rýmu, je zde opakování slov.

Útvary jazyka: Spisovná čeština. Jazyk archaický, knižní, básnický. Figury: Apostrofa, Anafora, Aliterace, Eufonie, Epizeuxis, řečnické otázky, časté opakování slov. Textové prostředky: Styl vyprávěcí a popisný. Dialogy, monology, řeč postav přímá. Pojmenování přímé – Epiteton, orans, přirovnání, antiteze. Nepřímé – Metafora, personifikace, metonymie. Objevuje se zde jamb, rým- obkročný, střídavý, sdružený.

Kompozice díla: obsahuje dedikaci věnování, 4 zpěvy se 2 intermezzy

1. Zpěv: Obraz Májové přírody, sebevražda Jarmily skokem do jezera. Motiv lásky a nevěry. 2. Zpěv: Vilém ve vězení, úvahy o vině. Kontrast v čele- věčnost přírody a omezenost jeho zbývajícího času. Pocit křivdy a vzdoru.                            1. Intermezzo- Půlnoční popraviště v přípravě na popravu Viléma. 3. Zpěv: Vrchol, poprava Viléma. Vilémovo vyznání lásky k přírodě a rodné zemi. Obžaloba společnosti. 2. Intermezzo: Nářek Vilémových druhů. 4. zpěv epilog-básníkovo ztotožnění se svým hrdinou i poutníkem, který se po letech vrací na popraviště. Sám Mácha se stylizuje do postavy Hynka.

V básni se objevují tři hlavní postavy: Jarmila, Vilém, Hynek v básni jsou rozmístněny tak, aby se nepotkaly.

 

Děj: Na začátku díla autor popisuje májovou přírodu jako stvořenou pro lásku. Jarmila tam čeká na svého milého, který je Vilém. Je to vůdce loupežníků a postrach lesa. Ale on nedorazí. Jarmila zjistí, že je odsouzen k smrti za vraždu. Vilém totiž zabil svého soka jimž je jeho vlastní otec. Noc před popravou přemýšlí o smyslu života, vzpomíná na vlastní život a nechce zemřít. Vše vypráví žalářníkovi, jenž s ním soucítí. Vilém se loučí se svou milovanou zemí, kterou musí nyní opustit. Autor při tom popisuje i krásu této krajiny. Vilém je popraven. Jarmila spáchá sebevraždu. Na konci K. H. Mácha lituje příběh Jarmily a Viléma.

 

K. H. Mácha 1810-1836

První a zároveň jediný opravdový český romantik. A to jak dílem tak životem. Žil v Praze, pak v Litoměřicích. Měl rád hrady, především Bezděz-inspiroval se zdejší krajinou. Zemřel v 26 letech, údajně na choleru. Mácha chtěl dílem Máj dokázat soudobé společnosti, že lze napsat kvalitní dílo v krásném českém jazyce tak, aby tomu rozuměli i prostí lidé. V literatuře se poprvé objevila kritika. Byl prozaikem (Cikáni, Pouť Krkonošská, Marinka, Křivoklad), dramatikem i básníkem (V svět jsem vstoupil, Máj). Ke spisovatelovým zálibám patřilo cestování (např. pěšky do Itálie), rád se toulal po českých hradech a zříceninách a kreslil je. Hrál také ochotnicky divadlo.

 

Reakce na vydání Máje: okamžitá vlna odporu a záporné kritiky, kniha musela projít tehdejší cenzurou, v Praze ji musel Mácha prodávat sám. Mácha vpadl mezi vlastence s dílem, které kritizovalo společnost a jehož hrdina byl nepochopitelný, rozervaný vrah a vězeň.

Romantismus- umělecký směr se zrodil v Anglii v 19. století. Do Čech se dostal skrze K. H. Máchu ve 30. letech a trval do 50. Let tohoto století. V ČR je to období rozvoje jazyka, vědy a žurnalistiky.

K. H. Mácha čerpal náměty jednak z poznatků ze svých cest a jednak z rozsáhlé četby romantických autorů jako byl G. G. Byron.

Máj je pro současnost důležitý, protože nejen že inspiroval další autory-Májovce např. J. Nerudu, ale vedle úvah o smyslu života spočívá význam Máje též v jeho stránce umělecké. Básník hojně pracuje se zvukovou stránkou jazyka, často volí obrazná pojmenování, hru barev, bohatě rozvinuté přívlastky, využívá kontrast a rytmus. Snad proto je Máj pokládán za základní dílo české poezie.

Dílo Máj bylo zfilmováno, zhudebněno i zdramatizováno.

Neumělecký text je psán v odstavcích objevuje se zde přímá řeč. Být odvážný jako Mácha?  V článku je to zamyšlení nad tím jaký opravdu byl a když si chtěl prosadit vlastní názor tak to opravdu neměl jednoduché. Je to charakteristika K. H. Máchy a zamyšlení nad tím proč a za jakých okolností byl Máj napsaný.  Článek je psán srozumitelnou, spisovnou češtinou. Funkční styl je publicistický a jde o slohový útvar článek. Text je výstižný vykazuje znaky připravenosti, ale i své vlastní myšlenky. Jde o sdělení veřejné a oficiální. Slohový postup je výkladový a informační.

V Uměleckém textu popisuje autor přírodu, vězení a vlastní myšlenky, pocity.

V neuměleckém textu autor uvažuje o tom, proč byl vůbec máj napsaný a jaký měl K. H. Mácha postoj v české literatuře. Autor tohoto článku převážně líčí svůj názor na K. H. Máchu a jeho dílo Máj.

 

Vypracovala- M. Řezáčová- POD 1. A

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.