Kdo chytá v žitě – rozbor díla k maturitě (5)

 

Kniha: Kdo chytá v žitě

Autor: Jerome David Salinger

Přidal(a): Val

 

 

 

 

JEROME DAVID SALINGER (1919-2010)

–          vyrůstal v Manhattanu (USA), již na střední škole začal psát povídky (pod přikrývkou, v noci, za pomoci baterky)

–          jeho otec byl žid, matka ne, ale přestoupila na židovství

–          před službou v 2. sv. válce také několik povídek vydal

–          v roce 1948 vydal v magazínu The New Yorker kritiky uznávanou povídku „Den jako stvořený pro banánové rybičky“

–          v roce 1951 vydal román „Kdo chytá v žitě“ (velice oblíbený, zejména u dospívajících)

–          od roku 1965 nevydal žádné dílo, od roku 1980 neposkytl žádny rozhovor

–          znal se s Ernestem Hemingwayem (také ovlivnil jeho tvorbu)

 

Dílo

–          americký prozaik s evropskými židovskými kořeny

–          začal psaním povídek (publikoval časopisecky) většinou v New Yorku

–          nejznámější Kdo chytá v žitě

–          další díla:Devět povídek (1953), Franny a Zooey (1961)

 

 

Kdo chytá v žitě

Vydání, adaptace

–          vydáno 1951, velký úspěch

–          odmítnul zfilmování

 

Literárně historický kontext

 

 

Kdo chytá v žitě

–          jazyk, kompozice

  • literární druh: epika
  • literární žánr: psychologický román
  • literární směr: poválečná americká próza, americká próza, 50. léta 20. století.
  • místo a doba děje: New York, Pencey (Agerstown, Pensylvánie), 20. století
  • forma vyprávění: ich-forma (vypráví Holden Caulfield)
  • kompozice: chronologická
  • jazyk: nespisovný, vulgární výrazy (vypráví 16. lety Holden)
  • J.D.Salingera první a poslední román
  • zachycuje problematické období dospívání, kdy dochází ke konfrontaci dětských snů a ideálů se světem dospělých, nalézání sebe sama a hledání místa ve světě
  • román zasazen do prostředí moderní americké společnosti
  • založeno především na svérázném vyprávěčském stylu hlavního hrdiny, na jeho přístupu ke světu a charakteristickém jazykovém projevu

 

     – děj:

Úvodem je naznačeno, že popisované události se odehrály předtím, než se hlavní hrdina dostal do jakéhosi sanatoria, kde mu pomáhají řešit jeho psychické potíže.
Příběh se začíná rozvíjet v době těsně před vánočními prázdninami, kdy je Holden vyhozen ze školy pro neprospěch (propadl ze 4 z 5 předmětů – jen angličtinu měl v pořádku), o čemž jeho rodiče zatím nevědí. Je mu líto, že je znovu zklame – Pencey totiž není první škola, kterou Holden podobným způsobem opouští. Chce odjet domů až naprázdniny, které začínají ve středu, ale po rvačce se svým spolubydlícím Stradlaterem (kvůli jeho nevhodnému chování k dívce, kterou má Holden rád – Hance) a následnému nepochopení od nikoho ze spolužáků a také kvůli šílenému smutku, který na něj padá v budovách školy, odjíždí Holden už v neděli s plánem nějak se v New Yorku do středy protlouct a domů se dostavit opravdu až v určený den. Celé ty tři dny stráví v depresi, která je přerušena jen pár světlými okamžiky a to za prvé, když potká ve vlaku velice milou maminku jednoho ze svých bývalých spolužáků, potom, když po noci strávené v hotelu snídá ráno na nádraží s párem přívětivých jeptišek, a konečně, když za nepřítomnosti rodičů navštíví svou milovanou sestřičku Phoebe.
Po příjezdu do New Yorku si Holden najme taxi a nechá se odvézt do hotelu, kde nemá co dělat, a tak se rozhodne zabít čas v hotelovém baru. Nejraději by se opil, ale protože není plnoletý, číšník mu odmítne dát alkohol. Pak se snaží konverzovat s třemi asi třicetiletými dívkami, které ovšem neoplývají intelektem ani slušným vychováním, a tak s nimi jen zabíjí čas. Po rozloučení se nechá zavézt taxíkem k Erniemu, do dalšího baru, odkud ale odejde kvůli jedné otravné známé jeho bratra. Cestou do hotelového pokoje mu liftboy nabídne prostitutku a Holden to přijme, přestože je panic. Strašně moc potřebuje nebýt sám. Když má ale k něčemu dojít, dívku odmítne, ač jí samozřejmě zaplatí. Ta mu nakonec ještě připraví nepříjemné překvapení, když na něm vymáhá dvojnásobek domluvené sumy. Holden jejípožadavek neuzná, což ho potom stojí pořádnou ránu do břicha od liftboye – jejího pasáka. Peníze si vezmou z jeho náprsní tašky a zmizí. Ráno Holden opustí hotel, kufry si nechá v úschovně na nádraží a jak už jsem se zmiňovala, posnídá s jeptiškami, jimž dá deset dolarů na dobročinnost. Neví co dál, a tak zavolá svojí kamarádce Sally a pozve ji do divadla. Sally jeho návrh přijímá a za několik hodin, během nichž se Holden toulá po parku a koupí sestře Phoebe desku, se sejdou. Sally je divadlem nadšená, zatímco Holdenovi představení nic neříká. Po hře jdou do nějakého podniku, kde se Holden snaží vysvětlit Sally, co ho trápí, ona ho ale nechápe. Pohádají se a nerozejdou se v dobrém. Holden si sjedná schůzku s jedním bývalým spolužákem – intelektuálem a dost se s ním v baru opije. Je mu psychicky příšerně. „Kamarád“ pak prohlásí, že nemá čas, a ponechává Holdena svému osudu. Ten pak bloudí sám a zmrzlý po New Yorku, hodně přemýšlí o své smrti a rozhodne se tajně navštívit malou Phoebe. Nechce, aby rodiče o jeho příjezdu věděli, a tak se do bytu vyloženě vplíží. Zpráva, že nejsou doma, ho moc potěší a nějakou tu hodinu si s Phoebe povídají, Holden pak zavolá jednomu svému bývalému profesorovi a je pozván na návštěvu – může dokonce přijít třeba hned nebo prostě kdy se mu zachce. Ještě si půjčí od Phoebe peníze a po příchodu rodičů domů se vykrade ven.

Vezme si taxi a jede za tím svým profesorem, který se mu snaží mluvit do duše. Chlapec je velice unavený a je mu špatně – bolí ho břicho a hlava, a tak ho profesor uloží na gauč. Hned po ulehnutí v několika vteřinách usne a probudí se vyděšen, když ho profesor hladí po hlavě. Urychleně se oblékne a odejde se slovy, že se vrátí, ale to už neudělá. Vyspí se na nádraží v čekárně a v jeho hlavě uzraje nápad, že odjede stopem někam na západ, tam si postaví malý domek, najde si někde práci jako pumpař a bude žít nenáročný život. Později si vezme nějakou dívku, kterou bude milovat, a bude šťastný. Před odjezdem se chce ještě rozloučit s Phoebe, a tak jí nechá ve škole vzkaz, aby přišla k muzeu, že jí chce říct sbohem. Kvůli jejímu naléhání ale zůstane a jde s ní do Zoo a na kolotoč. Pak se vrátí domů. Jeho další osud není zřejmý, až na jeho pobyt v sanatoriu, po kterém se má opět vrátit ke studiu na další škole.

 

 

–          charakteristika postav:

  • Holden Caulfield: šetnáctiletý hoch, prochází životní krizí, hubený, vysoký, často kouří, náladový, pohrdá dospělými (kritizuje jejich chování), nevyrovnaný
  • sestra Pheobe: desetiletá, chytrá, chápavá, trucovitá, mají se s Holdenem rádi
  • Stradlater: Holdenův spolubydlící, nafoukaný, myslí si že je nejlepší ze všech, využívá ostatních, hezky, sportovní typ, úspěch u žen
  • Ackley: spolužák, neměl ho moc rád, špindíra, vlezlý, nechápavý
  • Hanka: Holden jí zná a má jí rád, inteligentní, citlivá
  • Sally: má jí rád, ale né tak jako Hanku, byl s ní v divadle
  • profesor Antolini: mladý profesor, snaží se Holdena dostat na správnou cestu, možná homosexuál (když u něj Holde spí, on ho začne hladit)
  • starší bratr D.B.: točí filmy v Hollywoodu
  • dalsí postavy: pan (profesor) a paní Spencerovi, jeptišky, taxikář, Liftboy, prostitutka, barmani, aj

Napsat komentář

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.