Revizor – rozbor díla k maturitě (7)

 

Kniha: Revizor

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol

Přidal(a): teddy

 

 

 

 

 

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol

 

Lit. druh a žánr: – drama (divadelní hra)

– satirická komedie (5 jednání)

 

Místo a doba děje: v malém ruském městečku (není přesné určení), za doby cara Mikuláše I (začátek 19.stol.)

 

Hlavní postavy a jejich charakteristiky:

Hejtman (Anton Antonovič) – malicherná postava,  vystupuje velice solidně; chová se důležitě a důstojně; ze strachu jedná bezhlavě jako zbavený vůle, bere úplatky, dostává se do lží, má strach z kontrol.
Anna Andrejevna – žena hejtmana, s každým koketuje, zvědavá, marnivá
Chlestakov – petrohradský mládenec, úředníček, podvodník, povaleč, trochu přitroublý. Hovoří i jedná bez rozmyslu, využívá hlouposti a strachu úředníků
Osip  – sluha, rád káže mravy, je chytřejší než jeho pán
Bobčinskij a Dobčinskij – velice zvědaví; podobají se jeden druhému, skákají si stále do řeči
Poštmistr – člověk prostoduchý až do naivity
Marja Antonovna – dcera hejtmana,  Chlestakov ji požádá o ruku

Hlavní myšlenka/téma:

Hlavním tématem je očekávaný příjezd revizora. Hlavní myšlenka byla upozornit na nedostatky společnosti (úplatkářství, byrokratismus) a na charaktery lidí, kteří jsou ovlivněni penězi a mocí.

 

Obsah:

Do malého ruského městečka se dostane zpráva o tajném příjezdu revizora z Petrohradu. To zcela překvapí místní úředníky, kteří mají špatné svědomí kvůli různým úplatkům a dalšímu nepořádku. Najednou se rozšíří zpráva (od Dobčinského a Bobčinského), že už je ten nový revizor ve městě a bydlí v jednom hostinci. Hned se všichni seberou a jdou přivítat údajného revizora Chlestakova. Ten je však jen úředník, ale po zdvořilém přivítání a nabídnutí noclehu, pokračuje s jejich hrou a předstírá, že je revizor. Chlestakov raději odjíždí, kdy se začíná obávat prozrazení, ale stihne se ještě zasnoubit z hejtmanovou dcerou. Po odjezdu Chlastaka, na oslavu zasnoubení, přiběhne pošmistr a v ruce má dopis, který napsat Chlestakov příteli do Petrohradu, a kde se vysmívá všem úředníkům. Úředníci lamentují nad tím, jak mohli být tak hloupý. Poté se občané dozvídají, že přijíždí skutečný revizor. Konečná scéna ukazuje jejich kamenné tváře.

 

Jazyk díla: autor užívá spisovný jazyk s hovorovými prvky (kejhák), je to psáno formou dialogů, objebuje se zde oslovení (pánové), metafora (v žilách oheň, mráz), přirovnání (zavřu tě, až budeš černý)

 

Literární historický kontext:

směr – realismus (umělecký směr 2. pol. 19. století, snaží se objektivně zobrazovat svět, aby se podobal co nejvíce skutečnosti, projevuje se hlavně v malířství, sochařství a v literatuře)

doba vzniku – poprvé se tato komedie odehrála v ruském divadle na přání cara Mikuláše I. v roce 1836

Další představitelé realismu – Rusko: Anton Pavlovič Čechov – Dáma s psíčkem, Lev Nikolajevič Tolstoj – Anna Karenina, F. M. Dostojevkij – Zločin a trest, Idiot

– Francie: Honoré de Balzac – Lidská komedie, Gustav Flausbert – Paní Bovaryová

Anglie: Charles Dickens – Oliver Twist

Česko: Alois Jirásek – také dramatik

 

Nejznámější díla: – Večery na samotě u Dikaňky – soubor próz

– Taras Bulba – povídka

– Petrohradské povídky – povídky

– Revizor – komedialní hra

– Mrtvé duše – román

– Ženitba – komedie

 

Vlastní hodnocení:

Tato komedie se mi líbila opravdu velmi. Bylo to vkusně vtipné a bylo to srozumitelné, i když to byla divadelní hra. Je zde přesně vidět hloupost všech lidí, ale také podplácení. Z tohoto díla bychom se mohli poučit a snažit se vše dělat poctivě a tak jak má být. Jinak příběh je to hezký a vtipný, dobře se čte, mohu doporučit.

Další podobné materiály na webu: