Novodobé čtení – úvaha – klasické knihy nebo e-knihy?

 

Jméno práce: Novodobé čtení

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Mikejla

 

 

 

Novodobé čtení

Začátek prázdnin. Někdo si představí koupání, sportování, jiný zase hraní her a sledování seriálů. Pro mě to znamená, že se někde schovám se stínu s knihou, na kterou jsem celý rok neměla čas.

Jenže k těmto narozeninám jsem dostala čtečku knih. Koukám na ni nedůvěřivě. Jak bych mohla mít dobrý pocit ze čtení, když mě nepřivítá vůně čerstvě vytištěné knihy?

Ze začátku nového školního roku opět přestávám trávit tolik svého času s dvoukilogramovou biblí. Opráším tedy čtečku a stáhnu do ní několik románů. Najednou zjišťuji, že ji používám v autobuse, ve škole, jednoduše kdekoli mám trochu času.

Nejsem v tom sama. Na zastávce vidím dalších pět lidí, kteří sledují svítící display. Nikomu se zkrátka nechce vláčet těžké závaží v podobě brožované knihy. Tímto způsobem, tedy za pomoci čtečky, přečetl můj čtrnáctiletý kamarád za rok dvojnásobek toho, co já.

Elektronické příběhy můžeme mít kdekoliv. Znamená to, že budou lidé víc číst a tím se vzdělávat? Je mladá generace zbytečně napadána, že je závislá na dotykových obrazovkách a přestává číst?

Nejsem toho názoru, že by lidé málo četli. Jen za deset minut na Facebooku si rozkliknete alespoň tři články nebo se podíváte na film a čekání na další díl si zkrátíte četbou knižní předlohy.

Je to ale správné? Měli bychom trávit hodiny nad bílým světlem, z kterého nás bolí oči, když lidé po tisíce let používali neelektronickou formu?

Já v tom vidím určitý vývoj. Staré je vždy nahrazeno novým, tak to v přírodě chodí. Vystavím-li papír vodě nebo ohni, jsou informace nenávratně pryč. U e-knih to tak není – všechna data se dají zálohovat, a proto o ně nemůžeme nikdy přijít.

Čtečka knih se stala mým oblíbeným společníkem a musím uznat, že přečtu mnohem víc knih než dřív.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.