Radka Denemarková – životopis

literatura

 

Jméno: Radka Denemarková

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Život

Radka Denemarková je literární historičkou, scénáristkou, ale také dramaturgyní. Mezi její profesní zaměření patří samozřejmě i překladatelství německých děl, stejně jako fakt, že je i tuzemskou spisovatelkou. Narodila se 14. března roku 1968 v Kutné Hoře. Po absolvování základní a střední školy byla přijata na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Zde vystudovala germanistiku a také bohemistiku. Od roku 1997 je držitelkou titulu Ph.D.

Kromě formálního studia nelze zapomenout také na tvůrčí stipendia, díky kterým mohla pobývat například ve Wiesbadenu v roce 2007, v Berlíně v roce 2008 a také v Grazu v roce 2010. Dále nechyběly ani pobyty na ostrově Usedom, ve slovinském Škocjanu či také v rakouské Kremži.

Kvalitu profesního života podtrhuje i fakt, že působila jako vědecká pracovnice Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Mezi další profesní úspěchy patří třeba angažmá v Divadle Na Zábradlí, kde působila jako dramaturgyně. Dále vyučovala tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Všeho zanechala v roce 2004, kdy se stala spisovatelkou na volné noze a kdy její příjem plyne výhradně z vydaných děl.

V rámci svého působení získala i několik prestižních ocenění. Ty spojené s Českou republikou se týkají let 2007 a také 2009. V této době totiž získala cenu Magnesia Litera. Dále nelze zapomenout také na fakt, že se stala čestnou spisovatelkou města Graz. Je také významným hostem řady literárních pořadů nejenom u nás, ale také v rámci celé Evropy.

Z osobního života je velmi důležitým faktem, že má celkem 2 děti. První je syn Jan narozený v roce 1995 a dále je to dcera Ester narozená v roce 2000. Aktuálně žije Radka Denemarková v Praze. Kromě jiného se věnuje také charitativní činnosti, kdy vede dílnu tvůrčího psaní. Ta je určena dětem z dětských domovů v rámci festivalu, který nese název Out of Home.

 

Dílo

A já pořád kdo to tluče – Napínavý příběh, jehož tématem je nejenom vražda, ale také souznění muže a ženy, kteří jsou dlouhou dobu v zajetí samoty. Unikátem příběhu je nejenom napětí, ale je to také celá řada zajímavých groteskních prvků, které dělají z knihy celkem netradiční dílo.

Peníze od HitleraRomán popisující příběh Gity Lauschmannové. Ta se narodila do německy mluvící židovské rodiny. Příběh popisuje především její návrat do rodné vesnice v Sudetech. Popisovány jsou především traumatizující chvíle. Právě tento román se stal důvodem pro udělení významné ceny Magnesia Litera.

Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla – Takzvaný dokumentární román. Popisuje osudy, život a další událost, které se týkají Petra Lébla. Člověka, který byl divadelní režisér, ale i herec, stejně jako umělecký ředitel Divadla Na Zábradlí. I toto dílo bylo svou výjimečností důvodem, proč za něho Radka Denemarková získala cenu Magnesia Litera.

Kobold – Dílo známé také s podtitulem Přebytky něhy a Přebytky lidí. Jedná se o takzvaná dvojromán. Kniha nabízí hned dva příběhy, které stojí proti sobě stejně, jako oheň a voda.

Spací vadyKomedie, i když lehce temnějšího zaměření. Jde o známou divadelní hru autorky, která popisuje debaty o literatuře, ale i posmrtném životě. Hlavní roli mají ve hře hned 3 postavy, a to Virginia Woolfová, Sylvia Plathová a Ivana T.

MY 2 – Popisuje rok 2014, ve kterém se sejde Ema a Tony. Ema utíká od svého manžela, se kterým není šťastná. Tomy je poměrně známý a dobrý kadeřník. Oba chtějí krásu a úspěch u mužů. Kniha se stala předlohou pro stejnojmenný film.

Příspěvek k dějinám radosti – Román začínající nalezením těla v luxusním pražském domě. Oběť je movitý muž. Jeho žena trvá na teorii sebevraždy, i když vše nasvědčuje tomu, že byl s největší pravděpodobností zabit. Toto dílo je charakterizováno jako takzvaný román noir.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.