Rizika kouření – výklad

 

Jméno práce: Rizika kouření

Slohový útvar: Výklad

Přidal(a): abyv

 

 

 

 

Rizika kouření
Osnova:
1. Seznámení s problematikou
2. Zkracování života dopadem cigaret
3. Nemoci
4. Pasivní kouření
5. Skoncování se zlozvykem

 

V České republice je okolo 2,3 milionu kuřáků. Asi 1,7 milionu těchto kuřáků by chtělo přestat a dokonce to každoročně přibližně milion z nich zkusí. Úspěšná jsou ovšem jen dvě až tři procenta. A to i přes to, že existuje velké množství fakt, jednoznačně mluvících pro ukončení „kuřácké éry života“.

S každou cigaretou si kuřák zkracuje život a nejde jen o minuty. Každá vykouřená cigareta připraví svého majitele o 5 minut života. Pokud vykouří jednu krabičku denně připraví se tím o jednu a půl hodiny, to je 25 promarněných dní každý rok. Celoživotní kuřáci přicházejí v průměru o 14 let plnohodnotného života.

Předčasná úmrtí lidí holdujících cigaretám má mnoho příčin. Předchází jim samotné kouření, které je také klasifikováno jako nemoc pod názvem „poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním tabáku“. Tato nemoc způsobuje další nemoci mnoha částí těla, je jich na 50. První z mnoha nemocí u které se prokázala souvislost s kouřením byla rakovina. Kouření způsobuje daleko více nádorových onemocnění než jen rakovinu plic, namátkou můžeme jmenovat nádory močového měchýře, děložního čípku, prostaty, žaludku a celého zažívacího traktu. Daleko více kuřáků ale zemře na nemoci srdce a cév (srdeční infarkty, mozkové mrtvice, ischemickou nemoc dolních končetin), které jsou také úzce spojeny s kouřením. Velmi nepříjemná je také Chronická obstrukční plicní nemoc, jednoduše řečeno snížená schopnost čištění plic, doprovázená silným kuřáckým kašlem. Kouření téměř zdvojnásobuje riziko onemocněním cukrovky a spoustu dalším méně i více závažných onemocnění.

Pokud vás ani strach o vaše zdraví nedonutí přestat, myslete na ostatní. Pasivními kuřáky se stávají všichni kteří se pohybují ve vašem okolí. Pasivní kouření velmi zatěžuje srdce a zmírňuje schopnost těla přijímat kyslík. Například pro kardiaky a astmatiky může pobyt v zakouřené prostředí představovat akutní ohrožení, u zdravých lidí se dočkáme přinejmenším podráždění sliznic očí a dýchacích cest. Nejvíce zranitelné jsou děti, jejichž plíce jsou menší a děti vdechnou během stejné doby na kilogram své hmotnosti více škodlivin, než dospělý člověk.

Pokud jste ale nyní přišli o všechny iluze a naději na prožití dlouhého a spokojeného života, nezoufejte. Pokud člověk pověsí cigarety na hřebík v čas jeho organismus je schopen se znovu „nastartovat“ či samovolně „opravit“, například čistící funkce plic se znovu obnovují. Tato hranice je ovšem individuální. Teď už je jen na vás, jak pevně jste přesvědčeni s cigaretami skoncovat. S léčbou závislosti vám může pomoci nejen vaše okolí a kterýkoliv lékař, můžete se také obrátit na centra specializující se na tuto problematiku. Žádný zázrak, který by tento problém vyřešil za vás neexistuje.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.