Smrt panenky – rozbor a interpretace povídky

 

  Kniha: Smrt panenky

  Autor: Viktor Dyk

  Přidal(a): san

 

 

 

 

Pro naši interpretaci jsme si vybrali psychologickou povídku od významného českého spisovatele Viktora Dyka.Viktor Dyk se narodil 31. prosince 1877 v Pšovce u Mělníka. Vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity, ale po celý život působil jako spisovatel a novinář.  V mládí byl jedním z představitelů tzv. generace anarchistických buřičů, později nacionalisticky orientovaný autor.Jeho díla zpravidla obsahují jasnou pointu. Tato povídka byla psána na začátku 20. století, ještě před první světovou válkou,počátkem roku 1902. Autor používá spisovnou češtinu, tedy až na rozhovory a hádku mezi matkou a otcem, která je napsána v hovorové češtině, ve které se vyskytují i vulgarismy. Povídka je napsána v er-formě a skládá se z převážně jednoduchých vět.

Hlavním tématem této povídky je postavení dítěte -děvčátka Otilky- v rodině, která zrovna prochází krizí. Rodiče se spolu neustále hádají a nemají čas se mu dostatečně věnovat a ani se nesnaží si jej udělat. Kromě velmi komplikovaných vztahů doma to nemá lehké ani ve škole, protože je obětí šikany. Dítě je nešťastné a nedokáže pochopit tuto těžkou situaci a uzavírá se do svého nitra. Vytváří si svůj vlastní imaginární svět. ,,To všechno bylo asi pro nepřízeň zlého čarodějníka, který ji zaklel mezi zlé lidi.‘‘Dívčinou důležitou oporouje její panenka, která se zároveň stává její nejlepšíkamarádkou. Nahrazuje tak přítele skutečného, po kterém toto dítě touží, ale nemá ho.

Na základě této povídky nedokážeme určit, kdy přesně se odehrává. Víme jen to, že zrovna začíná jaro. Děj se odehrává ve městě a jeho protagonisté bydlídle našeho úsudku v bytě, do kterého za celý den nesvitne ani jeden paprsek slunce, protože ho stíní protější vysoký dům. Dívčin pokoj je velmi tmavý, což samo o sobě může působit velmi depresivně.

V této povídce se vyskytují tři hlavní postavy, a to matka, otec a jejich dcera Otilka. Otilka je ještě malé dítě, má sedm let. Nemá žádné sourozence, ani kamarády. Bojí se cizích lidía dokonce má strach i chodit do školy, protože ji ostatní děti šikanují. Cítí se zcela osamělá. Ve své těžké situaci uzavřela pevné přátelství se svou porcelánovou panenkou Eddou.

Jak už jsme se zmínili v předchozím odstavci, rodiče nemají dobrý vztah. Matka s otcem se čím dál častějí hádají a neustále se sobě odcizují. Otilka tím velice trpí. Nedozvěděli jsme se jména rodičů, neznáme ani jejich přesný věk, ale z textu je zřejmé, že otec je o dvanáct let mladší než matka. Tento velký věkový rozdíl může být jedním z důvodů, proč otec opouští svou rodinu kvůli jiné ženě, která je patrně mladší než jeho současná žena.Koneckonců je to v povídce přímo napsáno. Muž zde křičí na svou manželku, že vlastně mohla čekat, že ji jednou opustí, když on je o tolik mladší než ona.

I když Otilčinu panenku nemůžeme považovat za jednu z hlavních postav, stále v próze zaujímá velmi důležitou roli. Otilka ji dostala od svého otce.Panenka se jmenuje Edda a má na sobě růžové šaty. Je velmi krásná a velká. Když s ní Otilka vysedává v okně svého tmavého pokoje, obdivuje ji spousta lidí, což Otilku samozřejmě těší.

Centrální moment celé povídky nastává těsně po poslední hádce rodičů. Otilčina matka zjistila, že ji manžel podvádí. Manžel hádku plnou nadávek ukončí tím, že odchází z domu a opouští svou rodinu. Matka ve vzteku a zároveň i smutku vyhazuje všechny věci od svého muže. Potom spatří panenku v náručí Otilky. ,,Ta panenka je taky od něho viď? Dej ji sem – !‘‘ Matka bez váhání vyhodí panenku z okna. ,,(…) a padá roztříštěná na tvrdé a špinavé kameny dláždění.‘‘Pro dítě to musí být hrozný šok. Přichází o všechno, co má. O jediný pocit, že ji má někdo rád, o jedinou svou kamarádku. Znamená to pro ni, že její panenka zemřela. Blesklo jí hlavou, že už nemá pro co žít, a tak panenku následovala.

Nemůžeme říct, zda nám je Otilka sympatická, ale její příběh v nás vyvolává lítost. Autor možná záměrně zvolil toto jméno, aby v nás tyto pocity ještě více probudil.

Postava otce je v povídce negativní a je nám nesympatická. Zavinil rozpad rodiny a bez lítosti ji opustil. Vůbec se nezajímal ani o to, co bude s jeho dcerou.

Titul ‚,Smrt panenky‘‘ již vypovídá o tom, že se zde stane něco smutného a tragického. Už před přečtením povídky jsme se mohli domnívat, že zde skutečně někdo zemře. Panenka by mohla představovat i malé dítě. Po přečtení jsme se dozvěděli, že tomu tak skutečně bylo. Povídka by se dala nazvat i ,Smrt panenek‘. ‚,Otilka s ustrnutím hleděla, jak Edda letí vzduchem… Ten pohled Otilku neodolatelně pudil. Vystoupila z židle na otevřené okno, a po okamžiku zaváhání a úleku, šla pak za panenkou.‘‘

Téma  této povídky je stále aktuální, protože rozvodovost ve světě bohužel neustále stoupá a je zřejmé, že v hodně případech to má špatný dopad na děti.Je možné, že autor touto povídkou chtěl upozornit i na to, jaké následky může mít nezájem rodičů o své vlastní dítě. Kdyby se například rodiče o Otilku zajímali, mělo by její dětství radostnější průběh a jistě by takto nedopadlo.

Povídka je velmi zajímavá a má jasnou pointu.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.