Růže pro Algernon – rozbor díla k maturitě

 

   Kniha: Růže pro Algernon

   Autor: Daniel Keyes

   Přidal(a): Hanicka222

 

 

AUTOR:

Daniel Keyes (kejs) je americký spisovatel, který vystudoval psychologii. Pracoval u námořnictva, později vyučoval na střední škole či na univerzitě v Ohiu – angličtinu a tvůrčí psaní.

 

TVORBA:

Nejvíce se proslavil právě svou povídkou Růže pro Algernon, za kterou dostal prestižní ocenění Hugo a Nebula. Povídku přepracoval i do románové podoby a dílo se dočkalo filmového i divadelních zpracování. Keyes napsal další tři romány a knihy literatury faktu.

 

DOBA:

Autora řadíme do moderní doby, v jeho dílech se objevují scifi prvky, proto bychom mohli říct, že patří do sci-fi či fantasy literatury. Dalšími autory, kteří tvořili podobná díla, jsou Arthur Clarke – Vesmírná odysea, Stephen King – Misery, John Updike – Na konci času.

 

RŮŽE PRO ALGERNON:

Jedná se buď o povídku, či o román psaný formou deníkových zápisů Charlieho Gordona. Charlie je mentálně retardovaný, má IQ 68, nezvládá běžné operace jako čtení, psaní, počítání, dochází do večerní školy pro dospělé a má neobyčejnou touhu se vzdělávat. Jeho představa je taková, že vzdělání přináší lidem štěstí. Věří, že stačí, aby se naučil číst a stane se inteligentním.

Doučuje ho Slečna Kinianová, která vidí neobyčejnou snahu a motivaci, doporučí tedy Charlieho doktoru Nemurovi a Strassovi, kteří chtějí uskutečnit pokus, při kterém se budou snažit zvýšit IQ až o trojnásobek. Tento proces probíhá od jara do podzimu (symbolika – rozkvět a úpadek).

Charlie si píše vývojovou zprávu, v níž popisuje, co se s ním děje a jak se k němu okolí chová. Pracuje jako dělník, protože jinou práci nezvládá. Jeho okolí ho zneužívá, dělají si z něj legraci, posmívají se mu, on to však nechápe. Smějí se, proto je pokládá za přátele. V laboratoři podstupuje psychologické testy osobnosti (Roshachův inkoustový) a doktoři jeho myšlení srovnávají s myšlením pokusné myšky Algernon, která prodělala stejnou operaci, jakou má prodělat Charlie. Myška je v pořádku, její IQ se opravdu zvětšilo, Charlie ji není schopný překonat a cítí se špatně, získává k ní odpor.

Charlie podstoupí operaci a za několik dní je již vidět obrovský pokrok, který dělá. Na začátku píše tak, jak vyslovuje, má v textu ohromné množství hrubek, které jsou nepřehlédnutelné. Postupně se naučí interpunkci, pravopis, věnuje se různým vědám, jeho IQ prudce stoupá, umí jazyky, předběhne i doktory, poznává, že ho okolí v továrně pouze zesměšňovalo, přichází o iluze a cítí se nešťastný a osamělý, protože nenachází vhodného partnera ke konverzaci, nikdo mu totiž nerozumí.

Při setkání s retardovaným chlapcem si uvědomí, jak špatně na tom byl a své geniality chce využít k tomu, aby rozpracoval pokus Strasse a Nemura. S přesností nachází nedostatky a předpovídá další vývoj, který se prvně projevuje na myšce. Charlie ví, že dopadne stejně, těžko se smiřuje s tím, že ztrácí svoji inteligenci, selhává mu paměť, zapomíná všechny jazyky, postupně se velmi rychle dostává do pozice, v které předtím byl, ale uvědomuje si, že se mu společnost může vysmívat.

Pochová na zahradě svou myšku Algernon, nosí jí tam květiny. Rozhodne se odstěhovat jinam, kde nikdo nebude vědět, že kdysi býval génius, který tak rychle upadl.

 

JAZYK:

Slovní zásoba a forma textu se mění podle vývoje inteligence Charlieho.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.