William Shakespeare – životopis

 

 Jméno: William Shakespeare

 Přidal(a): laigin

 

 

 

 

William Shakespeare (1564 – 1616)

– Koncem 16. Stol. – vznik prvních stálých divadel , herecké povolání získává na vážnosti, největší rozmach divadla spojen s Alžbětou I.- Alžbětinská divadla

 

Shakespeare – životní osudy:
-Narodil se ve Stratfordu nad Avonou , rodiče  – Mary a John, otec pracoval jako rukavičkář,
Shakespeare studoval na gymnáziu kde se naučil latinsky a řecky

– V 18 letech se oženil s Ann Hathawey, byla o osm let starší než William, Měli spolu dvě dcery Susan a Judith. Judith měla dvojče, bratra Hamneta, který však v jedenácti letech zemřel.

-Připojil se ke kočovným divadelníkům se kterými se dostal do Londýna, byl spolumajitelem jedné z nejlepších divadelních společností 1595 s ní začal hrát v divadle Globe. Během dvaceti let , kdy žil v Londýně napsal mnoho tragédii, komedií, a historických her. Méně známé jsou sonety. Královna Elizabeth I. A král James I. Měli  Williama v oblibě. 1613 divadlo  Globe vyhořelo, Shakespeare se i se svou rodinou přestěhoval do svého rodiště, přestává psát své hry a za nedlouho umírá.

 

Tvorba:

Jeho tvorbu lze rozdělit na několik žánrů

 

Tragédie

Romeo a Julie – Děj se odehrává ve Veroně, kde již léta panuje velký spor mezi slavnými rody Capulety a Monteky. Jednoho dne se na plese setká Romeo (syn Monteka) se čtrnáctiletou Julii z rodiny Capuletů. Oba se do sebe zamilují a nechají se tajně oddat. Ještě v den svatby ale Tybalt, Juliin bratranec, zabije Romeova přítele Mercucia a Romeo následně zabije Tybalta, to mu přinese vyhoštění z města.

Aby se Julie vyhnula svatbě s hrabětem Parisem, za kterého ji chce provdat její otec, vypije nápoj od otce Vavřince, nápoj ji jen uspí , ale pro ostatní vypadá jako mrtvá. Když se Romeo vrátí do Verony, objeví Julii, o které je přesvěčenm a proto se rozhodne také zemřít, otráví se. Julie se probudí, najde vedle sebe mrtvého Romea. Uchopí jeho dýku a probodne se. Touto tragédii končí spor mezi oběma znepřátelenými rody.

Hamlet – moziv nerozhodného člověka, chce pomstít svého otce ale nechce ublížit matce.(Jeho strýc  Claudius zabil Hamletova otce a vzal si jeho matku) Hamleta navštíví duch jeho otce, a tak se dozvídá o jeho smrti, jemu ale nikdo nevěří.

Othello  – tragédie žárlivosti, neschopnost rozpoznat zlo, Othello svou ženu zaškrtí, protože se milně domnívá, že mu byla nevěrná.

Král Lear  drama, připomíná pohádku sůl nad zlato

Macbeth

 

Historické hry

Julius Caesar

Richard III

 

Komedie

Sen noci svatojánské

Zkrocení zlé ženy¨

Kupec Benátský

 

Tragikomedie a romance s pohádkovými motivy

Cymbelín

Zimní pohádka

Bouře

 

Sonety

Shakespeare porušil stavbu antického dramatu, rozvíjí zápletky, nevyskytuje se tradiční jednotka času, místa a děje. Líčí kladné i záporné vlastnosti hrdinů, mísí tragické a komické prvky, střídá prózu s veršem. Psal blankversem (pětistopý nerýmovaný verš).  Hrdinové mají výrazné povahové rysy, psychologicky propracované postavy. V celém díle vynikají ženské postavy – charakteristické rázností, samostatností. Často představují opak středověkého pojetí ženy – světice. Odlišuje jazyk svých postav (urozené postavy – mluví vysokým stylem, služka, chůva – hovorově)

Další podobné materiály na webu: