Miklós Nyiszli – životopis

literatura

 

 Jméno: Miklós Nyiszli

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Miklós Nyiszli – životopis

Miklós Niyszli patří ke spisovatelům, kteří by možná nikdy nepsali, nebýt dramatického zvratu a neobyčejných prožitků v jejich životě.

 

Život

Miklós Nyiszli se narodil 17. června 1901 v dnešním Rumunsku a zemřel 5. května 1956 ve věku 54 let na infarkt myokardu. Ve městě Szilágysomlyó, kde se narodil. Studoval také základní školu a gymnázium. Poté pokračoval ve studiu medicíny – v roce 1930 ve Wroclawi získal titul doktora medicíny.

V roce 1927 se oženil a spolu se svou manželkou i dcerou (narozenou v roce 1929) se vrátili do Rumunska. V roce 1937 se přestěhovali do městečka Viseu de Sus, které se v roce 1940 stalo součástí Maďarska. Odtud byl v roce 1944 jako maďarský žid deportován do koncentračního tábora v Osvětimi (Auschwitz-Birkenau). V tomto táboře strávil celkem osm měsíců.

A právě Osvětim je stěžejní pro jeho literární dílo. Miklós Nyiszli dostal jako vězeň číslo A-8450. Protože uměl dobře německy a byl to lékař, byl přiřazen jako asistent doktora Josefa Mengeleho. Jako takový měl za úkol provádět pitvy u vězňů, kteří nuceně podstoupili experimenty „doktora“ Mengeleho (jednalo se zejména o dvojčata či trpaslíky).

Jeho další práce v táboře v Osvětimi spočívala v ošetřování členů sonderkommanda a esesmanů, kteří pracovali u plynových komor a krematorií. Proto byl schopen přinést svědectví také z tohoto oddělení koncentračního tábora. Navíc bydlel přímo v krematoriu II v Birkenau, takže byl i přímým svědkem vyvražďování židů v plynových komorách.

V lednu 1945 byl Miklós Nyiszli evakuován do koncentračního tábora Mauthausen. Osvobozen byl ale až v 5. května 1945 z koncentračního tábora Ebensee. Jako jeden z mála se po válce mohl shledat se svou rodinou – jeho žena i dcera byly osvobozeny z tábora v Bergen-Belsenu.

 

Dílo

Byl jsem Mengeleho asistentem – Jediná kniha, kterou Miklós Nyiszli vydal. Přesto natolik silná kniha, že již četly statisíce lidí. V této knize, jak už název napovídá, popisuje autor své vzpomínky na pobyt v Osvětimi. V češtině byla kniha vydána až v roce 2009. Podle knihy vznikl v roce 2001 film, který známe pod českým názvem Šedá zóna. Režisérem filmu byl Američan Tim Blake Nelson a Miklóse Nyiszliho ztvárnil herec Allan Corduner.

Jako asistent „anděla smrti“ Josefa Mengeleho viděl zblízka, čeho se tento takzvaný doktor na vězních dopouštěl. Prováděl nelidské experimenty, které častokrát postrádaly smysl. Kniha Byl jsem Mengeleho asistentem je natolik šokující, že je poměrně obtížné ji číst – zejména slabé povahy s ní mají problém. Na druhé straně se jedná o svědectví zrůdnosti nacistů, na které by určitě nemělo být zapomenuto. A to je účelem této knihy: podat světu zprávu.

Jakkoli jsou veškeré události, které jsou v knize popsány, zrůdné, skutečně se staly. Je až neuvěřitelné, že jeden člověk – Josef Mengele, byl schopen spáchat takové hrůzné činy. Přitom ho spousta vězňů nepopisuje jako zrůdu, ale jako uhlazeného gentlemana.

Josef Mengele po válce zmizel (zřejmě do Argentiny) a nebylo možné jej odsoudit za jeho hrůzné činy. Na následky pokusů zemřelo velké množství lidí (dětí) a velké množství lidí si kvůli nim odneslo doživotní následky.

Tato kniha je jedinou knihou od autora Miklóse Nyiszliho, avšak není jedinou knihou, která vypovídá o zrůdnostech práce Josefa Mengeleho. Po válce byly vydávány další a další paměti vězňů, kteří měli s tímto „doktorem“ co dočinění.

Možná kvůli děsivým událostem, které zažil v Osvětimi, po válce už se nikdy nevrátil k lékařské praxi. Jako jeden z prvních vydal své paměti z Osvětimi – bylo to v roce 1946. V říjnu 1947 vypovídal v Norimberku jako svědek.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.