Michail Bulgakov – životopis

literatura

 

Jméno: Michail Bulgakov

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

MICHAIL BULGAKOV (1891 – 1940)

Michail Bulgakov byl ruský a sovětský prozaik, dramatik, a také lékař. K jeho nejznámějším dílům patří romány Bílá garda a Mistr a Markétka.

 

ŽIVOT

Bulgakov se narodil v Kyjevě jako nejstarší syn profesora teologie a učitelky. Měl sourozence, kteří bojovali v bílé armádě, po občanské válce emigrovali do Paříže. Oženil se
a poté vystudoval Lékařskou fakultu Kyjevské univerzity, dále zastával místo polního doktora, skončil na Kavkaze, a tam začal pracovat jako novinář. Během stalinského režimu nesměl emigrovat ani navštívit své bratry na západě.

Po válce se přestěhoval do Moskvy, rozvedl se a znovu oženil. Situace se opakovala, oženil se potřetí. Začal působit jako novinář – fejetonista, o pár let později se stal spisovatelem z povolání. Během posledních let svého života usilovně pracoval na románu Mistr a Markétka, mimo to se věnoval divadelním hrám, kritikám, povídkám i několika překladům a divadelním přepisům. Většina jeho prací ale byla vydána posmrtně.

V roce 1938 napsal dopis Stalinovi, ve kterém požadoval povolení k emigraci, odpovědi se ale nikdy nedočkal. Po té proběhl mezi nimi telefonní rozhovor, po něm dostal Bulgakov možnost pracovat v Moskevském uměleckém divadle MCHAT. Působil zde jako dramaturg, scénárista a asistent režie.

Mnoho hudebníků a spisovatelů uvedli román Mistr a Markétka jako inspiraci pro svá díla. Bulgakov zemřel na vrozené onemocnění ledvin, je pochován na Novoděvičím hřbitově. Jsou po něm pojmenována dvě muzea v Kyjevě a v Moskvě, v Kyjevě jedná se o dům, ve kterém žil, v jeho sousedství je pomník.

 

DÍLO

Jeho dílo se koncem dvacátých let nesetkalo s velkým úspěchem. Strhla se vlna negativních reakcí kritiky a cenzury. Próza nesměla být vydávána, dramata byla stažena z repertoárů divadel. Řadíme ho mezi tvůrce především románu a satiry. Skládal i operní libreta.

ZÁPISKY V MANŽETÁCH – kniha črt

ZÁPISKY MLADÉHO LÉKAŘE – povídky, čerpal zde ze své lékařské praxe

PSÍ SRDCE – všímá si brutality totalitního myšlení, vysmívá se režimu

BÍLÁ GARDA – psychologický román, o osudech inteligence za 1. světové války a občanské války

MISTR A MARKÉTKA – satirický román, vydán posmrtně, pracoval na něm dlouhá léta, filozoficky rozvíjí paralelně dva příběhy, první je biblický příběh o Pilátu Pontském, druhý je příběh Mistra a Markétky, symbolizuje tvůrčího ducha zneuznaného totalitním systémem (faustovské téma), původně dílo vyšlo jako samizdat, pak bylo cenzurováno a tato verze vyšla v časopise Moskva jako seriál, považován za nejlepší ruský román 20. století a nejlepší sovětský román

DNI TURBINOVÝCH – drama, zpracovává motivy z románu Bílá garda, Bulgakov se stal na krátký čas oblíbeným dramatikem Stalina, zejména tuhle hru měl Stalin velice rád, tím byl zřejmě zachráněn jeho život v době, kdy byli všichni ostatní spisovatelé nepodporující stalinskou diktaturu zabiti

SATIRICKÉ HRY

  • ZOJČIN BYT, PURPUROVÝ OSTROV, ADAM A EVA, PUŠKIN – POSLEDNÍ DNY, ZTŘEŠTĚNÝ JOURDAIN, MOLIÉRE ČILI SVATÁ KABALA

ADAPTACE KLASICKÝCH PŘEDLOH

  • MRTVÉ DUŠE, DON QUIJOTE

 

ZAJÍMAVOSTI

  • celým jménem Michail Afanasjevič Bulgakov
  • měl celkem tři manželky – Taťjana Nikolajevna Lappa, Ljubov Jevgenijevna Belozerska a Yelena Bulgakova
  • v románu Mistr a Markétka je známá fráze ,,Rukopisy nehoří“ – opravdu došlo ke spálení rukopisu románu, musel ho napsat po paměti znovu
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.