Martin Šmaus – životopis

literatura

 

 Jméno: Martin Šmaus

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Martin Šmaus (*1965)

Život

Martin Šmaus se narodil 25. června 1965 v menším městečku vzdáleném 16 km od Plzně – v Rokycanech. Později se i s rodinou přestěhoval do Prahy, kde také vystudoval střední a poté i vysokou školu, konkrétně elektrotechnickou fakultu. Po zdárném dokončení studií se rozhodl přesunout do Oder, kde je v současné době ředitelem tamní nemocnice.

Impulsem, který nastartoval Šmausovu spisovatelskou dráhu, byla jeho cesta do Nepálu, kterou uskutečnil v roce 1996. Po této zajímavé cestě, jak sám autor říká, cítil obrovskou potřebu vyjádřit veškeré své pocity, myšlenky a vzpomínky. Proto se nakonec rozhodl pro napsání své první knihy s názvem Děvčátko, rozdělej ohníček, která vyšla v roce 2005. Kniha se věnuje romské problematice (ostatně i název knihy vznikl podle staré romské písně) a spolupracoval na ní i se známou romistkou Milenou Hübschmannovou.

Autor ve většině svých děl čerpá inspiraci hlavně ze svých zkušeností, událostí, které prožil nebo vzpomínek na jeho dětství. Dalším zdrojem inspirace jsou pro autora i další spisovatelé, z těch českých je to například Bohumil Hrabal, Ota Pavel nebo Václav Čtvrtek. Pokud jde o zahraniční autory, nachází Šmaus velké zalíbení v Jacku Kerouacovi, především v jeho románu Na cestě. Přesto, že se autor vyznačuje vlastním, velmi osobitým stylem, můžeme v jeho tvorbě objevit i prvky, které připomínají tvorbu právě jeho oblíbených autorů.

Martin Šmaus dává ve svých dílech většinou přednost próze. Jeho styl je natolik osobitý, že jej nemůžeme zařadit do nějakého konkrétního literárního proudu nebo směru.

V roce 2005 získal za svou prvotinu Děvčátko, rozdělej ohníček Literární cenu Knižního klubu a o rok později i cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

Mezi autorovy současníky patří další známí čeští spisovatelé jako jsou Jan Balabán, Michal Viewegh, Jáchym Topol nebo Iva Pekárková. S těmi také často spolupracuje a společně vydali například sbírku povídek Šťastné a veselé.

 

Dílo

Děvčátko, rozdělej ohníček – Jedná se o příběh, který vypráví o složité životní cestě Roma Andreje Dunky. Ten pochází z malé romské osady, blízko sovětských hranic. Jednoho dne rodinu navštíví strýček Fero, který všechny překvapí svým vzhledem. Je čistě oblečen a v kapsách mu cinkají peníze. Na další den Fero zjistí, že mu někdo ve spánku odcizil zlaté hodinky, k čemuž se později přizná právě Andrejko. Fero rozhodne, že vezme malého Andrejka sebou do Prahy, kde ho naučí okrádat bílé lidi. Příběh barvitě vykresluje způsob života, tradice a zvyky romských lidí. Autor ve svém díle poukazuje na překážky, které jsou těmto lidem stavěny do cesty, a ukazuje, jak důležitou roli v životě člověka může hrát rasa nebo barva kůže.

Židle pro Štefana – Jedná se o v pořadí druhou autorovu knihu, která vyšla v roce 2008. Jedná se o novelu, která vypráví příběh o na první pohled úplně obyčejné muži. Ten žije obyčejný život, má práci, manželku a dvě děti. Vše se změní ve chvíli, kdy jeho žena ztratí trpělivost s jeho častými návštěvami hospod a nevhodným chováním a rozvede se s ním. Jeho život nabere zcela nový směr ve chvíli, kdy se přidá ke Svědkům Jehovovým, kde najde pocit bezpečí a sounáležitosti. Kniha pojednává převážně o tom, jak lehce se nechají nešťastní a zlomení lidé zmanipulovat prakticky jakoukoliv ideologií.

Magda Povídka Magda je součástí povídkové sbírky Šťastné a veselé, která vyšlo v roce 2006. Celý příběh je vlastně vyprávěním muže, který není spokojen se svým manželstvím ani životem. Nejdříve vypráví o ženě jménem Magda, která většinu času trávila po hospodách, ve kterých vypomáhala. Muž se v manželství bez lásky cítil velmi osamělý a sklíčený, proto trávil většinu času venku, aby nemusel být v přítomnosti své ženy. Jednoho dne, když procházel kolem nádraží, potkal v čekárně Magdu a dal se s ní do řeči. Přesto, že mu Magda původně nebyla ani trochu sympatická nakonec zjišťuje, že je mu s ní líp než s jeho vlastní ženou.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.