Pravidla moštárny – rozbor díla k maturitě (2)

 

  Kniha: Pravidla moštárny

  Autor: John Irving

  Přidal(a): Lucie W.

 

 

 

 

Literární druh, žánr:

Epika, realistický román

 

Zařazení autora, doba, další autoři:

Americký spisovatel, polovina 20.století

 

Charakteristika tvorby, stylu:

Er forma, lékařská terminologie, hovorové výrazy, vulgární výrazy

 

Místo a čas:

Přibližně r. 1920, ve státě Maine, v malém městečku St.Cloud’s, později pak v Ocean views v jabloňových sadech, poté zpět v sirotčinci

 

Hlavní postavy:

Dr. Wilbur Larch

Homer Wells

Candy Kendallová

Wally Worthington

Melony

Sestra Angela

Sestra Edna

Rose Roseová

Angel Wells

 

Děj:

Děj začíná v sirotčinci kde se dr. Larch se sestrami Angelou a Ednou starají o sirotky. Mezi sirotky je i Homer Wells, malý chlapec, kterého se nedaří dát dobré rodině k adopci po několika neúspěšných pokusech se dr. Larch rozhodne, že Homer zůstane „a bude užitečný“. Dr. Larch učí Homera medicínu a to nejenom jak se starat o sirotky a jak pomoct ženě s porodem, ale také jak se provádějí potraty. Homerovi se potraty nelíbí a nechce je provádět. Po nějakém čase se v sirotčinci objeví Candy a Wally, mladý pár který čeká nechtěné dítě. Dr. Larch jim tedy pomůže, ale mezitím se stihne Homer spřátelit s Wallym a ten mu nabídne, aby s nimi odjel a pomohl se starat o jabloňový sad jeho otce. Homer s tímto plánem nadšeně souhlasí a odjíždí. Velice tím ublíží dívce ze sirotčince Melony, se kterou měl uzavřenou „dohodu“.

Homerovi se v sadech velice líbí a po odjezdu Wallyho, ač jsou si velice blízcí jako přátelé, se fyzicky sblíží s Candy, která rozpolcená odjezdem Wallyho a přítomností Homera. Nechtěně spolu počnou dítě a Homer odmítne, aby šla Candy na potrat, když čeká jeho dítě. Candy tedy později v sirotčiny tajně porodí dítě. Po návratu zpátky do Ocean View o malém Angelu Wellsovi tvrdí, že ho Homer v sirotčinci adoptoval. Po návratu Wallyho z války, kdy se vrací ochrnutý a impotentní, spolu všichni i s malým Angelem žijí jako jedna velká rodina.

Před sezónou jablek přijíždí jako každý rok parta černých nádeníků, kterým „velí“ pan Rose, ten přijíždí i se svou dcerou a vnučkou. Homer však brzy zjišťuje, že pan Rose svou dceru bije a hlavně, že je v 15ti letech znovu těhotná a to právě s ním. V tomto bodě Homer začíná pomalu měnit názor na problematiku potratů. Poté co kontaktuje sirotčinec, aby tam Rose poslal, zjišťuje, že Dr. Larch, který měl velkou zálibu v éteru, je mrtvá. Potrat tedy Rose provede sám. Rose nakonec při dalším napadení svým vlastním otcem pana Rose pobodá a uteče. Homer tedy přijme novou identitu, kterou mu Dr. Larch připravil, aby se mohl stát jeho nástupcem jako ředitel St. Cloud´s a vrací se tam. Před svým odjezdem s Candy přiznají pravdu Wallymu a Angelovi.

 

Myšlenky:

Přiblížit problematiku a „nelegálnost“ potratů v 50. letech, nastínit životní osudy spodní třídy a alarmující stav nechtěných dětí, kterých se jejich matky nemohli legálně vzdát před jejich narozením

 

Slovní zásoba díla:

Obecná čeština, vulgarismy, slang, lékařská terminologie

 

Prvky v díle:

„Cože?“ zeptala se.

„Myslíš si, že bychom tu neměli provádět potraty, je to tak?“ otázal se dr. Larch. „Myslíš si, že bychom neměli bránit zrození předčasným odstraněním plodu?“

Melony pokrčila rameny. „Jenom si myslím, že by mi z toho bylo na blití,“ opakovala. „Rodit děti – hnus,“ otřásla se. „A vyřezávat děti z ženskejch – to je taky fujtajbl.“

 

Inspirace, napodobení díla, film:

Podle originálu Irvingova románu „The cider house rules“ byl natočen Oscarový stejnojmenný film. (ten je dle mého názoru ovšem dost stručný oproti knize a výrazně se odchyluje od knihy, včetně jiného konce)

 

Ukázka z díla:

Candy na svém konci drátu jen plakala a plakala.

„Pověz, jak se ti daří, holčičko?“ vyptával se Ray Kendall. V tu chvíli by mu byla mohla povědět, že se jí a Homerovi právě narodilo dítě, ale ona řekla: „Homer adoptoval jednoho sirotka.“

Po chvíli ticha se Raymond Kendall otázal: „Jen jednoho?“

„Adoptoval chlape

ka,“ vysvětlovala Candy. „Samozřejmě mu s ním chci pomáhat. Vlastně jme to dítě

adoptovali tak nějak dohromady.“

„Vážně?“ řekl Ray.

„Jmenuje se Angel,“ dodala Candy. „Pámbu mu požehnej,“ pravil Ray. „A vám dvěma taky.“

Candy se opět rozplakala.

„Tak tedy jste ho adoptovali, hm?“ zeptal se své dcery Ray.

„Ano,“ odvětila Candy Kendallová. „Adoptovali jsme jednoho sirotka.“

 

Přestala s kojením a sestra Edna ji nau

ila zacházet s přístrojem na odsávání mléka z prsů. Přechod na sušené mléko se Angelovi nezamlouval a několik dní byl pořád mrzutý. I Candy se chovala nedůtklivě. Když Homer poznamenal, že než se vrátí do Heart’s Havenu, pubické ochlupení jí už pěkně doroste, vyjela na něj. „Prokristapána, kdo mi asi bude koukat na chlupy, jestli je mám nebo ne – krom_ tebe?“ odsekla Candy. Také na Homerovi se projevoval stres.

 

„Ano. Jsem doktor Stone,“ odpověděl. Vzal ji pod paží a vedl ji k nemocničnímu vchodu chlapeckého

oddělení. „Mohu vám pomoci?“ otázal se.

A tak přišel, jak později říkala sestra Edna, a přivedl si boží dílo s sebou. Sestra Angela se mu vrhla kolem krku a začala mu šeptat do ucha. „Ach, Homere!“ špitla. „Já věděla, že se vrátíš!“

„říkejte mi Fuzzy,“ odpověděl také šeptem, protože věděl, že Homer Wells je už (stejně jako Rose Rosová) dávno pryč. Sestra Caroline si jím v prvních dnech nebyla tak docela jistá, ale stačilo několik operací a pár porodů, aby se ubezpečila, že je to ten pravý člověk. Dr. Stone dokonce i díky svému jménu bude výtečným nástupcem dr. Larche. Což právě Stone – tedy kámen – není tím nejlepším, pevným, střízlivým, spolehlivě znějícím jménem pro lékaře?

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.