Romeo a Julie – rozbor díla k maturitě (4)

 

Kniha: Romeo a Julie

Autor: William Shakespeare

Přidal(a): Aneťák

 

 

 

 

1. William Shakespeare – Romeo a Julie

2.Atlantis Brno 2006

 

3.William Shakespeare (* 1564 – † 1616)se narodil ve městěStradford nad Avonem. Ve svých 22 letech odchází do Londýna, kde zakládá divadlo THE GLOBE (první divadelní budova). Jeho díla jsou psána Blankvers – pětistopý nerýmovaný verš. Píše dramata – tragédie, komedie, historické hry, sonety. Vytváří komplikované charaktery postav. Nevymýšlí si nová témata, ale zpracovává stará. Jeho tvorbu překládal Josef Václav Sládek (v 19. století) a ve 20. století Erik Saudek. Mezi jeho nejznámější díla patříRichard III., Romeo a Julie, Sen noci svatojánské, Hamlet, Othello, Zkrocení zlé ženy a mnoho dalších titulů.

 

4.Próza i poezie, metafory, figury a použit vytříbený a vznešený styl. Často se objevují jmenné tvary přídavných jmen, citově zabarvené výrazy, inverze. Vzorem pro Shakespeara byla řecká tragédie Phiramus a Thisbé. Dílo bylo vzorem pro pozdější generaci spisovatelů, jak českých, tak zahraničních.

 

5.William SHAKESPEARE žil v 16. století a tvořil v období renesance a humanismu. Byl to významný anglický básník a dramatik a zároveň klíčová postava moderního evropského dramatu.

6.Informace o přečtené knize:

 1. a.      Druh: drama,Forma: verš (monolog, dialog),Žánr: tragédie

 

 1. b.      Obsah:
  V italském městě Verona v 16. stoletížily dva znepřátelené rody. Montekové a Kapuleti. Na plese se Romeo z rodu Monteků zamiluje do Julie, která je bohužel z rodu Kapuletů. Svojí lásku si vyznají v noci. Poté přemlouvajíVavřince,aby je tajně oddal. O svatbě ví jen Vavřinec a Juliina chůva. Romeo a Julie doufají, že se tím jejich rodiny usmíří. Romeo musí odjet z města. A mezitím Kapuleti chtějí, aby se Julie vdala za hrábě Parise. Julie utekla za mnichem, bratrem Vavřincem, jestli aby jí pomohl. Vavřinec jí dal nápoj na spaní, aby vypadala jako mrtvá po dobu 42 hodin. Po tom nápoji měl se jí zpomalit dech, zesinají jí rty a tváře a oči se zavřou jako okenice. Svaly jí ochrnou a bude chladná a tuhá.Vypila nápoj před svatbou a usnula.  Kapuleti si mysleli,že je mrtvá. Bratr Vavřinec nechal poslat posla pro Romea, aby přijel tajně do Verony. Posla chytily a zavřeli ho i se zprávou. Romeo se vrací zpět, aniž by dostal zprávu a myslí si, že je Julie mrtvá. Koupil si jed, a vydal se k hrobu, kde potkal Parise a zabil ho.  U hrobky vypije jed, co ho usmrtí. Poté co se Julie probudí a uvidí Romea mrtvého, vezme jeho dýku a probodne se. Nakonec Montekové a Kapuleti se smíří.

 

Romeo- statný muž, co miluje Julii i přes to, že se jejich rody nesnáší, pro svou lásku umře

 

 1. c.       Poezie
 • blankvers – nerýmovaný pětistopý jambický verš
 • Figury: Epizeuxis, Epifora
 • poezie i próza (vyšší i nižší vrstva)
 • blankvers – nerýmovaný pětistopý jambický verš
 • proti středověkému myšlení překročen rámec desater spisovně vysoký styl, hovorová řeč – chůva
 • Dialogy
 • Eufonie
 • Spisovný jazyk
 • věty jednoduché i souvětí
 • často věty tázací, zvolací
 • komické prvky v tragédii
 • kontrasty- láska x nenávist, souboj x mír, život x smrt.

 

 1. d.      TRAGEDIE:

Antonius a Kleopatra (1607), Coriolanus (1608), Hamlet (1604), Julius Caesar (1599),     Král Lear (1606), Macbeth (1606), Othello (1605), Romeo a Julie (1595), Timon   Athénský (1608), Titus Andronicus (1594), Troilus a Kressida (1608).

 

 1. e.      Obsah knížky je velmi pěkný, ale blbě se to čte. Radši bych to viděla jako divadelní hru, abych se více soustředila na ten děj a ne na čtení. Občas tam jsou zastaralá slova, kterým nerozumím. S knížkou jsem byla ale spokojená.

 

7.JULIE

Už jdou, tak honem! Ještě že máš dýku!
Vezme Romeovu dýku
Tady tě schovám. Tady zrezivěj.
Bodne se a padne

(strana 132)

 

8.http://cs.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare

http://cs.wikipedia.org/wiki/Romeo_a_Julie

http://www.zapisky.estranky.cz/clanky/rozbory/romeo-a-julie—shakespeare.html

Další podobné materiály na webu: